Mravi (lat. Formicidae) su društvene insekte koji čine jednu od najvećih porodica insekata na svetu, sa preko 12.000 poznatih vrsta. Oni su veoma uspešni u adaptaciji na različite ekosisteme, i prisutni su širom sveta, osim u vrlo hladnim područjima poput Arktika i Antarktika.
U nadolazećoj lekciji naučit ćete o ekološki prihvatljivom i vrlo učinkovitom rješenju koje može brzo eliminirati dosadne mrave. Oprostite se od kupnje skupih i opasnih kemijskih insekticida. Važno je napomenuti da ovaj pristup ne šteti mravima; nego služi kao sredstvo odvraćanja. Posljedično, možete zadržati čistu savjest. Dok mravi igraju ključnu ulogu u ekosustavu, njihova prisutnost u vrtu nije uvijek cijenjena. Predstavljaju opasnost za usjeve i korijenje biljaka, a mogu donijeti i lisne uši koje mogu pogoršati štetu u vrtu. Ovi organizmi služe kao jedinstveni način prijevoza, simbiotski koegzistirajući sa svojim domaćinima izvlačeći hranu iz njihovih izlučevina u međusobno povoljnom odnosu.
Ove sitne smetnje mogu se učinkovito odbiti korištenjem lako dostupnih sastojaka koji su pokazali učinkovitost u ovoj formulaciji. Za izradu ove mješavine potrebno je sastaviti sljedeće sastojke: prstohvat klinčića, jednu litru tople vode, jednu žlicu sušenog češnjaka, jedan decilitar jabučnog octa i jednu žlicu organskog tekućeg sapuna. Postupak: Započnite finim mljevenjem klinčića u mlincu za kavu dok se ne reduciraju u prah. Zatim dodajte prah klinčića u vodu i dobro promiješajte. Snažna aroma klinčića služi kao učinkovito sredstvo za odvraćanje insekata, djelujući kao prirodni repelent.
Ovaj miris ima sposobnost odbijanja mrava, ometajući njihove aktivnosti traženja hrane i ometajući njihovu komunikaciju unutar kolonije. Osim što tjera mrave, klinčići sadrže spojeve koji mogu iritirati i kompromitirati vanjsku strukturu ovih insekata, čime ih dodatno odvraćaju. Da biste pojačali repelentna svojstva, možete dodati češnjak u prahu ili odabrati svježi češnjak. Snažan miris koji oslobađa češnjak služi kao učinkovit repelent. Mrave u njihovoj potrazi za hranom ometa miris češnjaka, koji ne samo da izaziva iritaciju, već također izaziva negativne reakcije zbog svog kemijskog sastava.
Da bi se smjesa dodatno poboljšala, jabučni ocat će biti uključen kao dodatna komponenta. Opor i kiselkast miris koji proizvodi ova tvar izuzetno je oduran mravima, što ga čini izvrsnim prirodnim rješenjem za rješavanje problema njihove prisutnosti. Vrsta Manica rubida predstavljena je na 20. Poljskim danima insekata koji se održavaju u Krakowu u Poljskoj 27. svibnja 2022. Ovaj događaj pod nazivom “Ne dopustimo im da umru” organiziran je u zgradi Šumarskog fakulteta Poljoprivrednog sveučilišta u Krakovu.
EPA-EFE/LUKASZ GAGULSKI POLJSKA VAN Osnovni korak uključuje uključivanje tekućeg sapuna u smjesu u završnoj fazi, osiguravajući da su sve komponente temeljito izmiješane. Kako bi se spriječilo kretanje mrava, poboljšana su svojstva prianjanja otopine, što im je učinilo izazovnim prelaženje različitih površina. Prije primjene, savjetuje se procijediti otopinu pomoću cjedila obloženog gazom, a zatim je pretočiti u bocu s raspršivačem. Otopina se tada može lako primijeniti prskanjem na mjesta gdje su mravi ili lisne uši vjerojatno prisutni.
Mravi, klasificirani unutar obitelji Formicidae, predstavljaju zadivljujuću i raznoliku kategoriju insekata. Ovi izuzetno prilagodljivi organizmi postigli su izniman uspjeh, cvjetajući u gotovo svim ekosustavima prisutnim na Zemlji. U nastavku je dano temeljito ispitivanje brojnih intrigantnih karakteristika koje mrave čine tako uvjerljivim entitetima.
Slično pčelama i osama, mravi su dio reda Hymenoptera. Stručnjaci procjenjuju da stvarni broj vrsta mrava premašuje 20 000, s više od 12 000 vrsta koje su već identificirane. Ovi izvanredni kukci zauzimaju raznolik niz ekosustava, u rasponu od tropskih kišnih šuma do suhih pustinja, iako ih nema na Antarktiku. Istražimo sada fiziološke značajke ovih intrigantnih organizama. Anatomija mrava podijeljena je u tri glavna dijela: glavu, prsni koš (ili prsa) i abdomen. Antene funkcioniraju kao osjetilni organi za miris i dodir, igrajući ključnu ulogu u njihovoj komunikaciji. Osim toga, mravi posjeduju robusne mandibule koje služe raznim funkcijama, uključujući hvatanje hrane, sudjelovanje u borbi i izgradnju svojih staništa.
Nadalje, većina mrava ima vitku stabljiku, segment koji se nalazi između prsnog koša i trbuha, što pridonosi njihovoj izuzetnoj okretnosti. Poznati po svojoj složenoj društvenoj organizaciji, mravi pokazuju strukturu definiranu postojanjem kasta i različitim ulogama unutar kolonije. Matica ima presudnu ulogu u ovoj hijerarhiji, primarno odgovorna za reprodukciju polaganjem jaja. Kraljice mogu imati životni vijek do nekoliko godina, a neke vrste mogu živjeti i do nevjerojatnih 30 godina. U mravljoj koloniji, radnici, koji se sastoje od neplodnih ženki, preuzimaju različite uloge, uključujući traženje hrane, brigu o jajima i ličinkama te izgradnju i održavanje gnijezda. Životni vijek radnika obično se proteže od nekoliko mjeseci do nekoliko godina, ovisno o pojedinoj vrsti.
Trutovi, muški mravi, igraju ključnu ulogu u koloniji. Njihova primarna odgovornost u reproduktivnom ciklusu je sudjelovanje u aktivnostima parenja s maticama. Unatoč tome, trajanje njihovog postojanja je nažalost kratko, jer nestaju ubrzo nakon što završe svoju reproduktivnu funkciju. Ključna komponenta ponašanja kod gniježđenja je izgradnja gnijezda i staništa. Neke vrste stvaraju složene mreže tunela za svoja podzemna gnijezda, dok se druge odlučuju uspostaviti gnijezda na drveću ili koristiti prirodne šupljine unutar njih. Mravi grade gnijezda od kartona koristeći mješavinu biljnih materijala i njihove sline.