Vrste razvoda

  • Sporazumni razvod – kada se supružnici dogovore oko svih ključnih pitanja.

  • Sporni razvod – kada postoji neslaganje, pa sud rešava stvari poput imovine i starateljstva.

Ljubav ima nekoliko načina da nas oslobodi iz cipela, tako da nedostatak emocija može dovesti do spoznaje osobe kakva nismo mislili da možemo postati. Psiholozi smatraju da je ljubav slična komunikaciji, ali ima svoje jedinstvene načine izražavanja, svoj vlastiti “jezik”. Neki od jezika imaju tendenciju jačanja veze, povećanja udaljenosti i očuvanja odnosa, dok drugi imaju potencijal uzrokovati nesporazume, udaljenost pa čak i prekid ili razvod.

  • Ovu ideju dodatno je popularizirao američki psiholog Gary Chapman, koji je osmislio teoriju o pet romantičnih jezika. Njegov koncept je bio da različiti pojedinci doživljavaju i primaju ljubav na različite načine, te da razumijevanje tih razlika može dovesti do jače emocionalne veze. Chapman vjeruje da je jezik ljubavi najčešće sredstvo izražavanja ljubavi i očekuje da mu ljubav bude uzvraćena. Prepoznao je pet uobičajenih jezika ljubavi: Prvi je afirmacija riječi – za one koji se prvenstveno služe ovim jezikom, ljubav se pokazuje kroz govorni jezik, ugodne rečenice, komplimente, pomoć i potvrdu osjećaja.

Izreke poput “Volim te”, “Oduševljen sam tobom” ili “Danas izgledaš fantastično” imaju značajan utjecaj na njih. Drugi jezik posvećen je pomoći i praktičnoj pomoći. Ove osobe najveću ljubav osjećaju kada im partner olakšava svakodnevicu, bilo da se radi o čišćenju suđa, pripremanju večere, čuvanju djece u vrtiću ili popravljanju nečega u kući. Njima su djela važnija od riječi. Treće je kvaliteta zajedničkog vremena. Ključno im je da im je partner prisutan – psihički i fizički.

Ne radi se o izvedbi nečeg izvanrednog, već o tome da se osjećaju povezanima. Zajednička hrana, šetnja i razgovori koji ne ometaju jedno drugo – to potiče osjećaj intimnosti. Četvrti jezik je dar, ali ne nužno u materijalističkom smislu. Ove osobe cijene darove koji su simbolični za njihovo razmatranje. Nije bitna vrijednost dara, nego namjera i briga. Peti i posljednji jezik je fizički kontakt. Oni koji razumiju jezik ljubavi imaju najveći afinitet jedno prema drugom kroz fizičku blizinu – zagrljaje, poljupce, držanje za ruke, dodirivanje i nježnu interakciju. Tjelesni kontakt važan je u njihovoj ljubavi prema izražavanju. Ključno je prepoznati da ljudi često imaju različite jezike ljubavi. Problem je u tome što partneri ne razumiju metode međusobnog izražavanja emocija.

Primjerice, jedna osoba može svakodnevno pomagati partneru u praktičnim poslovima, vjerujući da je to primjer ljubavi, dok bi druga željela čuti riječi ohrabrenja i osjeća se zapostavljeno zbog njihove odsutnosti. Psiholozi tvrde da razlika u jezicima ljubavi ne mora nužno dovesti do krize, sve dok postoji želja za otvorenim razgovorom i pokušaj da se prepozna i cijeni partnerov način izražavanja. Razumijevanje jezika ljubavi može poboljšati komunikaciju među partnerima i spriječiti nesporazume. Međutim, ako se ta razlika zanemari ili podcijeni, odnos se može početi hladiti.

Na primjer, kako objašnjava stručnjak za veze Rory Sasson, pojedinci koji cijene darove nalaze se u sukobu sa svojim partnerima koji ne dijele isto uvažavanje. Ako partner ne doživljava dar kao utjelovljenje ljubavi, darivatelj se može osjećati odbačenim i neshvaćenim, što u konačnici rezultira frustracijom i distancom. Tajna uspješnog partnerstva je prepoznavanje i prilagođavanje jezika ljubavi. Otvorena komunikacija, bez predrasuda i uz dogovor može olakšati ispunjenje emocionalnih zahtjeva obiju strana. Jer ljubav se izražava i načinom na koji je komuniciramo, kao i našom željom da je naučimo uzvratiti.

Preporučeno