Povodom proslave Dana državnosti prije dvije godine srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić odao je počast preminulom Miroslavu Lazanskom, poznatom novinaru, vojnom analitičaru i bivšem veleposlaniku Srbije u Rusiji. Čovjek je to, koji je obilježio srpsku političku scenu u posljednjih 20 godina. Međutim, nije dostigao svoj puni potencijal jer je smrt došla prerano.
Nažalost, Lazanski je preminuo u kolovozu 2021. u 71. godini života. U znak priznanja za očeve zasluge, ovo prestižno odličje dodijeljeno je Aleksandru Lazanskom, koji je služio kao rezervni poručnik srpske vojske. Nažalost, prilike za javnost da svjedoči njegovim doprinosima iz prve ruke bile su ograničene. Izuzetno sam ponosan što sam dobio ovu prestižnu nagradu. Vjerujem da bi se moj otac, izvanredan čovjek poznat po svom izvanrednom karakteru, novinarskim vještinama i nepokolebljivom domoljublju, osjećao isto. Iskreno zahvaljujem predsedniku Vučiću što mi je ukazao ovu čast, pošto je ranije dobio priznanje za značajan doprinos unapređenju borbenog vozila Lazanski. Aleksandrovo prisustvo i djelovanje ostavilo je neizbrisiv trag na mene. Miroslav Lazanski bio je vrlo zatvorena osoba i rijetko je u javnost iznosio informacije o svom sinu.
No, nije se libio izraziti svoj neizmjerni ponos kao oca. U početku sam poticao Aleksandra da krene putem vojne akademije. Ipak, na kraju je završio Školu rezervnih oficira u Banici i sada služi kao rezervni potporučnik u Pješačkoj diviziji srpske vojske. Uživao sam vidjeti njegovu strast prema vatrenom oružju, budući da ima impresivnu sposobnost rastaviti kalašnjikov nevjerojatnom brzinom. Nadalje, treba spomenuti da je trenutno zaposlen u specijaliziranoj tvrtki za proizvodnju oružja. Miroslav Lazanski bio je istaknuti srpski novinar, vojni analitičar i diplomat koji je ostavio neizbrisiv trag na polju novinarstva. Rođen u Karlovcu 18. rujna 1950., Lazanski je svoj obrazovni put započeo u rodnom Trebinju, a kasnije je nastavio studij u Zagrebu. Tamo je napravio svoj prvi novinarski zalet, a karijeru je započeo člankom u omladinskim novinama Polet o časnoj francuskoj Legiji časti.
Izniman talent i predanost Lazanskog ubrzo su mu donijeli istaknuto mjesto u uredničkom timu, što je uvelike utjecalo na čitanost lista. Godine 1980. Lazanskog je strast prema novinarstvu dovela do toga da se pridruži prestižnoj publikaciji “Vjesnik”. Sljedeće godine postao je ugledni član uredništva Danasa, uglednog političkog tjednika, koji je tu obnašao do 1991. godine. Tijekom njegova mandata, Lazanskijeva dubinska analiza i duboko razumijevanje vojnih pitanja učvrstili su njegovu reputaciju jedne od najcjenjenijih osoba u Srbiji. Vojni analitičar. Lazanski je 1991. godine donio ključnu odluku da se preseli u Beograd, koji će mu biti voljeni dom sve do smrti 4. kolovoza 2021. godine. Njegova nepokolebljiva predanost novinarstvu i iznimna stručnost ostavili su neizbrisiv utjecaj na tom području.
Miroslav Lazanski ostat će zauvijek zapamćen kao jedan od najboljih srpskih vojnih analitičara, a njegova ostavština nastavlja nadahnjivati i informirati. Među odabranom skupinom stranih novinara, imao je jedinstvenu priliku sudjelovati u razgovorima s dvojicom zapovjednika NATO-a, trojicom ruskih maršala, te intervjuima s bivšim rumunjskim predsjednikom Nicolaeom Ceausescuom, sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom Thaadom, bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom i raznim drugim značajne figure. Uspješno je režirao i producirao pet dokumentarnih filmova, sa zapaženim naslovima među kojima su “Rat na Kosovu”, “Komandos” i “Titova soba”, čime je stekao široku afirmaciju. Lazansky je 1980. prešao u Vjesnik, a godinu dana kasnije s još sedmero kolega prešao je u politički tjednik Danas.