– Rusi su poznati po tome, da kada nešto rade, onda to rade do kraja. Jednostavno, takvi su po prirodi, i ako pogledamo povijest, tamo imamo jako puno osoba koje su postale poznate po nečemu u povijesti…
U rujnu 2019., zadivljujuća priča o Ruzi Ignjatovoj, poznatoj kao bugarska “kripto kraljica”, privukla je globalnu pozornost kada je BBC-jev podcast rasvijetlio njezine ozloglašene aktivnosti. FBI je aktivno progonio Ignjatovu zbog orkestriranja goleme sheme prijevare od 4,5 milijardi dolara koja je uključivala krivotvorenu kriptovalutu. Ignjatova je nakon razotkrivanja netragom nestala. Britanski televizijski programi “Eye Investigations” i “Panorama” proveli su nedavne istrage o njezinim navodnim vezama s osumnjičenim vođom bugarskog organiziranog kriminala, zajedno s optužbama za njezino brutalno ubojstvo. Ponavljamo, Ruža Ignjatova, rođena Bugarka, odrasla je u Njemačkoj, a diplomu je stekla na Sveučilištu Oxford.
Prije svog pohoda u svijet kriptovaluta, Ignjatova je imala uspješnu karijeru u području financija. Godine 2014. odvažila se i predstavila OneCoin tržištu, uvjerivši nebrojene pojedince diljem svijeta da ulažu obećavajući povrate koji će premašiti čak i one koje su ostvarili rani korisnici Bitcoina. Međutim, istina iza karizmatične osobe Ignjatove, često nazivane “dr. Ruža”, bila je pomno osmišljena investicijska prijevara koja nije ostavila digitalni trag, što ju je razlikovalo od legitimnih kriptovaluta poput bitcoina. Nakon što su joj u listopadu 2017. godine u trag ušli istražitelji iz Njemačke i SAD-a, Ignjatova je misteriozno nestala kada se ukrcala na let Ryanaira iz Sofije za Atenu i nikad više nije viđena.
U nedavnom intervjuu za BBC, Richard Reinhardt, istražitelj Porezne uprave (IRS) i FBI-a, otkrio je nove informacije o značajnoj osobi uključenoj u istragu OneCoina. Ova osoba, koja je ranije ostala neimenovana, bila je odgovorna za osiguranje sigurnosti Ruže Ignjatove i identificirana je kao Christoforos Nikos Amanatidis, poznatiji kao Taki, prema izvješćima britanskih medija. U svom nedavnom intervjuu Reinhard, koji je otišao u mirovinu krajem 2023., otkrio je da je osoba povezana s trgovinom drogom navodno bila odgovorna za njezinu osobnu zaštitu. Ova učestala prisutnost Takija u pripovijesti ukazuje na to da to nije bio izolirani incident.
Ova se informacija poklapa s prethodno objavljenim izvješćima, točnije američki su tužitelji 2019. izjavili da je šef osiguranja središnja figura organiziranog kriminala u Bugarskoj, iako nisu otkrili njegov identitet. Tijekom tog razdoblja, pomoćnik tužitelja samouvjereno je izjavio da postoje uvjerljivi dokazi koji povezuju ozloglašenog trgovca drogom u Bugarskoj, potencijalno jednog od najvećih u povijesti, s bliskom povezanošću s OneCoinom, djelujući kao osobni tjelohranitelj Ruže Ignjatove. Kao osoba odgovorna za nestanak Ignjatove identificiran je “šef osiguranja” kojeg je tijekom sudskog postupka spominjao drugi američki tužitelj.
Razina Ignjatove kao kriminalca, kako je primijetio Reinhart, nadilazi opće shvaćanje većine pojedinaca. Prema njegovim riječima, ona posjeduje sofisticiranost iskusne kriminalke, s dodanim elementima dilera droge ili mafijaša, ali na još intenzivnijoj razini. Prema izvješćima Europola do kojih je došao BBC, postoje dokazi koji podupiru teoriju da je Ignjatova bila povezana s Takijem prije njezina nestanka 2017. Bugarske vlasti već su uspostavile vezu između Ignjatove i Takija, sumnjajući da je potonji koristio financijski sustav OneCoina u svrhu pranja novca od droge.
- U Bugarskoj postoji lik po imenu Taki koji ima gotovo legendarnu reputaciju, usporedivu s onom zloglasnog El Chapa ili Pabla Escobara u lokalnom kontekstu. Vjeruje se da ima položaj vođe bugarskog organiziranog kriminala i da je istaknuta osoba u trgovini drogom. Diljem zemlje, on i njegovi drugovi bili su predmet opsežnih istraga u vezi s prijestupima poput oružane pljačke, trgovine drogom i ubojstva. Međutim, unatoč ovim istragama, uspio je izbjeći kazneni progon i nije osuđen ni za kakvo zlodjelo.
Vjeruje se da Taki trenutačno boravi u Dubaiju, mjestu gdje je Ignjatova kupila ekstravagantni penthouse i gdje su na njezine račune položeni znatni iznosi novca iz prijevare OneCoin. Priroda početne veze Takija i Ignjatove i njegova potencijalna uključenost u OneCoin na početku ostaje nepoznata. Međutim, brojni izvori pokazuju da su imali jaku vezu te da je on bio kum njezinoj kćeri. Izvor u Bugarskoj, koji je blisko povezan s Ignjatovom, obavijestio je BBC da je ona Takiju možda davala mjesečne isplate do 100.000 eura u zamjenu za zaštitu. Pojedini istraživači vjeruju da se upravo skrbnik Ignjatove u konačnici pretvorio u krivca za njezinu smrt.
Godine 2022. u stanu ubijenog bugarskog časnika otkriveno je policijsko izvješće, a do njega su potom došli Dimitar Stojanov, istraživački novinar iz Bugarske, i njegov tim u medijskoj organizaciji bird.bg. Prema iskazu policijskog doušnika u dokumentu, Takijev zet otkrio je informacije tijekom razgovora u pijanom stanju. Otkriveno je da je Ignjatova ubijena krajem 2018. po Takijevoj naredbi, a njeni ostaci su raskomadani i bačeni u Jonsko more s jahte.
Stojanov ovaj scenarij smatra vrlo vjerojatnim. Krajem 2022., Kuro je ustvrdio da je sudjelovao u razgovorima s operativcima CIA-e u vezi s Takijem, koji su uključivali optužbe da je eliminaciju Ignjatove orkestrirao Taki. Pojedinci s insajderskim znanjem o Kuruovim aktivnostima potvrdili su ovu izjavu za BBC. Nesretni incident dogodio se u svibnju 2023. godine kada je Kuro, zajedno sa suprugom i dvoje zaposlenika, tragično ubijen u njihovoj rezidenciji u Cape Townu. Unatoč istragama južnoafričke policije koje su u tijeku, krivci odgovorni za ovaj gnusni čin još nisu uhićeni.
Međutim, Hristanov, bivši zamjenik ministra iz Bugarske, sumnja na povezanost Kurovog ubojstva i Takija. Nakon što je objavio optužbe o preranoj smrti Ignjatove, novinar Dimitar Stojanov otkriva da su on i njegovi kolege novinari bili izloženi prijetnjama opasnim po život, zbog čega je morao privremeno napustiti Bugarsku po četvrti put u svom profesionalnom životu. Stojanov ne tvrdi da ima nikakvih saznanja o motivu navodnog ubojstva, ali prema evidenciji imovine i svjedočenjima, čini se da su pojedinci povezani s Takijem preuzeli nekoliko Ignjatovih imanja u Bugarskoj nakon njezina nestanka.
Unatoč izostanku uhićenja, Taki je umiješan u navodno ubojstvo Ignjatove. Vlasti nisu uspjele locirati njezino tijelo i nemaju dovoljno dokaza za pokretanje pravnog postupka protiv njega. Ipak, Rajnhard, bivši istražitelj Porezne uprave, vjeruje da je Ignjatova mrtva. Iako nije naišao ni na jedan dokaz koji bi povezivao njezinu smrt s Takijem, tvrdi da je to u skladu s taktikom koju koristi narkokartel.