– Vjerujemo da vam ništa nije jasno, kada ste vidjeli naš današnji naslov. Naime, govorićemo o pripravi palačinaka na jedan totalno drugačiji način u odnopsu na onaj na koji smo do sada navikli. Ipak treba sa vremena na vrijeme i promijeniti neke stvari…..

Za pahuljaste, ukusnije palačinke otkrili smo pravu tajnu koju mnogi kuhari skrivaju. Ispostavilo se da je sve što trebate za savršeno mekane palačinke jedan sastojak koji ima svaka kuća – onaj za koji nikada ne biste ni posumnjali! U ovom izdanju donosimo vam iznimno jednostavan recept koji je odličan za doručak ili večeru. Čak i ako vas iznenadni gost uhvati bez kruha, ovo će jelo sačuvati vašu milost i napuniti trbuščić vašoj obitelji koja će sigurno tražiti sekunde. Sastojci: Za nadjev po želji skupimo 1 čašu vode (200 ml), 1 čašu jogurta (200 g), 2 čaše glatkog brašna (250 g) i 1 žličicu soli. Zatim tijesto prebacite u duboku zdjelu i rukama dobro promiješajte sve sastojke.

Nakon toga tijesto prebacite na površinu stola i mijesite dok ne dobijete savršeno glatku teksturu. Započnite tako što ćete uzeti tijesto i oblikovati ga u dugački, tanki valjak; zatim ga izrežite na komade veličine oraha. Svaki dio posebno oblikujte u male palačinke. Ovo ih održava vlažnima. Uz svaku palačinku treba ići komadić maslaca i komadić sira, kriška rajčice, malo korijandera i salata. Na vrh dodajte još jednu palačinku i poslužite. Možete koristiti i bilo koju drugu vrstu sira i povrća po svom ukusu.

Uživajte u jednostavnosti i užitku ovog velikog užitka! Palačinke imaju pomalo paradoksalnu kvalitetu jer mogu biti i jednostavne i složene istovremeno. Svaka majka ih je u stanju napraviti, predstavljajući njihovu osnovnu prirodu. Bilo bi nepravedno da svaki roditelj svojoj djeci uskrati uživanje u palačinkama. Ipak, mnogi iskusni kuhari u restoranima smatraju ovo naizgled osnovno jelo ispod sebe. Zašto? Pokazalo se nevjerojatnom potragom za istraživanjem opsežne povijesti kruha i njegovih brojnih kulinarskih suputnika.

  • Diljem svijeta razne lokalne komponente i različiti načini kuhanja, bilo prženje ili pečenje ili samo sušenje na suncu, donose bogatstvo ukusnih jela. Zasigurno, miješanje mljevenih žitarica s vodom i zatim kuhanje mora biti osnova za sva ova kulinarska čuda. Štoviše, nebeska kvaliteta palačinke također leži u njenom kružnom obliku – koji podsjeća na štruce, pizze, tortilje, pa čak i chapatije. Volimo palačinke iz svih kultura (američke, indonezijske, bilo koje), ali prava palačinka je srce i duša austrougarske kuhinje.

Za mnoge tinejdžere, međutim, prvi izlet u svijet kuhanja je pravljenje palačinki. Prekretnica u našem kulinarskom rastu gdje smo se počeli zabavljati kuhajući dobre stvari za naše prijatelje. Uvijek postoji jedna osoba koja ustane nakon što svi ostali za stolom odu, pazeći da nijedno jelo ili srebrnina ne ostane bez nadzora. Iako su koraci za pravljenje palačinki zaista vrlo jednostavni, uvijek se pitam zašto imamo potrebu držati mamin dnevnik ili bakinu bilježnicu. Čini se kao nešto što radite za svaki slučaj. Samo u slučaju čega? Željezna tava daleko je najmudriji i nedvojbeno najekonomičniji izbor. Gustoću postiže dodatkom praška za pecivo ili kvasca, dok očaravajuću slatkoću dobiva izvrstan šećerni javorov sirup.

Nasuprot tome, engleska izvedba može se pohvaliti tankom i suptilno masnom palačinkom koja ostaje ravna, ali proizvodi lijepe zlatne mjehuriće. U ovom slučaju, limun i šećer su poželjna poboljšanja. Indonezija palačinkama daje poseban štih puneći ih kombinacijom mrkve i kupusa. U nekim područjima umjesto vode može se koristiti mlijeko, a može se izabrati hoće li se koristiti jaja ili ne. Skandinavci imaju svoju verziju Plättara, manjeg jela. Francuzi poslužuju Suzette Crepes, koji dolaze s ukusnom pratnjom od naranče.

Nasuprot tome, kineski primjerak Bao Bing: tanka palačinka od brašna i vode koja se najčešće uživa uz poznatu pekinšku patku. No, austrougarska palačinka, vezana uz remek-djelo gospođe Crepe, doista caruje. Bilo da je ukrašena marmeladom od marelica ili raskošnom čokoladom i orasima, ova palačinka zauzima posebno i drago mjesto u našim srcima. Ime mu je izvedeno iz mađarskog izraza “palacsinta” i njemačkog “Palatschinken”, koji se odnosi i na ukusna jela nalik na kolače, ali i na placentu koja nas hrani na latinskom je “placenta”.

Preporučeno