Narodni običaji su deo kulturne tradicije i identiteta naroda. Oni obuhvataju specifične rituale, verovanja, proslave i ponašanja koja se prenose s generacije na generaciju. Ovi običaji su često povezani s religijom, prirodom, godišnjim dobima, značajnim životnim događajima ili radnim ciklusima u zajednici.
U tekućoj raspravi predstavljenoj u današnjem članku, istražit ćemo drevne narodne običaje koji su nekada prevladavali u Srbiji. Nažalost, određene prakse i dalje traju u suvremenom društvu. Dok su mnogi tradicionalni običaji u potpunosti napušteni, ubrzan tempo modernog života je značajno porastao, što je rezultiralo modernizmom koji mladim pojedincima pruža minimalne mogućnosti da poštuju dugogodišnje srpske običaje poštovanja.
Priča prikazana u “Nečistoj krvi” prepričava događaje koji vode do onih ilustriranih u hvaljenom istoimenom romanu Bore Stankovića. I književno djelo i njegova televizijska verzija zadiru u oživljavanje drevnih običaja koji su uglavnom zaboravljeni. Portal Style Courier već je raspravljao o jednoj izrazito uznemirujućoj i jezivoj tradiciji koju mlade žene smatraju posebno zastrašujućom – djevičanstvu. Dugo je razdoblje ovaj običaj stvarao duboke veze unutar Prizrena.
U knjizi Ivana S. Jastrebova „Običaji i pesme Srba u Turskoj: U Prizrenu, Peći, Moravi i Dibri” nalazi se izraz „dovode se neveste”. Naime, oko ponoći okupljaju se mladenci kako bi odabrali sobu, s tim da taj dan nije svečani ponedjeljak ili utorak, koji se slavi kao zavjetni dan Gospina Preobraženja. Sljedeći odlomak opisuje ritual svadbene ceremonije u kojem sudjeluju i mladoženja i mladenka: Nevjestin prijatelj, zajedno s braćom ženskih rođaka, ide do odaja mladenke.
Ako mladoženjin otac zbog financijskih ograničenja nije u mogućnosti osigurati krevet, krevet se može nalaziti ili u smočnici ili u podrumu. Uz krevet, gdje će se novopečeni par odmarati, promišljeno su poslagane boce vina i slatkiša. Prije nego što mladoženja odvede u određenu prostoriju za posebne upute, od njega se očekuje da s poštovanjem poljubi ruke svojim roditeljima i starijim ukućanima. Na sličan način, mladenka pruža ruku na poljubac svim prisutnima prije nego što krene za svojim suprugom, kojemu je prethodno uputila nekoliko riječi.
Nakon ulaska u njihovu privatnu odaju, mladenka ljubazno poljubi ruku svog supruga kako bi potvrdila njegov položaj glave kućanstva. Nakon ove geste, ona mu pomaže da se skine (od njega se također traži da skine svoju odjeću u ovom trenutku), jer afganistanski običaji nalažu da se žena ne smije razodjenuti u prisutnosti muškarca s kojim se samo formalno upoznala, bez obzira njezinog novouspostavljenog bračnog statusa. Općenito, mlađe zaručnikove rodbine savjetuju diskreciju oko večere te večeri. U ranim jutarnjim satima, nakon što su njegovi prijatelji otišli iz sobe, on mora izaći van da otvori vrata svojim prijateljima.
Ovaj konkretni članak djeluje kao naznaka početka “boščakuka”. Muž tada prilazi ženinim prsima kako bi ponovio tu gestu poljupcem. Nakon toga, on joj nudi zlatnike, koji mogu varirati od 1 do 30, ovisno o njegovoj financijskoj sposobnosti (tj. između 5 i 10 pijastera). Mlada se priprema za obred tako što oblači svoju haljinu i, kao simboličan čin pročišćenja, izlijeva vodu iz vrča na spavače. U isto vrijeme, mladi neoženjeni muškarac s povjerenjem prilazi bračnoj postelji, pridružuju mu se druge žene, u potrazi za nepogrešivim pokazateljem djevičanstva.
Njihova tuga ne proizlazi iz sumnje u nevjestinu čistoću; umjesto toga, proizlazi iz njihova uvjerenja da je muž postao plijen čarobnjaštva, koje igra ulogu u olakšavanju svetog sjedinjenja. U tekstu se napominje da tijekom ceremonije vjenčanja mladoženja obično ljubi majčinu ruku, što je čin koji mu često izmami suze na oči, jer ta dirljiva gesta označava moralno odvajanje sina od majke i njegovu novu posvećenost supruzi. Uspostava braka, često zanemarena zbog svojih patrijarhalnih korijena, pretvara inauguralnu noć i obiteljske veze u zagonetni tabu, obogaćen ritualnim aspektima i daškom čarolije.
U prethodnim razdobljima ljudi su sudjelovali u aktivnostima koje su, iako su se u suvremenom društvu smatrale tabuom, u svoje vrijeme bile široko prihvaćene. Možda ćete prepoznati priče o drevnim običajima vezanim uz prvu bračnu noć mladih parova, osobito rasprostranjene u južnoj Srbiji. Određene društvene skupine nastavljaju održavati različite tradicije, uključujući praksu pregledavanja posteljine na tragove krvi nakon vjenčanja.
Ovaj ritual pregledavanja platna nakon obreda nedvojbeno je ukorijenjen u povijesnim običajima. Prisutnost krvi u bračnoj noći tumači se kao dokaz da je mladenka bila djevica u vrijeme vjenčanja. Ipak, djevičanstvo nije jedini koncept koji izaziva nelagodu i nelagodu u suvremenom društvu. Dok se novovjenčani par priprema konzumirati svoj brak prve večeri, na scenu stupa još jedan lik, dok stariji rođaci ostaju vani, spremni pružiti pomoć ako pridošlici zatraže vodstvo tijekom ovog intimnog iskustva.