Nekada najbolja srpska teniserka Ana Ivanović je preko 10 godina u zasluženoj teniskoj mirovini. Udata je za najboljeg njemačkog nogometaša Bastijana Švajnštajgera, sa kojim ima dvoje djece. Međutim, i dalje je vuče da odigra koji teniski poen…
Ana Ivanović, nekoć najbolja tenisačica svijeta, vratila se na teren nakon osam godina pauze, ali stvari se nisu odvijale kako je očekivala. Sudjelovala je na egzibicijskom turniru održanom u Luksemburgu, gdje je doživjela razočaravajući poraz od belgijske igračice Kirsten Flipkens rezultatom 6:1, 6:4.
– Nakon osam godina bilo je zadovoljstvo sresti se na terenu. Iako ishod nije bio onakav kakvom sam se nadao, Kirsten je bila izvanredna. Cijenim Luksemburg i sve koji su se uključili, objavio je srpski tenisač na društvenim mrežama. Da podsjetimo, Ana je 2016. godine donijela odluku o odlasku u mirovinu kako bi se posvetila obiteljskom životu. U braku je s poznatim njemačkim nogometašem Bastianom Schweinsteigerom i zajedno imaju troje djece.
DODATNI TEKST:
Anemija obično nastaje zbog gubitka krvi, oštećenja crvenih krvnih stanica ili nedovoljne proizvodnje tih stanica u tijelu. Iako postoje različiti oblici anemije, najčešća je nutritivna anemija, točnije anemija nedostatka željeza. Prema riječima dijetetičarke nutricionistice Jovane Srejić Ferluga, crveno meso je, uz suplemente, optimalno rješenje za rješavanje ovog problema. Željezo postoji u dva primarna oblika unutar hrane: hem i ne-hem. Hem željezo prisutno je u krvi i mišićima, dok se nehem željezo pretežno nalazi u hrani biljnog podrijetla. Značajna razlika između ove dvije vrste leži u njihovoj stopi apsorpcije.
Hemsko željezo ima stabilnu stopu apsorpcije od približno 23 posto, na koje ostale komponente u hrani ne utječu. Nasuprot tome, stopa apsorpcije ne-hem željeza znatno je niža i na nju utječu različiti čimbenici, objašnjava Jovana Srejić Ferluga. Crveno meso, uključujući svinjetinu, govedinu i janjetinu, zajedno s iznutricama kao što su svinjska, goveđa i teleća jetra, najbogatiji su izvori hem željeza, dok piletina, puretina i riba daju niže razine ovog minerala.
Prema našem sugovorniku, ne-hem željezo prisutno je u raznim namirnicama kao što su žitarice (kao što su pšenične pahuljice, zobene pahuljice, graham kruh i raženi kruh), povrće (uključujući blitvu, špinat, koprivu, zelje i soju), sjemenke i koštuničavo voće (kao što su indijski oraščići, pistacije, sjemenke suncokreta i bademi), kao i mahunarke (poput graha, graška i leće). Koju hranu treba izbjegavati? Nasuprot tome, mliječni proizvodi i jaja nisu dobar izvor željeza, a dodatno… Prema riječima nutricionista, kazeini koji se nalaze u mlijeku i određene vrste kalcija inhibiraju apsorpciju željeza.
Osim toga, osobe alergične na kravlje mlijeko mogu doživjeti pojačane crijevne gubitke zbog iritirajućih svojstava mliječnih proizvoda na crijevnu sluznicu, što dodatno smanjuje sposobnost apsorpcije esencijalnih nutrijenata iz hrane. Čini se da jaja, posebice žumanjci, također negativno utječu na apsorpciju željeza. Voće i povrće ima značajnu ulogu u poboljšanju apsorpcije ne-hem željeza, jer je bogato vitaminom C i organskim kiselinama poput limunske kiseline, koje poboljšavaju iskorištenje ne-hem željeza kada se konzumiraju zajedno u obroku.
Vitamin A i karotenoidi igraju fascinantnu ulogu u poboljšanju apsorpcije željeza. Ove hranjive tvari suzbijaju štetne učinke polifenola i fitata, koji su prisutni u cjelovitim žitaricama, na iskorištavanje željeza. Istraživanja pokazuju da kombiniranje dodataka vitamina A s dodatkom željeza daje učinkovitije rezultate u liječenju anemije u usporedbi s uzimanjem samog pripravka željeza.
Ključno je razumjeti da se nedostatak željeza, također poznat kao prehrambena anemija, ne može postići samo prehranom; suplementacija je neophodna i treba je propisati liječnik, ističe naš stručnjak. Pića kao što su čaj, kava i alkoholna pića. Ako imate niske razine željeza, savjetuje se izbjegavanje čaja, kave i kakaa tijekom obroka jer polifenoli prisutni u tim napitcima ometaju apsorpciju ne-hem željeza. Prema nutricionistici, čini se da crni čaj ima najznačajniji učinak.