U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o najgoroj bolesti 21 vijeka, koja je direktni uzročnik miliona smrti u cijelom svijetu. Tumor gušterače, prednjači u odnosu na ostale….

Rak pankreasa, često nazivan “tihim ubicom”, predstavlja jednu od najopasnijih i najsmrtonosnijih vrsta raka. Zbog svoje nespecifične prirode, bolest je izuzetno teško dijagnosticirati u ranim fazama, jer su simptomi često blagi i mogu se zamijeniti s manje ozbiljnim zdravstvenim problemima. Nažalost, samo 12,5% pacijenata sa rakom pankreasa preživi više od pet godina nakon dijagnoze, a većina njih saznaje za bolest tek kada je ona u uznapredovalom stadiju, kada je liječenje postalo znatno teže i manje učinkovito. Zbog toga je od ključne važnosti rano prepoznavanje simptoma ove bolesti, jer to može značajno povećati šanse za preživljavanje i spasiti život.

Jedan od najpoznatijih slučajeva raka pankreasa u recentnoj povijesti bio je slučaj američkog televizijskog voditelja Jerryja Springera, koji je preminuo prošlog četvrtka od ove bolesti. Springer je saznao za svoju dijagnozu samo nekoliko mjeseci prije smrti, što ponovo skreće pažnju na ozbiljnost raka pankreasa i potrebu za njegovim ranijim otkrivanjem. Nažalost, rak pankreasa se često dijagnosticira tek kada bolest napreduje i metastazira na druge organe, što dodatno komplicira liječenje. Iako je rak pankreasa i dalje među najsmrtonosnijim oboljenjima, napredak u medicini omogućuje veće šanse za preživljavanje ako se bolest otkrije na vrijeme.

Istraživanja pokazuju da mnogi ljudi nisu svjesni simptoma raka pankreasa, što je posebno zabrinjavajuće jer je dijagnoza često zakasnjela. Prema podacima iz 2022. godine, čak 83% odraslih osoba nije upoznato s mogućim simptomima ove bolesti. Ovo je zabrinjavajuće jer pravovremeno prepoznavanje simptoma može napraviti veliku razliku u uspjehu liječenja. Rak pankreasa obično se dijagnosticira u naprednim fazama, kada je bolest već metastazirala i proširila se na druge dijelove tijela. Prema podacima britanskog Nacionalnog instituta za rak (NCI), samo 13% pacijenata s rakom pankreasa ima šansu započeti liječenje dok je bolest još uvijek lokalizirana.

Rano otkrivanje simptoma može značajno poboljšati prognozu, a stručnjaci ističu nekoliko ključnih simptoma na koje treba obratiti posebnu pažnju. Jedan od prvih simptoma raka pankreasa je žutilo kože i očiju, poznato kao žutica. Ovaj simptom nastaje kada dolazi do nakupljanja bilirubina, žutog pigmenta koji nastaje u jetri, a obično se izlučuje kroz žuč. Ako dođe do blokade žučnih kanala, bilirubin se akumulira u tijelu, što rezultira žuticom. Osim žutice, pacijenti mogu osjećati mučninu, povraćanje, umor i probavne smetnje. Ovi simptomi mogu se lako zamijeniti s manjim zdravstvenim problemima, ali ako se pojave zajedno, mogu ukazivati na ozbiljnu bolest poput raka pankreasa.

Drugi čest simptom raka pankreasa je bol u stomaku. Tumori koji rastu u donjem dijelu pankreasa mogu pritiskati okolne organe, uključujući želudac, uzrokujući bolove koji se obično pogoršavaju s vremenom. Prema procjenama, oko 70% osoba s rakom pankreasa osjetit će bolove u trbuhu. Ovi bolovi mogu biti tupog karaktera ili oštri, a mogu se proširiti na leđa ili gornji dio trbuha. S vremenom, bol može postati konstantna, a lijekovi protiv bolova mogu samo djelomično ublažiti simptome.

Bol u leđima također je čest simptom koji može ukazivati na rak pankreasa. Ovaj bol obično počinje u donjem dijelu leđa i može se proširiti na ramena. Često se pogoršava kada osoba legne, a može biti prisutan čak i kad osoba miruje. Iako bol u leđima nije specifičan samo za rak pankreasa, njegova prisutnost u kombinaciji s drugim simptomima, kao što su bol u trbuhu ili gubitak težine, može biti znak ozbiljnog zdravstvenog problema koji zahtijeva hitnu medicinsku pažnju.

Naglo mršavljenje i gubitak apetita također su znakovi koji ne bi smjeli biti ignorirani. Mnogi pacijenti s rakom pankreasa izvještavaju o iznenadnom gubitku kilograma, što može biti posljedica nemogućnosti pankreasa da proizvodi dovoljno enzima koji su potrebni za pravilnu probavu hrane. Ovi enzimi pomažu u razgradnji masti, proteina i ugljikohidrata, a kada pankreas ne funkcionira ispravno, tijelo ne može učinkovito apsorbirati hranjive tvari iz hrane, što dovodi do gubitka težine. Gubitak težine je često jedan od prvih znakova da nešto nije u redu.

Promjena u konzistenciji stolice također može ukazivati na rak pankreasa. Plutajuća, masna ili blijeda stolica može biti znak problema s gušteračom. Ovaj simptom nastaje kada žuč, koja pomaže u razgradnji masti, nije pravilno apsorbirana zbog začepljenja žučnih kanala ili tumora u pankreasu. Stolica može postati masna, blijeda i imati neugodan miris, što je pokazatelj da probavni sustav ne funkcionira kako bi trebao. Promjene u stolici mogu biti znak ozbiljnih problema, a ukoliko se primijete, trebaju se odmah konzultirati sa stručnjakom.

Na kraju, rano prepoznavanje simptoma raka pankreasa može značajno povećati šanse za preživljavanje. Iako se rak pankreasa često dijagnosticira u kasnijim stadijima, svaka osoba koja primijeti bilo kakve promjene u svom zdravlju trebala bi potražiti medicinsku pomoć. Pravovremeno otkrivanje i odgovarajuće liječenje mogu znatno poboljšati prognozu, omogućiti uspješno liječenje i povećati kvalitetu života.

Preporučeno