U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o hrani, koja je jako primamljiva n prvi pogled, a uopšte nije toliko zdrava. Slijedi i izjava jednog ruskog doktora, koji je govorio na ovu temu…..
Alexander Myasnikov, poznati kardiolog iz Rusije, postao je prilično popularan zahvaljujući svojim naporima da razotkrije mitove oko zdravlja i prehrane. Nedavno je javnost zaokupio upozorenjem na moguće rizike vezane uz gotovu i konzerviranu hranu. Myasnikov je na svom Telegram kanalu naglasio opasnosti povezane s ovim opcijama prehrane, posebno ističući opasnost koju predstavlja botulinum toksin – nevjerojatno smrtonosni otrov koji može predstavljati značajnu prijetnju životu.
Rizici konzervirane i gotove hrane Dr. Mjasnikov postavlja važno pitanje vezano uz sve veću sklonost brzoj hrani i uslugama dostave u odnosu na domaća jela. “Pojedinci često prednost daju pogodnosti ispred dobrobiti. Iako je kupnja gotovih jela ili naručivanje hrane svakako zgodno, to predstavlja značajan rizik od trovanja hranom”, objašnjava. Ističe da bi se vrijeme čekanja na hranu moglo iskoristiti za pripremu hranjivih obroka kod kuće.
Ako nedostatak vremena ili motivacije za kuhanje služi kao prepreka, ključno je prepoznati opasnosti povezane s takvim odabirom. S tim u vezi, dr. Mjasnikov naglašava da težnja za praktičnošću ponekad može imati veću cijenu za zdravlje, budući da predstavlja potencijalne opasnosti. Što je zapravo botulinum toksin? Smatra se jednim od najsmrtonosnijih prirodnih toksina, a proizvodi ga bakterija Clostridium botulinum. Myasnikov ga je nazvao “potencijalnim oružjem bioterorizma” zbog njegove visoke razine toksičnosti.
Ovaj toksin može biti prisutan u hrani koja je nepropisno konzervirana ili vakuumirano zatvorena, kao što su konzervirane mahunarke, kukuruz, grašak i riba. Postojanje ovog toksina u hrani predstavlja značajnu opasnost za zdravlje, a izloženost može dovesti do kobnih posljedica. Kako bi se smanjio rizik od botulizma, stručnjaci savjetuju zagrijavanje konzerviranih proizvoda najmanje 10 minuta prije jela. Dr. Myasnikov upozorava: “Ukoliko to ne učinite, ugrožavate svoje zdravlje.
Simptomi botulizma obično se očituju između 12 i 16 sati nakon uzimanja kontaminirane hrane; međutim, u određenim slučajevima mogu početi već 30 minuta nakon konzumacije. Primarni simptomi povezani s botulizmom su sljedeći: Slabost koja počinje u glavi i širi se na ruke i prsa može rezultirati paralizom dišnih mišića, uzrokujući poteškoće s disanjem. U kritičnijim situacijama, pacijentima može biti potreban respirator za podršku njihovim osnovnim funkcijama.
Ovi simptomi mogu brzo napredovati, zbog čega je pravodobno prepoznavanje i intervencija ključno za učinkovito liječenje. Koji su neki od načina da se zaštitite od rizika? Myasnikov je istaknuo razne mjere koje pojedinci mogu poduzeti kako bi smanjili šanse konzumiranja kontaminirane hrane: Zagrijavanje konzervirane hrane: Savjetuje se zagrijavanje konzervirane hrane na minimalnu temperaturu od 85°C u trajanju od najmanje 10 minuta. Pametan odabir hrane: Klonite se kupnje konzervirane robe koja pokazuje bilo kakve znakove oštećenja ili otekline jer to može ukazivati na potencijalni rast bakterija poput Clostridium botulinum. Higijenske prakse:
Dosljedno pranje ruku i održavanje čistoće u kuhinji mogu uvelike smanjiti šanse zaraze. Ozbiljnost zdravstvenih rizika i njihove implikacije. Botulizam je teška bolest koja može rezultirati smrću ako se odmah ne liječi. U određenim slučajevima infekcija može uzrokovati trajnu štetu, poput slabosti mišića i oštećenja živaca. S obzirom na težinu ove bolesti, od presudne je važnosti obratiti posebnu pažnju na svoje prehrambene navike, posebice u pogledu konzervirane i gotove hrane.
Zaključak Dr. Aleksandar Mjasnikov svojim je istraživanjima i javnim angažmanom istaknuo ključne informacije koje imaju potencijal spasiti živote. Opasnosti botulinum toksina mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, zbog čega je bitno da svi razumiju rizike povezane s konzumiranjem konzervirane i gotove hrane. Usvajanjem zdravih praksi, kao što je kuhanje kod kuće i osiguravanje pravilnog podgrijavanja hrane, pojedinci mogu uvelike smanjiti šanse za botulizam i druge bolesti koje se prenose hranom. Od vitalne je važnosti dati zdravlju prioritet jer vođenje računa o kvaliteti i pripremi hrane može biti ključno za vaše cjelokupno blagostanje.