Brakovi između različitih vjera su jako učestali na ovim prostorima, međutim u Bosni se to poprilično izbjegava. Naravno, rat koji je trajao između 1992-1995 godine, a svi znamo šta se tada dešavalo. Trajni simbol bosanskohercegovačkog rata i nakon 31 godinu vrti se oko tragične priče Admire Ismić i Boška Brkića, čiji su životi prekinuti 18. maja 1993. godine na Vrbanja mostu u Sarajevu. Ovo dvoje ljudi, Admira, Bošnjakinja, i Boško, Srbin, doživjeli su srceparajuću sudbinu dok su pokušavali pobjeći od ratnih razaranja, čvrsto stisnutih ruku. Njihova priča, često nazivana “sarajevskim Romeom i Julijom”, bila je tema brojnih novinskih članaka, dokumentarnih filmova, filmova i pjesama.

Unatoč različitim etničkim podrijetlima, ljubav Admire i Boška nadišla je nacionalne okvire, a namjera im je bila pobjeći iz grada i ratom zahvaćene zemlje. Njihova ljubav punih devet godina bila je nadaleko poznata i prihvaćena, jer su njihovi sugrađani prepoznali da ljubav ne poznaje nacionalnost. Admira je diplomirala kemiju, a Boško turizam. Međutim, njihove snove o zajedničkoj budućnosti naglo je raspršio početak rata. Shrvani nemilosrdnim bombardiranjem i stalnom prijetnjom snajperske vatre, Boško i Admira donijeli su tešku odluku da napuste Sarajevo.

Prema tvrdnjama američkog novinara Kurta Skorka, između vladajućih tijela i suprotstavljenih frakcija u Sarajevu, odnosno bošnjačke i srpske strane, postignut je dogovor kojim je bračnom paru omogućeno da prijeđu granicu razgraničenja. Boško i Admira hrabro su krenuli na put dug najmanje 500 metara desnom obalom Miljacke, potpuno izloženi budnim očima vojnika koji su bili smješteni s obje strane. Nakon uspješnog prelaska linije, koja je bila u nadležnosti bošnjačke frakcije, nastavili su prema naselju Grbavica, koje su kontrolirali Srbi. Tragično, kako je ispričao Skork, njihov put naprasno je prekinuo nepoznati napadač.

Punih tjedan dana beživotna tijela mladića stajala su izvaljena po Vrbanja mostu dok konačno, osmog dana, nisu izvučena i položena na mezarje u Lukavici. Identitet počinitelja koji je odgovoran za kobne hice ispaljene tog kobnog dana i danas je tajna.

John Zaritski režirao je dokumentarni film o “Sarajevskom Romeu i Juliji”, koji je nastao u koprodukciji “PBS’s Frontline”, “National Film Board of Canada” i “WDR Germany”, prikazujući zajedničke napore Japanaca.

Boško i Admira, mladi par čija je priča zarobila srca mnogih, predmet su raznih umjetničkih izričaja. Ne samo da su o njima napisani brojni članci i izvještaji, nego je njihova priča pretočena u operu, popraćena prekrasnom glazbenom kompozicijom i ovjekovječena u bezbrojnim stihovima. Poznati pjevač Bill Madden čak je posvetio pjesmu ovom neobičnom paru. Utjecaj njihove ljubavne priče bio je toliko dubok da je popularna sarajevska rock grupa Zabranjeno pušenje 2013. objavila album na kojem se nalazi hit pjesma “Boško i Admira”. Unatoč tragediji koja ih je zadesila tijekom rata, sjećanje na njih živi. Godine 1996. njihovi posmrtni ostaci položeni su na groblje Lav u Sarajevu, posljednje počivalište koje simbolizira trajno nasljeđe njihove ljubavi.

U skladu s vlastitom željom, američki novinar Kurt Skork našao je vječni počinak pod zemljom nakon što je 2000. godine izgubio život na ratištu u Sierra Leoneu, što je otkrio sam Skork.

Preporučeno