Jedna fotografija, snimljena prije gotovo jednog stoljeća, koja prikazuje svadbu u užičkom kraju tridesetih godina prošlog stoljeća, nedavno je izazvala žestoku raspravu i oštru reakciju internetske zajednice.
Na staroj fotografiji prikazan je veliki stol, okružen mnoštvom uzvanika na vjenčanju. Tu su i trubači, koje su gosti jednako voljeli i tada kao i danas. Međutim, nakon detaljnijeg promatranja, postaje očito da prvim planom u potpunosti dominiraju muškarci. Od mladih do staraca, bradatih i inače, ne može se vidjeti niti jedna žena. Na ovoj slici su žene i djevojke ili smještene daleko u pozadini ili su jedva uočljive.
Njihova je prisutnost gotovo neprimjetna. Zašto žene nisu vidljivije? Zagonetno je zašto su potisnute u drugi plan i ne sjede za stolom s muškarcima. Žene su ostale zatvorene u svojim domovima, lišene mogućnosti da se udaju. U ovoj sceni prisutna je i žena. Žene prisustvuju okupljanju i ne ostaju kod kuće, već umjesto toga čekaju da muskadi bude poslužen prije nego što zasjednu. To je ono što slika barem sugerira. Svadba je bila organizirana tako da je svaka domaćica uz pile i pogače ponijela boščaluk, vrstu slanog peciva.
Domaćin daje rakiju i vino, a ručaju svi zajedno, uzimajući od svake domaćice dio. Nema muškog šovinizma, jer žene nisu ograničene samo na kućanske dužnosti. Prisutni su i muškarci i žene, rade i zajedno jedu. Nejasno je odakle je nastala zabluda da je samo muškarcima dopušteno prisustvovati takvim događajima. U prošlosti su selo naseljavali isključivo dječaci. Možeš li zamisliti? Međutim, danas su stolovi u ovom selu prazni i lišeni života.
Čini se da bi ovo mogao biti treći dan. Iscrpljenost na licima svih je opipljiva, a stol pred nama je jalov i pust. U prošlosti je postojalo jasno razumijevanje tko ima određene odgovornosti u kućanstvu. To se smatralo dijelom ljepote tog vremena. Danas su stvari drugačije jer muževima nije dopušteno povisiti glas na svoje žene i nedostaje discipline i poštovanja. Komentari na ovu objavu uključivali su opaske poput “ni jedan spol ne osjeća glad za stolom.