Ono što slijedi u nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o jednom jako posebnom cvijetu koji je sve prisutniji na ovim prostorima. On inače izvorno dolazi iz Azije, a jako je lijep i malo je težak za održavanje….
Zamiokulkas, također poznat kao Zamioculcas zamiifolia, popularna je sobna biljka cijenjena zbog svog privlačnog izgleda i minimalne potrebe za njegom. Ova biljka se ističe debelim, mesnatim stabljikama i sjajnim, tamnozelenim listovima, koji mogu narasti i do 10 cm. Zamiokulkas je tropska višegodišnja biljka koja može narasti do jednog metra visine.
- Iako je poznato da se lako brine za njega, postoje određena pravila i smjernice kojih se morate pridržavati kako biste ga uspješno uzgajali i izbjegli uobičajene pogreške. Pogreške u poljoprivrednim praksama i temeljni savjeti za njegu Biljka Zamioculcas je posljednjih godina stekla značajnu popularnost, osobito na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, jer je mnogi smatraju odličnom opcijom za unutarnje prostore. Bitan čimbenik uspješnog uzgoja zamiokulkasa je održavanje odgovarajuće drenaže. Kako bi se spriječilo nakupljanje vode u loncu, preporuča se staviti ekspandiranu glinu ili sličnu tvar na dno, dopuštajući da višak vode slobodno teče.
Ova je biljka osjetljiva na propuh i nagle promjene temperature, zbog čega je mudro kupiti je tijekom toplijih mjeseci i kloniti se zimskih mrazeva koji bi mogli oštetiti biljku i uzrokovati opadanje lišća. Za poticanje snažnijeg rasta, pružanje dovoljno prirodne sunčeve svjetlosti je korisno jer pozitivno utječe na razvoj. Osim toga, povremeno rotiranje lonca može osigurati da lišće ravnomjerno raste prema svjetlu.
Zrele biljke obično je potrebno presaditi svake 2-3 godine tijekom procesa presađivanja, dok se mlađe biljke mogu svake godine premjestiti u nešto veće posude. Prilikom presađivanja važno je odabrati posudu s velikim drenažnim otvorima, a treba koristiti i plodan supstrat koji dobro drenira poput zemlje za palme. Također je važno izbjegavati korištenje pretjerano velikih ili dubokih posuda, jer obilje tla može dovesti do prekomjernog zadržavanja vode, što može uzrokovati truljenje korijena. Nadalje, zamiokulkas preferira tlo koje nije pretjerano vlažno.
Previše vode može dovesti do truljenja biljke. S druge strane, ako se tlo osuši, to neće uzrokovati ozbiljnu štetu biljci; brzo će se oporaviti u zdravo stanje kada ponovno dobije vodu. Koji čimbenici doprinose tome da zamiokulkas ne stvara novo lišće? Kada biljka prestane proizvoditi novo lišće, to može signalizirati problem s njezinom njegom. Ovaj problem može proizaći iz nekoliko čimbenika, uključujući neadekvatno zalijevanje, nedostatak dovoljno svjetla, preveliku posudu ili neodgovarajući pH tla. Pretjerano zalijevanje može dovesti do truljenja korijena, stanja koje je nepovratno. Kada vidite naborano lišće na biljci, to obično znači da biljka prima previše vode, dok suho lišće ukazuje na nedovoljno vlage.
Za rješavanje ovih problema može biti od koristi zamjena starog, zasićenog supstrata novim, dobro drenirajućim tlom i smanjenje učestalosti zalijevanja. Osim toga, korištenje gnojiva može potaknuti rast. Preporuča se koristiti hranjiva gnojiva koja sadrže leću, koja služi kao prirodni izvor hranjiva, za poboljšanje zdravlja biljaka i poticanje bržeg rasta.
Ovom infuzijom treba zalijevati biljku svaki mjesec. Korištenje ove tehnike potaknut će brži rast, održati zdravlje vaše zamiokulke i pomoći u očuvanju njezine bogate tamnozelene boje. Iako je očito da je zamiokulke relativno lako njegovati, pravilno održavanje ključno je za njihovu trajnu dobrobit. Pridržavanje nekoliko jednostavnih smjernica može pretvoriti ovu biljku u prekrasan dodatak vašem prostoru, pridonoseći prirodnom šarmu i mirnom ambijentu vašeg doma.