Sava Klikovac, poljoprivrednik iz Zete, bio je motivisan radoznalošću da kupi dansko i belgijsko seme paradajza. Iako nije očekivao trenutnu berbu, bio je zadivljen raznolikim oblicima i veličinama plodova koje je na kraju ubrao. Svaki od ovih paradajza je remek-djelo za sebe, a sorta u obliku srca je najimpresivnija među njima.
Ovi paradajzi su teški između 500 i 800 grama, zbog čega je nemoguće stati više od dva u kilogram. Klikovac svedoči da je nekoliko kesica ovog semena dalo obilnu berbu, ali ono što je još vrednije je izuzetan ukus paradajza. Oni koji su imali zadovoljstvo kušati ove danske i belgijske sorte oduševljeni su njihovim jedinstvenim okusom. Ljudi su često zatečeni jer nikada ranije nisu vidjeli ove vrste paradajza. Klikovac je potrošio samo dva-tri eura da na svojoj zemlji nabavi oko 20 sorti sjemena, koje su sada izrasle u preko 100 različitih vrsta. Klikovac uzgaja niz jedinstvenih paradajza porijeklom iz Danske i Belgije, a jedan posebno ima vizuelno zadivljujući izgled. Ipak, vlasnik u Zeti nije siguran da li ga treba koristiti za potrošnju ili jednostavno za dekoraciju.
Vrijedne domaćice se već pripremaju za nadolazeću zimsku sezonu prikupljanjem potrebnih alata poput tegli i buradi u iščekivanju nižih cijena povrća poput paprike i paradajza. Uprkos značajnom potrebnom vremenu i trudu, mnoge domaćice preferiraju da obezbede domaću hranu za svoje porodice, čak i kada je možda skuplja od opcija koje se kupuju u prodavnici. Često se postavlja pitanje isplati li se praviti zimnicu, posebno ajvar, zbog dugotrajnog i neurednog procesa čišćenja, pečenja, mljevenja, cijeđenja i kuhanja svega nekoliko kilograma. Iako se pojedini pojedinci odlučuju za kupovinu ajvara na pijacama ili supermarketima, proizvodnja jednog kilograma začina kod kuće košta oko 700 dinara. Ajvar vrhunskog kvaliteta se može naći u prodavnicama po ceni od 600 do 1000 dinara po tegli. Stoga bi možda bilo vredno razmisliti o tome da ove godine napravite vlastiti ajvar ako imate vremena i volje za to.
Proizvodnja jednog kilograma pinđura podrazumeva ulaganje od oko 330 dinara, bez radne snage. Na pijacama tegla pinđura se prodaje za oko 750 dinara. Mleveni paradajz uglavnom košta oko 150 dinara po litru, iako na pijacama cene mogu da variraju od 250 do 500 dinara.