Za danas jedna tema, a koja će se itekako svidjeti svim ženama. Naime, govorićemo o estetskim korekcijama, koje ponekad znaju da odu po zlu……
Vlasti upozoravaju na značajne opasnosti povezane s upotrebom proizvoda za njegu kože kojima je istekao rok trajanja, što može rezultirati teškim opeklinama kože, unakaženjem akni i uznemirujućim infekcijama oka. Stručnjaci ukazuju da ovi proizvodi mogu poslužiti kao leglo za mješavinu bakterija koje nisu vidljive golim okom, a koje mogu napasti kožu i dovesti do teških posljedica. Alarmantni vizualni prikazi pokazuju kako te bakterijske infekcije mogu prodrijeti u krvotok, što dovodi do komplikacija koje mogu biti opasne po život.
Dr. Anthony Jun, plastični kirurg sa sjedištem u Michiganu, upozorava da se to događa zbog smanjenja učinkovitosti konzervansa u tim proizvodima tijekom vremena, čineći ih osjetljivima na kontaminaciju bakterijama i gljivicama. U TikTok videu, koji je prikupio više od 33.000 lajkova, izjavio je: “Uvijek provjerite datum isteka na proizvodima koje koristite. Kada proizvodima istekne rok trajanja, njihov kemijski sastav se može promijeniti, što rezultira formulacijom koja se razlikuje od izvornog stanja. Osim toga, postoji mogućnost da se bakterije počnu razmnožavati unutar proizvoda.
Prema dr. Junu, većina proizvoda za njegu kože i šminku uključuje konzervanse namijenjene sprječavanju rasta i kontaminacije bakterija i gljivica. Međutim, djelotvornost ovih sastojaka s vremenom se smanjuje, što dovodi do povećanja proliferacije bakterija. Posljedično, nanošenje takvog proizvoda na kožu može rezultirati infekcijom ili neželjenom reakcijom. Proizvodi za njegu kože koji nisu korišteni nekoliko mjeseci mogu postati koncentriraniji, što rezultira time da korisnici na svoju kožu nanose znatno jače formulacije nego što su namjeravali. Doktor Jun je izjavio:
“Kada proizvod uključuje aktivnu komponentu kao što je kiselina, a ta se komponenta pomiješa s drugim tvarima poput vode i ulja, može doći do promjena u strukturi ili isparavanja. Snaga te kiseline može se povećati, što rezultira primjenom tretmana na vašoj koži koji je znatno intenzivniji od predviđenog. Savjetuje se izbjegavanje proizvoda kojima je istekao rok trajanja. Kozmetički proizvodi označeni su simbolom “razdoblje nakon otvaranja” (PAO), koji označava trajanje u mjesecima u kojem proizvod ostaje održiv nakon otvaranja.
Prema industrijskim smjernicama, preporučljivo je maskaru i tekući tuš za oči mijenjati najviše svaka tri mjeseca, olovke za obrve nakon 18 mjeseci, a ruževe za usne, sjenila i rumenila u roku od dvije godine. Spužvice za šminku treba čistiti jednom tjedno i baciti ih nakon dva mjeseca. Ovo nije prvi put da stručnjaci upozoravaju na zdravstvene opasnosti povezane s upotrebom šminke kojoj je istekao rok trajanja. Godine 2015. istraživači sa sveučilišta London Metropolitan proveli su laboratorijske testove na kozmetici kojoj je istekao rok trajanja, otkrivajući prisutnost potencijalno smrtonosnih bakterija, uključujući soj povezan s meningitisom.
Ukupno pet kozmetičkih proizvoda, uključujući rumenilo, puder i sjajilo za usne, podvrgnuto je testiranju, otkrivajući da su starije formulacije sadržavale opasne razine potencijalno smrtonosnih bakterija. Dodatne opasne bakterije uključuju eubakterije, odgovorne za bakterijsku vaginozu, kao i aeromonas, koji je uključen u gastroenteritis i infekcije rana. Dr. Emma Wedgeworth, dermatologinja konzultantica i predstavnica British Skin Foundationa, ranije je izjavila da korištenje proizvoda kojima je istekao rok trajanja na licu “može dovesti do iritacije ili blokiranja pora.
Napomenula je: “Pojedinci s oštećenom kožnom barijerom, suhom ili ljuskavom kožom, iritacijom ili već postojećim kožnim bolestima suočavaju se s povećanim rizikom od infekcije ili daljnje iritacije. Američka akademija za dermatologiju savjetuje da proizvode koji pokazuju znakove nakupljanja, poput maskare ili olovke za oči, treba odbaciti. Dodatno, značajna promjena u konzistenciji, koju karakteriziraju prahovi koji se odvajaju ili drobe, služi kao još jedan kritični pokazatelj. Predmeti koji ispuštaju neugodne mirise, mijenjaju boju ili imaju izmijenjenu teksturu nakon dodira s kožom valjana su opravdanja za njihovo odlaganje.