– Kada se krpelj zalijepi za kožu, ili za glavu, konkretno ispod kose, onda nastaju jako veliki problemi. Baš iz tog razloga treba da se reaguje na vrijeme te da se nakon dolaska iz prirode, odmah provjere sva mjesta, na koja bi se mogao zalijepiti ovaj mali nametnik.
Osjećaj znatne nelagode uobičajena je pojava kada se krpelj zakači za naše tijelo. Uklanjanje ovih minijaturnih parazita može se pokazati prilično zahtjevnim zadatkom. Unutar ovog sveobuhvatnog priručnika pružit ćemo jednostavnu i učinkovitu metodu za sigurno vađenje krpelja.
Krpelji predstavljaju značajan problem, kao što je ranije spomenuto. Njihovo uklanjanje može se pokazati izazovnim zadatkom, a čak i nakon ekstrakcije, ostaje potencijal za zaostalu prisutnost na tijelu. U ovom specifičnom scenariju, od iznimne je važnosti biti oprezan zbog potencijalnih rizika koje predstavljaju uporni krpelji. Prijenos različitih bolesti ovim parazitima povećava mogućnost zaraze, koja podjednako pogađa ljude i životinje.
Kako biste osigurali svoju osobnu sigurnost, savjetuje se da se obratite stručnjaku u klinici za pomoć pri vađenju predmeta. Osim toga, od iznimne je važnosti nositi prikladnu obuću i izbjegavati hodanje bosih nogu po šumovitim područjima ili visokoj travi kako biste zaštitili svoja stopala.
Za učinkovito uklanjanje krpelja, jednostavno nanesite veliku količinu soli na područje gdje se krpelj nalazi, a zatim upotrijebite vlažnu vatu. Primjenom ove metode krpelj će se prirodno odvojiti za otprilike 20 minuta. Ako želite potvrditi jeste li ili niste oboljeli od ove bolesti, laboratorijsko testiranje dostupno je kao opcija. Međutim, kada je riječ o ekstrakciji, preporučljivo je potražiti savjet zdravstvenih stručnjaka.
Krpeljima je potreban krvni obrok za poticanje rasta i razmnožavanja. Smatraju se štetočinama jer prvenstveno traže životinje, ptice i sisavce, a ponekad i ljude, kako bi se hranili njihovom krvlju, što može dovesti do prijenosa bolesti. Sreća je da je samo mali postotak krpelja prijenosnik ovih uzročnika bolesti. Ovi paučnjaci se obično nalaze na lišću, granama i niskom raslinju, uglavnom u nižim slojevima šuma i šikara, a njihova visina doseže i do 1 metar.
Uranjanjem u prirodne sredine, osobito među kraće vegetacije, vjerojatnost susreta s krpeljima postaje veća. Krpelji pokazuju jasan obrazac aktivnosti koji je u skladu s godišnjim dobima, s njihovom najvećom gustoćom populacije uočenom tijekom mjeseci travnja, svibnja i lipnja, koji obuhvaćaju proljeće i rano ljeto. Međutim, ovisno o prevladavajućoj klimi i različitim čimbenicima okoliša, krpelji mogu biti prisutni i u ranu jesen. Pojedinci koji često sudjeluju u aktivnostima na otvorenom ili se bave poslovima koji uključuju odlazak u staništa zaražena krpeljima, poput šumara, šumskih radnika, vojnika, planinara, lovaca, planinara i turista, suočeni su s povećanim rizikom od dolaska u kontakt s krpeljima.
U Hrvatskoj je šumski krpelj (Ixodes ricinus) vrlo raširen u kontinentalnom području, dok pseći krpelj (Rhipicephalus sanguineus) predstavlja veći rizik za jedinke uz obalu zbog svoje sposobnosti prijenosa rikecija, uzročnika zaraze odgovornog za mediteransku pjegavost. vrućica.
U slučaju uboda krpelja, ključno je ostati na oprezu zbog potencijalnih pokazatelja koji se mogu pojaviti između 2 do 30 dana. Među tim pokazateljima je i pojava okruglog ili ovalnog crvenila na koži na mjestu ugriza. Ovo crvenilo se progresivno širi i obično premašuje promjer od 5 cm. Traje dulje vrijeme, povremeno u rasponu od više tjedana, dok se postupno smanjuje u središtu, tvoreći jasan obris. Ako primijetite ove uočljive promjene na svojoj koži nakon uboda krpelja, neophodno je da odmah potražite savjet od svog željenog zdravstvenog radnika.
Za optimalnu sigurnost tijekom aktivnosti na otvorenom preporuča se nositi prikladnu odjeću, kao što su majice dugih rukava, hlače uvučene u čarape i zatvorena obuća. Također, savjetuje se suzdržati se od nošenja tamne odjeće jer se na takvoj odjeći krpelji manje vide. Nadalje, važno je kloniti se tkanina poput vune i flanela jer se krpelji mogu bez napora uhvatiti za njih.
Za optimalnu sigurnost i izbjegavanje neželjenih susreta, preporučuje se pridržavati se označenih staza, odolijevajući iskušenju da manevrirate kroz gusto raslinje ili se odmarate na tlu ili grmlju. Nadalje, suzdržite se od stavljanja odjeće na biljke ili zemlju. Za dodatnu zaštitu od krpelja, nanesite repelente na izložene dijelove kože i, ako je potrebno, na odjeću. Neophodno je pažljivo pridržavati se uputa proizvođača kako bi se zajamčila maksimalna učinkovitost.
- Nakon ponovnog ulaska u zatvoreni prostor, ključno je izvršiti detaljan pregled i tijela i odjeće kako bi se identificirali svi krpelji koji bi mogli biti prisutni. Brzo uklanjanje ovih parazita je od iznimne važnosti. Srećom, obično postoji dovoljno mogućnosti da se izvrši ovaj zadatak, jer krpelji imaju tendenciju lutati dulje vrijeme (često u rasponu od nekoliko sati) nakon dolaska na domaćina, marljivo tražeći optimalno mjesto za pričvršćivanje i početak ugriza.
Nakon ponovnog ulaska u civilizaciju, od vitalne je važnosti promijeniti svoju odjeću i provesti sveobuhvatan pregled cjelokupnog tijela. Korištenje ogledala ili pomoć pratitelja jamči da će i skriveni dijelovi vašeg tijela biti temeljito pregledani. Obratite posebnu pažnju na područja s povećanom osjetljivošću kože, uključujući stražnji dio ušiju, zatiljak, sam vrat, prepone, prsa, ispod pazuha, prostor iza koljena i navalnu regiju.
S obzirom na niski rast i sklonost travnatim površinama, djeca često nailaze na krpelja na tjemenu. Zbog toga im je bitno da se nakon boravka na otvorenom očiste tuširanjem. U slučaju pronalaska krpelja potrebno ga je hitno izvaditi iz kože.