– Dijabetes je definitivno tihi ubojica, i skoro svaka druga osoba u svijetu danas ima ovu bolest. Na sve to, jako je negativno i loše to, što mlađe osobe imaju dijabetes, a sve kreće od same ishrane, te nedovoljno kretanja. 

Najčešći pokazatelji dijabetesa su pretjerana žeđ i glad, umor, neobjašnjive fluktuacije u težini, usporeno zacjeljivanje rana, učestalo mokrenje, mučnina i smetnje vida. Učinkovito upravljanje ovim stanjem uvelike se oslanja na regulaciju razine šećera u krvi putem dijetetskih mjera.

  • Rizik od razvoja inzulinske rezistencije je zabrinutost koju su otkrila medicinska istraživanja, pokazujući da jedna od svake tri osobe može iskusiti ovo stanje prije nego što navrši pedeset godina. Uz održavanje nutritivne prehrane, bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću, davanje prioriteta odmoru i osiguravanje kvalitetnog sna ključne su preventivne mjere. Učinci lanenih sjemenki na osobe s dijabetesom opsežno su istraženi, a brojna su istraživanja ispitivala njihov utjecaj na zdravlje.

Ailsa Hitchens, nutricionistica, ističe da uključivanje 30 grama lanenih sjemenki u dnevnu prehranu (što odgovara otprilike tri žlice) može imati značajan pozitivan učinak na važne markere šećera u krvi. Za optimalne rezultate preporuča se konzumacija lanenih sjemenki u mljevenom obliku, pomiješana s jogurtom s nižim udjelom masti. Prisutnost topivih vlakana u lanenom sjemenu služi vitalnoj svrsi učinkovitom apsorpcijom šećera i masti, pomažući u eliminaciji bilo kakvog viška koji se ne iskoristi kao energija.

Međutim, važno je napomenuti da se ovo ne smije smatrati zamjenom za hranjivu prehranu. Za osobe s dijabetesom ili one koji su u riziku od razvoja stanja, nutricionisti predlažu uključivanje jaja, zelenog povrća, povrća iz skupine Cruciferaes kao što je brokula, kao i smeđe riže i soje u njihovu dnevnu prehranu kao bitne prehrambene komponente. Dijabetes tipa 2, poznat kao tihi ubojica, predstavlja izazov kada je u pitanju prepoznavanje njegovih simptoma. Mnogi pojedinci s ovim stanjem, osobito odrasli, ostaju nesvjesni svog statusa dijabetesa i pogrešno pripisuju simptome kao što su umor, razdražljivost, fluktuacije težine, povećana žeđ i učestalo mokrenje prirodnom procesu starenja.

Vidljivost simptoma uzrokovanih povišenom razinom glukoze u krvi razlikuje se između dijabetesa tipa 1 i tipa 2 zbog prisutnosti ili odsutnosti inzulina u tijelu; kod tipa 1 očit je nedostatak inzulina, dok kod tipa 2 kontinuirano stvaranje inzulina čini prepoznavanje simptoma većim izazovom. Mokrenje koje je i često i obilno Nakon što razina glukoze u krvi prijeđe određeni prag, bubrezi nastavljaju eliminirati višak glukoze iz tijela. Ovaj proces zahtijeva stvaranje dodatne količine urina, što rezultira učestalim mokrenjem. Iako učestalo mokrenje može ukazivati ​​na preaktivan mokraćni mjehur, prepoznavanje ovog simptoma i njegovo povezivanje s drugim simptomima olakšava jednostavniju dijagnozu. Osjećate suha usta i ogromnu potrebu za tekućinom

Dehidracija, koju karakteriziraju žeđ i suha usta, može biti posljedica česte i obilne potrebe za mokrenjem. Manjak vitalnosti ili snage. Doživljaj trajnog osjećaja iscrpljenosti čest je pokazatelj, unatoč dovoljnom odmoru i snu. Nedostatak vitalnosti proizlazi iz nemogućnosti glukoze u krvotoku da prodre u stanice tijela i stvori energiju. Proces ili gubitka ili dobivanja na težini U slučajevima dijabetesa, tijelo se suočava s izazovima u borbi protiv dehidracije i smanjenja šećera, što rezultira povećanim apetitom i naknadnim debljanjem.

Suprotno tome, nedovoljna opskrba mišićnog tkiva glukozom za proizvodnju energije i rast dovodi do gubitka težine. Vid koji nije jasan ili oštar. Kada postoji višak glukoze u krvotoku, to uzrokuje izvlačenje tekućine iz očnih leća, što rezultira njihovim stanjivanjem i gubitkom sposobnosti fokusiranja. Međutim, kada se razina glukoze u krvi smanji, vid se normalizira jer se tekućina vraća u leće. Povišene razine glukoze u krvi također mogu dovesti do krvarenja u osjetljivim krvnim žilama očiju.

  • Redoviti posjeti oftalmologu su ključni jer oni mogu pažljivo pregledati krvne žile mrežnice i otkriti sve abnormalnosti. Odgođeno zacjeljivanje rana ili ponovljene infekcije Prirodni proces ozdravljenja i imunološki odgovor tijela ometaju povišene razine glukoze u krvi, što dovodi do ugrožene sposobnosti borbe protiv infekcija. Kod žena se često susreću infekcije vagine i mjehura. Osjećaj trnaca može se osjetiti iu stopalima iu rukama. Prisutnost visoke razine glukoze u krvi može rezultirati oštećenjem živaca, što u konačnici uzrokuje osjećaj trnaca u rukama i nogama. Desni mogu pokazivati ​​crvenilo, oticanje i povećanu osjetljivost.

Bolest desni služi kao simptom dijabetesa, jer bolest ugrožava sposobnost usne šupljine da se zaštiti od infekcija. Zrakom se širi miris voća. Izdajnički znak uznapredovalog dijabetesa tipa 1 je prisutnost voćnog zadaha, koji služi kao alarmantan pokazatelj opasno povišene razine glukoze u krvi. Kako bi proizvelo energiju, tijelo metabolizira masne kiseline, proizvodeći ketone kao nusproizvod koji se zatim izbacuju kroz pluća. Ketoni se također izlučuju urinom. Posljedično, dah poprima aromu koja podsjeća na bombone s okusom voća ili čak na sredstvo za uklanjanje laka za nokte.

Ako je popraćen simptomima kao što su mučnina, povraćanje i nelagoda u trbuhu, nužno je hitno potražiti liječničku pomoć. Suha koža, svrbež kože i ponavljajuće kožne infekcije mogući su pokazatelji dijabetesa. Uz ove simptome, značajan faktor rizika je obiteljska povijest bolesti. Ako postoji osoba s dijabetesom u vašoj užoj obitelji, smatra se da ste u većem riziku. Ključno je obratiti pozornost na tjelesne signale i simptome, osiguravajući da ova kritična bolest ne poremeti ravnotežu vašeg tijela.

Preporučeno