– Krpelji su jako neugodni ako ih ne otkrijete na vrijeme, i ako ne poduzmete instant mjere. Jednostvno, kada vam se uvuku pod kožu, onda nastaju jako veliki problemi….
Unutar ovog teksta pronaći ćete raznovrstan raspon savjeta i tehnika koje su velikodušno dijelili pojedinci u zajednici za učinkovito upravljanje i krpeljima i nadimanjem. Snažna mješavina ružmarina, lavande i cimeta, utopljena u alpu, pokazala se učinkovitim lijekom za zaštitu od krpelja. Za optimalne rezultate, savjetuje se čuvanje ove mješavine u hladnjaku i nanošenje prije izlaska u prirodu. Pojedinci su primijetili odbijajuća svojstva komorača protiv krpelja. Kako biste odvratili ove nametnike, sjeme komorača možete staviti u vrećice, cipele ili čarape prije ulaska u vrt.
Uključivanjem vitamina B-kompleksa u svoju dnevnu rutinu možete učinkovito ublažiti tjelesni miris koji mami krpelje. Iako možda ne pruža potpunu zaštitu, ova metoda može poslužiti kao sredstvo odvraćanja od ovih dosadnih stvorenja. Kako biste zaštitili svoje dvorište, preporučljivo je održavati dobro podšišan travnjak i unijeti mirisne biljke poput bosiljka, lavande i metvice, koje imaju sposobnost odvraćanja krpelja.
Osim toga, redoviti pregled kućnih ljubimaca može učinkovito spriječiti prijenos krpelja. Za prirodno sredstvo protiv krpelja, pomiješajte limunovo ulje, ulje čajevca i vodu kako biste napravili sprej. Prije izlaska na otvoreno, savjetuje se nanijeti ovu smjesu na tijelo i odjeću. Krpelji se mogu odvratiti upotrebom eteričnih ulja poput eukaliptusa i limunske trave. Dodatno, kao učinkovit repelent predlaže se kombinacija octa i ružmarina.
- Tijekom godina, članovi zajednice testirali su i koristili niz prirodnih metoda za prevenciju krpelja i nadutosti, koje su sada podijeljene u ovim korisnim savjetima. Privlačnost ugodnog vremena mami nas da maksimalno iskoristimo vrijeme na otvorenom. Ove godine zamjetan je porast populacije krpelja, posebice u Gorskom kotaru, što zdravstveni djelatnici pripisuju neuobičajeno blagoj zimi. Tragično, nedavni smrtni ishod bio je posljedica uboda krpelja, dok su dvije osobe i dalje u kritičnom stanju. Gostujući u televizijskoj emisiji Dobro jutro Hrvatska, dr. Dobrica Rončević, cijenjeni glavni županijski epidemiolog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, iznio je vrijedne spoznaje na temu uboda krpelja.
Krpeljni meningoencefalitis, virusna bolest koja se u pravilu javlja tjedan do dva nakon ugriza krpelja, kod nas se često zamjenjuje s drugom bolešću koju krpelji prenose. Ova bifazna bolest slijedi poseban obrazac: tijekom početne faze, nakon razdoblja inkubacije, pacijenti doživljavaju opće simptome slične onima uobičajenih virusnih infekcija poput gripe ili koronavirusa. Ovi simptomi mogu uključivati vrućicu, bolove u tijelu i osjećaj umora, što otežava razlikovanje od drugih uobičajenih bolesti.
Nakon ove početne faze, koja obično traje do 10 dana i bilježi smanjenje općih simptoma, počinje druga faza bolesti. Ova je faza posebno opasna jer uključuje patološke procese koji utječu na moždane ovojnice i mozak, potencijalno dovodeći do djelomične paralize, ukupne slabosti i pospanosti. U konačnici te komplikacije mogu rezultirati težim posljedicama. Pravovremeno prepoznavanje krpelja uvelike smanjuje mogućnost prijenosa bolesti.
Zbog produljene inkubacije, osobito do druge faze bolesti, bolesnici se često ne sjećaju da su ih ugrizli krpelj. Možda se sjećaju samo boravka u prirodi i uočavanja krpelja. Iako ugrizi krpelja obično uzrokuju svrbež, važno ih je uočiti prije nego što se pojave simptomi ugriza krpelja, kao što su lokalna iritacija, svrbež, žarenje i promjene na koži. Pravovremeno prepoznavanje krpelja pregledom ili samopregledom odmah nakon boravka na otvorenom može uvelike smanjiti rizik prijenosa bolesti.
Ranim otkrivanjem krpelja bitno je smanjena vjerojatnost unošenja nekog od ovih uzročnika u organizam, ističe se. Prema njegovim riječima, krpelji obično traže dijelove tijela s tanjom, nježnijom kožom. Kod odraslih se ta područja obično nalaze u blizini trbuha, koljena i pazuha. No kod djece, čija je koža još nježnija, krpelji se mogu zakačiti bilo gdje. Koji je postupak za njegovo uklanjanje? Najoptimalniji pristup bio bi pokušaj uklanjanja krpelja prstima. Uhvatimo ga za jagodice. U početnim stadijima, kada se još nije duboko uvukao u kožu, obično je dovoljno jednostavno ga podići i držati nekoliko sekundi jer ima tendenciju da se odvoji sam od sebe.
Ova se metoda toplo preporuča jer uzrokuje najmanju nelagodu krpelju i smanjuje vjerojatnost prenošenja uzročnika bolesti putem sline. U slučajevima kada je čvrsto pričvršćen, može se koristiti pinceta. Važno je osigurati da je krpelj čvrsto stegnut i da se ne potrga tijekom vađenja, slijedeći sličan postupak. Izbjegavajte primjenu pretjerane sile ili naglo izvlačenje, već ga nježno podignite zajedno s kožom i strpljivo pričekajte da se oslobodi nakon nekoliko sekundi, kao što je objašnjeno.