– Krvni ugrušci u tijelu znaju da budu jako neugodni i štetni po nečije zdravlje, jer u 90% situacija dolazi nenadano i jako brzo, i možete se naći u opasnosti da dobijete srčani ili moždani udar….

Ključno je da zdravstveni djelatnici redovito prate broj krvnih stanica, uključujući kolesterol i trigliceride, zbog potencijalnog asimptomatskog povlačenja rane tromboze. Ovo naglašava značaj koji se pridaje dosljednoj kontroli ovih markera. Tromb, posebna vrsta krvnog ugruška, ključan je za cijeljenje na mjestu ozljede, ističu Lepa i Srećna. Njegove glavne uloge obuhvaćaju sprječavanje prekomjernog krvarenja, zaštitu od bakterijskih infekcija koje proizlaze iz ulaska bakterija i olakšavanje cjelokupnog zacjeljivanja rana.

  • Kada se trombociti prilijepe i agregiraju, mogu stvoriti opasan krvni ugrušak koji se zaglavi u krvnoj žili. Duboka venska tromboza, koja se obično naziva ugrušcima, uglavnom se razvija u venama koje se nalaze u nogama i zdjelici. Kada se pojedinci susreću sa simptomima poput oticanja nogu, koji obično zahvaćaju jednu nogu, ali povremeno i obje, također mogu primijetiti pojavu tamnih mrlja na koži. Nelagoda u blizini stvaranja ugruška također je potencijalna pojava.

Pokretljivost postaje otežana, a zahvaćena koža je topla na dodir. U tim je slučajevima imperativ da se pacijent redovito kreće i odmah potraži liječničku pomoć radi sveobuhvatne procjene i eventualnog upućivanja na daljnje dijagnostičke mjere. Koristeći color doppler, može se utvrditi postojanje krvnih ugrušaka u venama. Ova metoda je lišena bilo kakve nelagode i ne zahtijeva davanje anestezije. Nadalje, ultrazvučno snimanje ima mogućnost identificirati ne samo duboku vensku trombozu, već i moguće proširene vene i opće stanje stijenke krvnih žila. U nekoliko minuta, iskusan vaskularni kirurg može promptno dijagnosticirati bolest i formulirati individualni režim liječenja.

Za liječenje duboke venske tromboze postoji nekoliko dostupnih mogućnosti liječenja. Antikoagulansi se obično koriste za sprječavanje zgrušavanja krvi, dok se trombolitici koriste za otapanje postojećih krvnih ugrušaka. Upravljanje ovim stanjem zahtijeva hospitalizaciju i intenzivnu njegu. Kada krv prijeđe iz tekućeg stanja u konzistenciju nalik gelu, stvara se tromb ili krvni ugrušak. Trombociti, također poznati kao krvne pločice, igraju vitalnu ulogu u krvožilnom sustavu olakšavajući zgrušavanje krvi i štiteći od pretjeranog krvarenja.

Do stvaranja tromba može doći iz različitih razloga, što predstavlja značajan zdravstveni rizik koji potencijalno može dovesti do smrti. Krvni ugrušci, poznati kao trombi, mogu se formirati u bilo kojoj krvnoj žili, ali se obično opažaju u ekstremitetima, plućima i srcu. Kada se krvni ugrušak razvije u nozi, to je često posljedica ozljede ili oštećenja krvne žile, što dovodi do poremećaja normalnog protoka krvi. Ova se opstrukcija može manifestirati ili u površinskim venama, što se naziva površinski tromboflebitis, ili u dubokim venama, što dovodi do stanja poznatog kao duboka venska tromboza (DVT). Tromboza, stanje uzrokovano poremećajima koagulacije, može nastati zbog niza čimbenika.

Endotel može pretrpjeti mehanička oštećenja ili biti pod negativnim utjecajem prisutnosti nikotina u krvotoku, izloženosti lijekovima ili bakterijskim toksinima. Postoperativni zastoj krvi često se javlja nakon kirurških zahvata, dok produljena razdoblja sjedenja također mogu pridonijeti razvoju ovog stanja. Problem pretilosti ostaje istaknuta briga u modernom društvu, a status trudnoće i korištenje oralnih kontraceptiva postali su sve prisutniji posljednjih godina.

Osim toga, uočeno je da je povišena razina kolesterola u tijelu povezana s ovom zlonamjernom bolešću. Kako pojedinci stare, njihova pokretljivost opada. Uznemirujući simptomi mogu se pojaviti kada se u nozi stvori krvni ugrušak. Dok manji ugrušci možda neće pokazivati ​​nikakve znakove, važno je imati na umu sljedeće indikacije povezane s dubokom venskom trombozom: Otok u nozi, gležnju ili stopalu je uobičajeni simptom. Tipično, grčevita bol nastaje u potkoljenici. Također se osjeća nelagoda i bol u području stopala i gležnja. Brza medicinska intervencija ključna je kada se radi o dubokoj venskoj trombozi, teškom medicinskom stanju.

Ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma, potrebno je odmah obavijestiti svog liječnika. Kako bi isključio prisutnost plućne embolije, liječnik će provesti sveobuhvatnu procjenu pomoću različitih dijagnostičkih tehnika kao što su ultrazvuk, dimer test, Doppler, Homanov znak i procjena pluća. Liječnik će primijeniti lijekove protiv zgrušavanja i trombolitike za otapanje krvnog ugruška, au određenim situacijama kada se antikoagulansi ne preporučuju, može se umetnuti filtar donje šuplje vene. U težim slučajevima potrebna je kirurška intervencija.

Preporučeno