Prevalencija poremećaja šećera u krvi postala je karakteristika suvremenog društva. Umjesto konzumiranja inherentnih šećera koji se nalaze u voću, naša trenutna prehrana sastoji se od prerađene hrane koja je namjerno prožeta šećerom kako bi se stvorila ovisnost o njihovim proizvodima. Istražimo sada koje korake treba poduzeti kada osjetite pad razine šećera u krvi.

Primarni cilj u liječenju dijabetesa je spriječiti moguće komplikacije. Ovo kronično i podmuklo stanje uništava metaboličke procese u tijelu, što dovodi do stalno visokih razina šećera u krvi. dr. med. Šperanca Guculj navodi da je prevalencija šećerne bolesti poprimila razmjere pandemije te da je u svijetu zahvatilo oko 425 milijuna ljudi.

Predviđa se da će do 2045. godine približno 629 milijuna pojedinaca, što čini približno 10% svjetske populacije, biti pogođeno ovom pojavom. Isključivo u Europi već ima oko 58 milijuna oboljelih osoba, a predviđa se da će taj broj porasti na 67 milijuna u sljedećih četvrt stoljeća.

Utjecaj ove bolesti proteže se na oko 770.000 ljudi koji žive u Srbiji, no samo je polovici njih formalno dijagnosticirana. Čak i među onima koji su dobili dijagnozu, samo polovica može pristupiti potrebnom liječenju, a manja frakcija može uspješno postići svoje ciljeve liječenja.Kako bi se spriječile ili odgodile komplikacije kao prioritet, nužno je pridržavanje higijensko-dijetetske rutine, dosljedno pridržavanje propisanog liječenja i primjerena tjelesna aktivnost. Hipoglikemija je stanje obilježeno niskim razinama šećera u krvi, osobito kada vrijednosti padnu ispod 3,9 mmol/L.

Nažalost, značajan broj pacijenata ne može prepoznati pokazatelje koji su povezani s hipoglikemijom. Kako bismo se uhvatili u koštac s ovim problemom, sastavili smo kompilaciju nekoliko ovih pokazatelja, koji obuhvaćaju simptome poput mučnine i glavobolje. Znakovi jake gladi mogu se očitovati kao nemir, razdražljivost, vrtoglavica, utrnulost ili trnci u vršcima prstiju ili usnama, drhtanje, ubrzan rad srca, nerazgovjetan govor, hladna i blijeda koža popraćena hladnim znojem, poteškoće s fokusiranjem, zbunjenost, fluktuacije raspoloženja, i privremene promjene u vidu. Važno je napomenuti da se simptomi hipoglikemije ne razlikuju ni kod odraslih ni kod djece.

Poteškoće se javljaju kod mlađe djece, jer ih njihova dob sprječava u učinkovitom izražavanju simptoma. Studije pokazuju da samo 15% pacijenata stvarno prijavi slučajeve hipoglikemije svom liječniku.Tijekom noćnih sati, točnije od ponoći do 8 ujutro, uobičajeno je doživjeti značajan pad razine šećera u krvi.

Hipoglikemija također može biti izazvana raznim čimbenicima, uključujući preskakanje ili odgađanje obroka (što dovodi do neadekvatne konzumacije ugljikohidrata), bavljenje intenzivnom tjelesnom aktivnošću, konzumiranje prekomjernih količina alkohola ili nepravilno davanje lijekova i inzulina. U okviru hipoglikemije postoje tri prepoznatljive razine, naime asimptomatska. Bavljenje radnjama koje se ponavljaju i imaju dugotrajne posljedice može predstavljati izazov pri pokušaju samostalnog rješavanja, često zahtijevajući pomoć druge osobe.

U slučaju da je osoba s niskom razinom šećera u krvi budna, svjesna i sposobna konzumirati hranu ili piće, preporučljivo je dati 15-20 grama lako probavljivih šećera, kao što je glukoza koja se obično nalazi u bombonima ili tabletama. Alternativno, opcija pružanja slatkih napitaka, poput zaslađene vode ili voćnog soka, također je održiva.

Simptomi koji se obično povezuju s hipoglikemijom obično nestaju ubrzo nakon konzumiranja bilo kojeg izvora šećera. Preporuča se pratiti razinu šećera u krvi nakon 15-20 minuta kako biste bili sigurni da je unutar prihvatljivog raspona. U slučaju da je osoba bez svijesti, važno je izbjegavati davanje bilo kakvih oralnih tvari i umjesto toga potražiti pomoć hitne službe.

Kako bi se riješile te situacije, medicinska intervencija uključuje davanje ili intravenskih infuzija, korištenjem otopine koja sadrži 40% glukoze, ili intramuskularnih injekcija glukagona. Nakon epizode niske razine šećera u krvi, savjetuje se da pojedinci konzumiraju obrok i pomno prate razinu glukoze u krvi u češćim intervalima kako bi se izbjeglo ponovno pojavljivanje.

Nakon teške epizode hipoglikemije, ključno je prepoznati da postoji povećana vjerojatnost kardiovaskularnog smrtnog ishoda unutar sljedećih 15 dana. Dr. Guculj ističe izazove s kojima se susreću osobe s dijabetesom u pridržavanju preporučenog plana liječenja, često zbog zabrinutosti oko hipoglikemije ili njezine stvarne pojave.

Posljedica toga može biti smanjenje potrebne količine inzulina ili povećanje količine hrane unosa, što može predstavljati izazov za učinkovito upravljanje dijabetesom i potencijalno rezultirati značajnim debljanjem. Implikacije, kako na osobnoj tako i na društvenoj razini, snižene razine šećera su značajne. To uključuje tešku ovisnost o medicinskim intervencijama, česte posjete hitnoj službi, povećani rizik od nesreća i prijeloma, što sve pridonosi neadekvatnoj kontroli razine šećera u krvi, smanjenoj produktivnosti i štetnim učincima na društvene interakcije, obrasce spavanja i emocionalne blagostanje.

Osobe koje se susreću s dosljednim varijacijama u razinama šećera u krvi mogu se susresti s izazovima kada je u pitanju vožnja, odabir odgovarajuće karijere, a također mogu doživjeti poremećaje raspoloženja i depresiju. Osim toga, hipoglikemija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući srčani udar, moždani udar, srčane aritmije ili čak iznenadnu smrt.

Kako bi se smanjila mogućnost pojave hipoglikemije, preporuča se odabrati inzulin ili tablete koje su podvrgnute temeljitom testiranju i pokazuju najmanji rizik. Nadalje, korisno je provesti istraživanje o voću koje je prikladno za osobe s povišenom razinom šećera u krvi.

Preporučeno