– Danas se na internet portalima može pronaći jako puno zanimljivih priča o brakovima koji nisu trajala niti par dana. Međutim, danas vam donosimo jednu ispovijest, i to braka koji nije trajao niti 24 sata….

Prije šest godina, nakon samo jednog dana braka, vratio sam tadašnju suprugu roditeljima, a reakcija je bila oštra. Svi su prema meni usmjeravali svoj prijezir nazivajući me retardiranom, glupom i upućujući mi najgnusnije zamislive uvrede. Uzrok tog animoziteta bila je percepcija da nije nevina, kako su je drugi prikazivali. Stvarnost je bila takva da mi se kroz tri godine naše veze predstavljala kao svetica, zadržavajući svoju vrlinu prije braka i upuštajući se u opsežno moraliziranje, kritizirajući druge i gledajući s visine na djevojke koje su joj samo nazirale koljena, a sve dok je izgledala ljubazno . Zatim je došlo vjenčanje, a prve noći kao muž i žena, moja navodna svetica otkrila je da nije baš tako čestita kao što me navodila da vjerujem.

U tom je trenutku počela plakati, histerizirati i pokušavati opravdati svoje postupke, tvrdeći da je to bio samo “jednom” incident. Nisam imao želju ulaziti u svađu, pa sam je obavijestio da je raspakiranje nepotrebno i odmah je nazvao sljedeći dan da razjasnimo situaciju prije nego što se pozdravimo. Njezina nevinost nije mi značila ništa, niti je bilo važno koliko me je puta prevarila tijekom tri godine; nikada nije odvojila trenutak da otkrije istinu. Činilo mi se kao da se poigrava sa mnom. Kako bih uopće mogao napredovati u životu s takvim nekim? Osim toga, dvojbe oko toga je li bila nevjerna samo su učvrstile moju odluku – to je bio zaključak za mene.

DODATNI SADRŽAJ

Jeste li se ikada susreli s intrigantnim fenomenom poznatim kao “sinestezija”? Ovo izvanredno stanje uključuje spajanje različitih osjetila. Pojedinci koji dožive sinesteziju mogu, na primjer, “vidjeti” zvukove, “kušati” riječi ili “osjetiti” boje na izvanredne načine. Takav fenomen otkriva područje percepcije koje je u značajnoj suprotnosti s tipičnim iskustvima većine ljudi.

Sinestezija se manifestira u različitim oblicima, a među najzastupljenijim su grafemsko-bojna sinestezija i glazbena sinestezija. U slučaju sinestezije boje grafema, pojedinci mogu povezati određena slova ili brojeve s određenim bojama. Na primjer, slovo “A” može se stalno pojavljivati ​​kao crveno, dok se broj “4” može percipirati kao plav. Ove veze nisu slučajne; za one sa sinestezijom, ostaju konstantni tijekom života. Iako se te boje fizički ne pojavljuju na papiru, osoba ih doživljava kao opipljive u svom umu.

Nasuprot tome, u fenomenu glazbene sinestezije, slušni elementi poput zvukova, tonova ili glazbenih nota mogu potaknuti vizualna iskustva koja se manifestiraju kao boje ili oblici. Pojedinci s ovim oblikom sinestezije, poznati kao sinesteti, mogu “vizualizirati” živopisne oblike koji se “kreću” ispred njih dok uživaju u glazbi. Zamislite kako doživljavate simfoniju u kojoj svaka nota nadilazi puki zvuk i postaje prasak boje. Ova vrsta sinestezije često se pojavljuje u raspravama o renomiranim skladateljima, uključujući Franza Liszta, za kojeg se smatra da ju je iskusio.

Postoje različite vrste sinestezije, uključujući sinesteziju boje leksema, u kojoj pojedinci povezuju određene riječi ili nazive s određenim bojama, i sinesteziju zrcala, gdje osoba istinski doživljava osjete na vlastitom tijelu koji odgovaraju onome što promatraju da se događa drugima. Na primjer, ako netko sa zrcalnom sinestezijom svjedoči ubodu druge osobe, mogao bi fizički osjetiti bol u istom dijelu vlastitog tijela. Istraživači sugeriraju da bi sinestezija mogla proizaći iz netipično visoke razine povezanosti između različitih regija mozga odgovornih za obradu osjetilnih informacija. Dok kod većine pojedinaca ova područja mozga funkcioniraju odvojeno, sinesteti doživljavaju oblik “komunikacije” među njima, što dovodi do pojave ovih izvanrednih osjetilnih iskustava.

Fascinantno je primijetiti da, iako se sinestezija može činiti neuobičajenom pojavom, vjeruje se da približno 4% populacije ima neku varijantu ovog stanja. Ipak, brojni sinesteti ostaju nesvjesni svoje jedinstvenosti jer je doživljavaju tek kao tipičnu metodu doživljavanja svijeta. Sinestezija je jedinstvena sposobnost, a ne poremećaj, koja omogućuje onima koji je posjeduju da percipiraju svijet na složeniji i obogaćeniji način od većine. Ovaj osebujni način doživljavanja stvarnosti također može pružiti kreativne prednosti; brojni umjetnici, glazbenici i pisci crpe inspiraciju iz svojih sinestetičkih senzacija.

Značajne ličnosti poput slikara Vasilija Kandinskog i poznatog pisca Vladimira Nabokova primjeri su poznatih sinesteta koji su svoja iskustva iskoristili za stvaranje umjetnosti koja je osvojila publiku diljem svijeta. Sinestezija je i dalje enigmatično područje unutar neuroznanosti, a njezino istraživanje može ponuditi vrijedno razumijevanje načina na koji ljudski mozak obrađuje senzorne podatke i oblikuje naša individualna iskustva stvarnosti.

Preporučeno