– U nastavku našeg današnjega članka, malo ćemo se pozabaviti sa starim srpskim narodnim običajima. Mnogi od njih danas zvuče i više nego jezivo, ali opet kad ase sve sabere i oduzme, u to vrijeme je to bila i više nego normalna stvar. Slijedi i par onih koji se više nikako i ne paktikuju.
Narativ “Nečiste krvi” zadire u događaje koji su prethodili poznatim pojavama prikazanim u istoimenom romanu Bore Stankovića. I roman i njegova televizijska adaptacija dotiču se arhaičnih tradicija koje su dugo bile zanemarene. Portal Stil Kurir ranije je istraživao jedan poseban običaj, koji je kod svake mlade žene ulijevao strah i nelagodu – čin upuštanja u seksualni odnos.
I roman i televizijska adaptacija referiraju se na drevne i zanemarene tradicije. Tradicija je dugo bila duboko ukorijenjena u Prizrenu. U okviru književnog dela Ivana S. Jastrebova pod naslovom „Običaji i pesme Srba u Turskoj: U Prizrenu, Peći, Moravi i Debru“, autor detaljno opisuje tradiciju poznatu kao „dovođenje mladenaca. Naime, otprilike u ponoć mladenci se okupljaju i odabiru sobu za sebe, s tim da ponedjeljak nije državni praznik i da se spomendan Usjekanja glave Ivana Krstitelja ne poklapa s ponedjeljkom.
Ceremonija vjenčanja novopečenog para odvija se na sljedeći način. Mladenkina prijateljica, poznata kao djevojka, zajedno s mladim udatim ženama koje su mladoženjine rodbine pripremaju mjesto za spavanje. Ako mladoženjin otac nije u mogućnosti osigurati krevet, zbog financijskih ograničenja, tada se koristi podrum ili ostava. Uz krevet se stavlja vino i slatko za mladence. U međuvremenu, mladoženja s poštovanjem ljubi ruke svojim roditeljima i starijima u kući prije nego što uđe u sobu s mladoženjom.
U tom trenutku mladoženja mu daje određene upute. Slično, mladenka daje poljupce u ruke svih prisutnih i vodi mladoženju do svog muža, nakon što je prethodno dobila upute od mlade žene. Ulaskom u sobu ili smočnicu, mlada iskazuje svoje poštovanje nježnim poljupcem u ruku muža, simbolizirajući njegovo starješinstvo u kući. Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću, dok on uzvraća tako što se sam skida, jer mladenka osjeća skromnost svlačeći se pred muškarcem kojeg je upravo susrela po prvi put, unatoč njihovoj bračnoj zajednici.
Tipično, mlade mladoženjine rođakinje daju smjernice mladenki, sugerirajući joj da se suzdrži od odgovaranja na bilo kakva pitanja ili govora tijekom cijele večeri. U prošlosti, kada su mladenci slavili svoje vjenčanje, članovi mladoženjine obitelji uzimali su sebi za pravo sudjelovati u nepoštivanju. Nasilno bi lupali na vrata mladenaca, izazivali nerede, pa čak i oštećivali imovinu. Međutim, postojano je opadanje takvog neciviliziranog ponašanja kako vrijeme prolazi.
Kako sunce izlazi, djevojka lagano kuca na vrata odaje u kojoj se odmara mladenac, signalizirajući da je vrijeme za buđenje i sudjelovanje u uobičajenom obredu “boščaluk”. Vođena djevojkom, mlada s ljubavlju poljubi svog muža. Zauzvrat, muž joj daruje svotu zlatnika, u rasponu od 1 do 30, ovisno o njihovim financijskim mogućnostima (ekvivalentno 5-10 pijastera). Mlada se zatim kiti odjećom koju je donijela kao dio miraza i priprema se za točenje osvježavajuće vode iz vrča, simbolično čisteći i okrepljujući sve koji se dižu iz sna.
U tom razdoblju neoženjeni muškarac željno prilazi bračnoj postelji s iščekivanjem, nadajući se da će pronaći izdajnički znak djevičanstva. Ako ovog znaka nema, to ne znači nužno sumnju u mladenkinu čistoću, već prije vjerovanje da je mladoženja postao žrtva čaranja i čarobnjaštva, što ga čini nesposobnim za konzumiranje svete zajednice. Prema knjizi, običaj je da mladoženjina majka uzvikne kad joj on poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja, jer to označava sinovljevo emocionalno odvajanje od majke i njegovu posvećenost ženi.
Institucija braka, često zanemarena, nosi sa sobom patrijarhalno nasljeđe koje prvu bračnu noć i obiteljsku dinamiku čini tabuom, prožetim elementima rituala i daškom čarolije. U prošlosti su se naši preci obično bavili postupcima koji se danas mogu smatrati nečuvenim, ali su tada bili neupitno poštovani. Sigurno ste se susreli s brojnim pričama o starim običajima vezanim uz prvu bračnu noć, osobito raširenim u južnom dijelu Srbije.
Zanimljivo je da su se neke od ovih tradicija održale unutar određenih društvenih krugova, uključujući ritual pregledavanja posteljine na znakove krvi nakon što su mladenci konzumirali svoj brak. Obrazloženje iza ove tradicije je evidentno. Prolijevanjem krvi u bračnoj noći mlada simbolizira svoju nevinost prilikom stupanja u brak. No, to nije jedini aspekt modernog društva koji izaziva nevjericu i izaziva jezu. Dok se novovjenčani par upušta u intimni čin prve zajedničke noći, starije rodbine se postavljaju ispred vrata, spremne pružiti smjernice ako mladoj osobi bude potrebna pomoć u savladavanju ovog iskustva.