– Kao što i sami možete da primjetite, mi ćemo se danas malo baviti sa starim narodnim običajima, koji su se praktikovali, prije svega u Srbiji. Bilo je tu svega i svačega, a najgore od svega je to, što su se neki običaji zadržali i do današnjega dana….

Priča prikazana u “Nečistoj krvi” ispituje događaje koji su prethodili slavnim prikazanim u istoimenom romanu Bore Stankovića. I knjiga i njezina TV adaptacija istražuju ponovno oživljavanje drevnih običaja koji su bili zanemarivani dugo vremena.

  • Prethodno je stranica Stil Kurira pokrivala uznemirujuću i jezivu tradiciju koju su mlade žene smatrale posebno užasavajućom – čin upuštanja u seksualne odnose. Ova tradicija je duboko ukorijenjena u gradu Prizrenu. U knjizi Ivana S. Jastrebova pod naslovom „Običaji i pesme Srba u Turskoj: U Prizrenu, Peći, Moravi i Debru” autor istražuje kulturnu praksu „dovođenja mladenaca”. Ova tradicija uključuje okupljanje novovjenčanog para oko ponoći kako bi odabrali prostoriju za svoju ceremoniju.

Međutim, važno je napomenuti da se to može dogoditi samo drugim danima osim ponedjeljka i kada se ne poklapa sa spomendanom Usjekanja glave Ivana Krstitelja. Ceremonija vjenčanja odvija se na sljedeći način: mladenkina prijateljica, koja se naziva djevojkom, pridružuje se mladoženjinim ženskim rođacima u pripremama za bračni krevet. Ako mladoženjin otac nije u mogućnosti priuštiti krevet, uobičajeno je da se krevet smjesti ili u podrum ili u smočnicu.

Pored kreveta, boca vina i slatka poslastica raspoređeni su za mladence. Prije nego što ode u određenu prostoriju gdje će dobiti posebne upute, mladoženja s poštovanjem ljubi ruke svojim roditeljima i starijima u kućanstvu. Na sličan način, mladenka nudi ruku na poljubac svima prisutnima prije nego što se pridruži svom mužu, nakon što je već dobila upute od mlade žene. Pri ulasku u sobu ili ostavu, običaj je da mladenka iskaže svoje poštovanje nježnim poljupcem u ruku muža, označavajući njegov položaj autoriteta u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću, iako se također osjeća prisiljenom skinuti se zbog vlastite nelagode dok se svlači u prisutnosti muškarca kojeg je upravo upoznala, unatoč njihovoj bračnoj zajednici.

Tipično, mladenka dobiva upute od mladoženjinih rođakinja, koje joj savjetuju da se suzdrži od razgovora ili govora tijekom cijele večeri. Nekada je bio običaj da mladoženjina obitelj bez poštovanja ometa svadbeno slavlje nasilnim lupanjem na vrata mladenaca i izazivanjem razaranja. No, to se necivilizirano ponašanje svakim danom postupno iskorjenjuje. Dok sunce počinje izlaziti, mlada žena se približava ulazu u odaju mladenaca, označavajući početak tradicionalnog obreda “boščaluk”.

Predvođeni mladom, par sudjeluje u nježnom poljupcu, simbolizirajući njihovu ljubav i predanost. U znak naklonosti, muž poklanja svojoj ženi kolekciju zlatnika, u rasponu od 1 do 30, ovisno o njihovim financijskim mogućnostima (ekvivalent 5-10 pijastera). Nakon što je ukrašena odjećom koju je donijela kao dio svog miraza, mladenka se sprema izliti vodu iz vrča, simbolizirajući pročišćenje, na svakog pojedinca nakon buđenja.

U međuvremenu, neoženjen muškarac, u pratnji drugih žena, nestrpljivo prilazi bračnoj postelji u potrazi za jasnim znakom nevjestinog djevičanstva. Njihova nevolja ne proizlazi iz sumnje u mladenkinu ​​čistoću, već radije iz uvjerenja da je mladoženja uhvaćen u mrežu čaranja i čarobnjaštva, sprječavajući ostvarenje njihove svete zajednice. Kako stoji u knjizi, običaj je da mladoženja nježno poljubi majčinu ruku tijekom ceremonije vjenčanja, što je gesta koja kod nje često izmami suze od srca.

Ovaj simboličan čin označava moralno odvajanje sina od majke i produbljivanje veze s novom ženom. Institucija braka, iako često zanemarena zbog svog patrijarhalnog podrijetla, pretvara prvu noć i obiteljske veze u zadivljujuću enigmu, prepunu ritualnih elemenata i natruhe čarolije. U prošlim razdobljima, naši su preci sudjelovali u praksama koje se u moderno doba mogu smatrati kontroverznim, ali su bile naširoko prihvaćene tijekom njihove ere. Možda ste se susreli s pričama o prastarim tradicijama vezanim za prvu bračnu noć, koje su osobito raširene u južnom dijelu Srbije.

Čak i u suvremeno doba, određene društvene frakcije podržavaju ove običaje, kao što je provjera plahte zbog bilo kakvih znakova krvi nakon vjenčanja. Razlozi za nastavak ove prakse su očiti. Prisustvo krvi u bračnoj noći služi kao simbol mladenkine čistoće u trenutku vjenčanja. Ipak, to nije jedini element koji izaziva čuđenje i nelagodu pri promišljanju suvremene civilizacije. Dok se mladenci upuštaju u intimni čin konzumiranja svoje zajednice, stariji rođaci se postavljaju ispred vrata, spremni ponuditi vodstvo ako mladim osobama bude potrebna pomoć u savladavanju ovog iskustva.

Preporučeno