– U nastavku našeg današnjega članka govorimo o kafi, bez koje definitivno ne može skoro niti jedan Balkanac. Jednostavno, jako veliki procenat osoba u regiji, prije nego što doručkuje, prvo mora da popije jutarnju kafu. Ona nas razbudi i dovede u stanje koje je normalno za rad…
Svakodnevno ispijanje kave postala je uobičajena navika, no kakvi su potencijalni učinci na naše tijelo ako konzumiramo minimalno 200 ml kave dnevno? Postoje određeni nedostaci povezani s konzumacijom kave. Ispijanje kave na prazan želudac nije preporučljivo zbog njezine sposobnosti da potiče proizvodnju kolecistokinina, hormona koji pokreće probavni proces. Kada se konzumira bez ikakve hrane u želucu, postoji potencijal za žgaravicu i manifestaciju simptoma gastritisa jer nema ništa za probaviti.
Utvrđeno je da konzumacija kave podiže razinu kiselosti u želucu, povisuje krvni tlak i remeti obrasce spavanja. Nadalje, konzervansi prisutni u kavi štetno utječu na metabolizam i doprinose stvaranju celulita. Stimulirajući učinak kave povećava produktivnost unutar jednog sata od konzumiranja. Naknadno, nakon dodatnih sat vremena, može se početi pojavljivati pospanost. Ženama se savjetuje da izbjegavaju konzumaciju kave tijekom trudnoće i dojenja. Prolaz kofeina kroz placentu može dovesti do smanjenja željeza i drugih bitnih minerala koji se nalaze u majčinom mlijeku.
Svojstva kave koja izazivaju ovisnost mogu rezultirati dehidracijom ako se prekomjerno konzumira. Prednosti konzumiranja kave su brojne. Korisna svojstva kave za tijelo pripisuju se njenom sadržaju antioksidansa koji aktivno eliminiraju štetne slobodne radikale. Ovi antioksidansi igraju ključnu ulogu u borbi protiv raznih zdravstvenih stanja, uključujući maligne neoplazme, specifične bolesti srca, dijabetes melitus i parkinsonizam.
- Proširenje krvnih žila u mozgu, potpomognuto kavom, pomaže u ublažavanju glavobolje. Međutim, postoji poseban razlog zašto se kava ne preporučuje piti odmah nakon jutarnjeg buđenja. Tijekom dana, naše tijelo prirodno proizvodi hormon koji se zove kortizol, koji igra ulogu u našem ciklusu spavanja i budnosti. Razina kortizola je najviša ujutro, pomaže nam da se probudimo, a smanjuje se kako dan odmiče, pomažući da zaspimo navečer.
Međutim, ako kavu pijemo ujutro, ona može ometati sintezu kortizola, što kasnije dovodi do pospanosti. Vrhunac proizvodnje kortizola događa se između 6-9 ujutro, s maksimalnim razinama oko 8-9 ujutro. Kako biste osigurali optimalno vrijeme, preporuča se popiti šalicu kave u 10 sati ili nakon ručka, kada je razina kortizola već počela opadati. Koji su potencijalni ishodi ako netko odluči prestati piti kavu? Kada se konzumira, kofein štetno djeluje na apsorpciju vitamina i minerala u tijelu.
Točnije, uništava vitamin B i smanjuje koncentraciju esencijalnih minerala poput željeza, kalija, cinka i kalcija. Čak i samo jedna šalica kofeina može odgoditi apsorpciju kalcija do tri sata. Nadalje, kofein izbacuje kalcij iz tijela, što može dovesti do slabljenja koštanog tkiva i povećane krhkosti. 2. Skidanje kilograma je moguće – Kofein potiče sintezu kortizola, što utječe na rad nadbubrežne žlijezde. Štitnjača, odgovorna za regulaciju metabolizma, radi u tandemu s nadbubrežnim žlijezdama.
Kava usporava rad štitnjače, što rezultira boljim osjećajem dobrobiti. Imunološki sustav doživljava poticaj u svom odgovoru kada se kofein eliminira, budući da kofein ima štetne učinke na imunološki sustav svojim utjecajem na štitnjaču. Poremećena funkcija štitnjače izravno je povezana s oslabljenim imunološkim sustavom. 4. Problemi s jetrom više vas neće brinuti. Probavljanje kave može biti izazovno za tijelo. Enzimi koje proizvodi jetra igraju ključnu ulogu u razgradnji i metabolizmu kave.