– U posljednje vrijeme jako je populano da se kopiraju neke stvari i običaji koji nam dolaze sa Zapada. Počećemo sa danom zaljubljenih, pa do popularnih noć vještica, a da li je to sve p opravoslavlju normalno i dozvoljeno? Mladi se to ne pitaju, nego jednostavno sve uzimaju i slave kao da je njihovo. Mi danas govorimo o Vaskrsu, koji je u nedjelju, a koji je itekako okupan sa zapadom, tako da kažemo. 

Iako se u Bibliji ne spominju zečevi, uskršnja je tradicija uključila priču o božici Eosteri i njezinom zečevom prijatelju, kao i zečev izraz zahvalnosti polaganjem jajeta. Tako je mit doveo do omiljenog uskršnjeg simbola zeca koji djeci dostavlja obojena jaja i darove.

Tijekom 16. stoljeća u Njemačkoj su se pojavili povijesni dokumenti koji dokumentiraju uvođenje uskrsnog zeca, divnog stvorenja koje je djeci donosilo živahna jaja, istovremeno procjenjujući njihovo ponašanje. Njemački su doseljenici u 18. stoljeću ovu tradiciju kasnije prenijeli u Ameriku, da bi se na kraju pretvorila u svjetsku senzaciju zbog utjecaja masovne kulture i komercijalne industrije.

Dolazak uskršnjeg zeca kao simbola Uskrsa na naše prostore najprije se dogodio u krajevima pod utjecajem germanske kulture, da bi se kasnije proširio na cijelo područje.

Izražavajući zabrinutost, otac Predrag Popović, pravoslavni sveštenik, ističe pitanje komercijalizacije i trivijalizacije Uskrsa. Ističe da je pravi simbol Uskrsa Gospodin Isus Krist, a uskršnjeg zeca i slične simbole smatra potencijalnim nepoštovanjem i izrugivanjem Kristovoj žrtvi.

Prema njegovim riječima, zeca, kao poganskog simbola plodnosti, ne treba povezivati ​​s kršćanskim blagdanom koji obilježava uspomenu na uskrsnuće Isusa Krista.

Popović tvrdi da korištenje uskrsnih zečeva kao simbola Uskrsa odvraća pozornost od istinskog značaja blagdana i pridonosi potrošačkoj kulturi koja često daje prednost materijalizmu. U svojim učenjima potiče sljedbenike da se pridržavaju tradicionalnih kršćanskih simbola, poput Bijelog anđela, koji služi kao snažan prikaz Kristova uskrsnuća kroz svoju povezanost s praznim grobom.

Tekuća rasprava o ravnoteži između održavanja tradicije i prihvaćanja komercijalizacije tijekom Uskrsa nije ograničena na pravoslavnu zajednicu; proteže se i na razne kršćanske kulture. Dok ima pojedinaca koji prihvaćaju uključivanje uskrsnog zeca kao sastavnice šireg uskršnjeg slavlja, drugi to doživljavaju kao odstupanje od vjerskih načela i pretjerano naglašavanje komercijalnih aspekata.

Iznesena stajališta rasvjetljavaju različite aspekte Uskrsa, ilustrirajući zamršenu povezanost tradicije i suvremene kulture, koja često izaziva različite reakcije.

BONUS TEKST:

Kako se približava Veliki petak, ljudi svih dobi željno iščekuju omiljenu tradiciju farbanja jaja. Ove godine u središtu pozornosti bit će razni načini ukrašavanja, no posjedujete li vi znanje besprijekornog kuhanja jaja? Naučite tajnu sprječavanja pucanja i izbjegavanja ružne zelene nijanse u žumanjcima.

Kod pripreme jaja ključno je pažljivo postupati sa žumanjkom kako bi se sačuvali njegovi korisni sastojci. Nažalost, jedan od najčešćih problema koji se javlja tijekom procesa kuhanja je nepoželjna pojava zelene boje. Ovaj fenomen može se pripisati prisutnosti sumporovodika u bjelanjcima. Kako su proteini u bjelanjcima izloženi toplini, razgrađuju se i oslobađaju sumporne plinove.

Ti plinovi zatim stupaju u interakciju sa željezom prisutnim u žumanjku, što rezultira njegovom transformacijom u sivkasto-zelenu nijansu. Kako bi spriječili pojavu zelenog žumanjka, stručnjaci su otkrili da je ključno kuhanje jaja na pari. Ova metoda ne samo da zadržava hranjive tvari, već također osigurava da žumanjak ostane prirodne boje. Kada koristite lonac, jednostavno ga poklopite kada voda dosegne točku vrenja. Kuhajte jaja na pari 12 minuta, a zatim ih odmah premjestite u kupku s ledenom vodom.

Preporučeno