– U regiji je ponovo jako neugodna situacija, a to se prije svega odnosi na Bosnu i Hercegovinu, u kojoj opet miriše na zveckanje oružja. Sporna je rezolucija o Srebrenici, a srbi jednostavno ne žele da priznaju da je tamo bio genocid 11 jula 1994 godine. Svi se nadaju da će se cijeli problem jako brzo da riješi.
U Konjicu se na dan Svetog Stjepana dogodio vandalski čin, a cilj je bio pravoslavna crkva Svetog Vasilija Ostroškog. Incident je uključivao skidanje srpske zastave s crkvenog jarbola, što je opravdano nacionalnim i vjerskim razlozima. Ovaj čin dogodio se nakon okupljanja pojedinaca koji su se predstavili kao “zabrinuti građani” i izrazili nezadovoljstvo prisutnošću zastave. Nakon toga, grupa Bošnjaka se okupila ispred crkve, zbog čega su stigli pripadnici policijskih snaga. Začudo, umjesto da čuvaju svetinju, službenici su dopustili skidanje zastave s hrama Svetog Vasilija Velikog, što je izazvalo razbježanje prisutnih.
Zbog ovog događaja srpska zajednica u Konjicu, iako malobrojna, izrazila je nelagodu i strepnju zbog tragične povijesti grada. Tijekom Drugog svjetskog rata i građanskog rata 1990-ih, lokalni su Srbi izdržali strahote masovnih ubojstava i terora koje je orkestrirao i ustaški režim i, u novije vrijeme, lokalne agencije za provođenje zakona. Anis Kosovac, Bošnjak poznat po izgradnji spomen-kapije u čast dječaka Golubovića i njihovih roditelja, usamljen je protiv nedavnog vandalskog čina. Na fotografiji snimljenoj ispred pravoslavne crkve Kosovac je iskreno čestitao Božić svojim pravoslavnim susjedima dok je oštro osudio incident.
- Pokaži mi svoje sposobnosti, ti beznačajno stvorenje! Održan je strastven govor protiv njega, što je izazvalo poplavu prijetnji smrću putem različitih platformi društvenih medija. Primarni izvor ovih napada bila je lokalna Facebook grupa “Konjic jučer, danas, sutra”. U komentarima unutar ove grupe izražena je jaka želja da ga se potpuno porazi, pa čak i da se pokriju oba uha. Jedan je komentator čak predložio promjenu dilera droge, pritom ispitujući konkretnu supstancu pod kojom je trenutno bio pod utjecajem. Anis Kosovac je, kao odgovor na ove komentare, iznio svoja razmišljanja i mišljenja na različitim platformama društvenih medija. Prisutnost srpske zastave na crkvi u Konjicu uznemirila je, čini se, više od deset pojedinaca.
Međutim, važno je napomenuti da je njegovo uklanjanje strogo zabranjeno. Postavlja se pitanje budućeg pravca djelovanja Bošnjaka u Srpskoj. Ovih deset pojedinaca suočavaju se s osobnim izazovima i također igraju značajnu ulogu u dobrobiti Bosne. U paralelnom događaju s onim koji se dogodio četiri godine prije, Anis se ponovno našao u samoći usred mnoštva. Iskoristivši priliku, hrabro se prihvatio zadatka podizanja komemorativne strukture u čast nevinih dječaka koji su nemilosrdno ubijeni, neustrašivo objavljujući: “Odbijam se pridržavati društvenih normi koje su mi nametnute.
Izražavajući duboku zabrinutost, građanin Kosova gorljivo ističe važnost sjećanja i odavanja počasti nevinoj djeci koja su tragično zaboravljena. Bez obzira na vjerska uvjerenja, ova osoba izrazito ne odobrava one koji ne uviđaju važnost odavanja počasti poginulim sugrađanima. Vlastitim riječima izražavaju razočaranje: “Protivljenje izgradnji spomenika ovim nevinim žrtvama je zaista sramotno”. Selo Bradina, koje se nalazi u blizini Konjica, ima mračnu povijest jer je to mjesto gdje su Srbi sustavno gađani i ubijani tijekom Drugog svjetskog rata u zloglasnoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.