U današnje vrijeme, jako je mali procenat osoba koje mogu da prežive tumor. Jednostavno, ako se otkrije u ranom stadiju, i ako se krene na vrijeme sa liječenjem, onda se može i savladati ova pošast. Slijedi i priča o ženi, koja je pobijedila ovu bolest….
Maja Volk je u našoj zajednici prepoznata ne samo kao izvanredan borac, već i kao otporna žena koja je pobijedila rak, dijeleći svoje učinkovite prehrambene strategije s onima oko sebe. S druge strane, tu je Maja Volk, darovita spisateljica, scenaristica i glazbenica. Rođena 1959. u Beogradu od roditelja Petra i Mrijane, djetinjstvo je provela na Dedinju. Kao dijete, pokazivala je izuzetnu inteligenciju uz bujnu maštu i nemiran duh. Prvo ljubavno iskustvo dogodilo joj se, priča, s 11 godina, kada se zaljubila u Dušana Bogdanovića, gitarista kojeg je upoznala u glazbenoj školi.
- Zbog strogoće roditelja, u prvu značajniju vezu uplovila je tek tijekom studija. Godine 1985. u Australiji se udala za stand-up komičara i saksofonista, koji je također bio veteran Vijetnamskog rata; međutim, ovaj se brak pokazao kratkotrajnim. Borio se s alkoholizmom, a kako je ispričala Maja, tijekom pijanih stanja ju je izlagao i psihičkom i fizičkom maltretiranju. Jednom je prilikom otkrila da joj je pokušao oduzeti život u dva odvojena slučaja. U dobi od 27 godina zatekla sam se kako planiram vjenčanje u pravoslavnoj crkvi koja se nalazi u Sydneyu, gdje naša tradicija uključuje konzumiranje vina.
Tog dana doživio je delirium tremens. Alkoholizam se može promatrati kao alergija na alkohol, gdje je i jedna kap dovoljna da započne kemijsku reakciju, što se i dogodilo. Dok sam se pripremala za svoj brak, bila sam itekako svjesna da se sve raspliće – krajnje iracionalna situacija. Bili smo na putu za Jugoslaviju, s usputnim zaustavljanjem u Rimu, što se poklopilo s Kvantasovim jednotjednim slavljem.
- Dok je on ostao u svojoj sobi i pio, ja sam lutala ulicama Rima, boreći se s osjećajima srama i nesigurnosti oko toga kako se izraziti ili što reći. “To traje tri dana, nakon čega slijedi razdoblje od 15 dana ispunjeno žaljenjem, a ja sam shvatila iskustva žena koje žive s takvim osobama. Druženje s pijanom osobom je uzaludno, dok trijezna osoba zadržava bez sjećanja, što je rezultiralo zajedničkim životom s dvije različite osobe. Srećom, ovaj metež je bio kratak; on je napustio stan, što je nevjerojatno, i zakonski je zabranjeno pokrenuti razvod braka , jer datum rođenja ima važnost, a brojni brakovi sklopljeni su zbog birokratskih zahtjeva.
Ovdje sam dovršio razvod, angažirao dva odvjetnika i izjavio da nisam znao za njegovo prebivalište; on je siromašan i nesvjestan činjenice da je je razvedena”, izjavila je Maja, a prenosi Nova. Sljedeće godine na FEST-u je upoznala Zorana Živkovića, što je dovelo do njihove ljubavne veze i suživota. Nakon dvije godine uplovili su u brak, a 1989. godine dobili kćerku Teodoru. Kada je Teodora imala sedam mjeseci, sluh joj se prestao razvijati, što je Maju nagnalo da, iako su jedinci svojih roditelja, odluči imati još djece.
Godine 1991. dočekala je drugu ćerku Milenu, a 1996. godine rodio joj se sin Mihailo. Napomenula je prijateljski odnos koji ima sa svojom djecom, priznajući da joj oni i sada nastavljaju prenositi znanje. Sva su trojica naslijedila njezine talente; Milena i Teodora upisale su studije Menadžmenta kreativnih industrija, dok Mihailo pokazuje zavidnu vještinu sviranja gitare. Godine 1999. proživjela je jednu od najizazovnijih faza svog života nakon dijagnoze coxsackie virusa. Situacija se dodatno pogoršala njezinim razvodom od supruga 2004. godine i smrću njezine majke.
Prema njegovim riječima, ti su događaji kulminirali otkrićem u travnju 2008. godine da se bori s rakom grla. Liječnici su je obavijestili da je hitna operacija nužna jer bi u suprotnom mogla umrijeti unutar mjesec dana. Tek nekoliko dana kasnije podvrgnuta je zahvatu koji je uključivao uklanjanje grkljana i žlijezda slinovnica. Nakon toga je primila kemoterapiju koja joj je gotovo iskorijenila imunološki sustav. Jednom je prilikom otkrila da mora ponovno naučiti sposobnosti govora, gutanja i pijenja. Kombinacija stresa i brzog mršavljenja dovela je do gubitka kose, dok su učinci kemoterapije nepovoljno utjecali na zube i jetru.
U tom razdoblju susrela je Gruju, čovjeka za kojeg smatra da je promijenio njezin život. Od njega je stekla sveobuhvatna znanja o načinu prehrane primjerenom ljudskom biću. Maja tvrdi da ljudi nisu stvoreni da budu mesožderi i zalaže se za prehranu sirovom hranom, sličnu životinjskoj. Zbog toga je iz prehrane izbacila meso, jaja i mliječne proizvode te prestala termički obrađivati hranu. Izvještava o postupnom poboljšanju krvne slike i jačanju imunološkog sustava.
S vremenom su prednosti postale očite na njezinoj koži, kosi i cjelokupnoj tjelesnoj građi. Svoja iskustva, posebice o prednostima sirove prehrane, podijelila je s brojnim gradovima bivše Jugoslavije i dijaspore. Njezina su predavanja dostupna online, a posljednjih pet knjiga posvetila je ovoj temi. 2015., nakon posjeta Peruu, otvorila je profil na platformi za upoznavanje. Prema njezinim riječima, detalji u njezinoj biografiji bili su toliko posebni da je u početku odbijala većinu muškaraca.
Međutim, primila je poruku od Nikosa Gousgounisa, sociologa i antropologa iz Atene, koji je dosta vremena posvetio proučavanju tradicije balkanskih naroda. Počelo je njihovo dopisivanje otkrivajući brojne zajedničke interese. Nakon prvog susreta postali su nerazdvojni, a ta je veza trajala do 2021. Razdoblje karantene dovelo je do toga da Nikos iskusi oblik depresije, što je kasnije utjecalo na njihovu vezu. Maja je izjavila kako se prekid njezine veze gotovo poklopio s rođenjem unuka te je prihvatila tu novu stvarnost kako bi se posvetila novom članu obitelji.