– Meša Selimović je ubjedljivo najpoznatiji tuzlak, a samo sa njime rame uz rame može ići Mirza Delibašić. Ono što ih veže i što im je zajedničko je to, da su obojica jako rano odselili iz Tuzle. Mirza se obreo zbog košarke u Sarajevu, dok je Meša preselio u Beograd….
Otkako je u ovim krajevima izbio nesretni rat, postojao je uporan zahtjev za odvajanjem na temelju vjere i nacionalnosti. U prošlosti su mješoviti brakovi bili uobičajeni i obično nisu nailazili na probleme. Danas izdvajamo dobro poznati mješoviti brak. Priču Darke Božić i Meše Selimovića obilježila je duboka ljubav i međusobno poštovanje. Njihova je veza cvjetala iako je ona prakticirala pravoslavlje, a on bio muslimanskog porijekla, što nije spriječilo njihovu vezu. Zapisi Meše Selimovića odlikuju se istraživanjem psiholoških i moralnih dimenzija karaktera, ispitivanjem ljudskih vrlina i mana, uz sukob dobra i zla i naprezanje istine i laži.
Iako je čvrsto usidren u specifičnom povijesnom kontekstu, cjelokupni Selimovićev opus utjelovljuje bezvremenu i univerzalnu bit. Rođen je 26. aprila 1910. godine u Tuzli, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. O svom identitetu je rekao: “Ja sam iz muslimanske obitelji, iz Bosne, ali sam po nacionalnosti Srbin”. Uspješno je završio studij srpskohrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu, istaknuvši se kao jedan od najboljih studenata, kada ga je rat zatekao u Tuzli.
Vlasti nisu zaobišle ovog autora; uhićen je zbog sudjelovanja u Narodnooslobodilačkom pokretu, iskazujući aktivno političko sudjelovanje kao član Komunističke partije Jugoslavije. Ono što većina pojedinaca iz njegovog vremena povezuje s Mešom Selimovićem je njegova izuzetna prosvjetna uloga. Dok su neki kritičari primjećivali njegov navodni nedostatak talenta, priznavali su mu visoku razinu pismenosti. Nasuprot tome, mlađi kolege su u Meši Selimoviću gledali kao na inspiraciju, diveći se svakom njegovom potezu.
Matija Bećković osvrnuo se na svog starijeg kolegu Mešu Selimovića, rekavši: “Nisam naišao na profesore koji su se tako artikulirali, niti posjedovali takvo držanje ili vladanje klasičnim i modernim književnim djelima. Stručnost u jeziku, u kombinaciji s aforizmima i spoznajama predstavio je, svjedočio o božanskom daru, utemeljenom isključivo na vjeri u umjetnost. Žena koja je Meši prije puta ponudila udoban krevet, ispeglane košulje i poljubac, koja je otvoreno poštovala želje svog supruga i bila spremna pratiti ga bilo gdje u potrazi za njihovom srećom, zvala se Daroslava – Tamni Božić.
Darkin Meša svakodnevno se nalazio u kaljuzi ljudskih nedjela, okružen zlobnim glasovima koji su ga željeli omalovažiti i odvratiti od vlastite nemoći da da bilo kakav značajniji doprinos. Postao je posebno žarište političkog uznemiravanja, a njegova prekretnica nastala je zbog bolesti povezane s zanemarivanjem uvjeta koji okružuju njegovo postojanje. Totalna nebriga za dobrobit čovjeka koji je svojim književnim i društvenim angažmanom značajno pridonio bila je frapantno temeljita.
Nakon toga, Meša Selimović se s obitelji iz Sarajeva preselio u Beograd, gdje su mu prijatelji bili na raspolaganju da mu pomognu ako zatreba. Prije odlaska sastavio je pismo upućeno prijatelju u kojem stoji: “Život u Bosni može biti naporan i težak, posebno za nekoga tko je samo centimetar iznad prosjeka. Taj dodatni centimetar, koji sam nenamjerno stekao, u konačnici je doveo do moje smrti.” Dok su se spremali da zauvijek napuste Bosnu, Darka i Meša odlučili su skupiti svoju imovinu u nekoliko kofera, ponijevši sa sobom i svoje iznošene stvari.
Dok su šetali Baščaršijom, Meša je jednom piscu rekao: “Danas odlazim i neću se vratiti.” Ovo je bila istina o stvari. U pratnji svoje Darke, iz Sarajeva je krenuo za Beograd, gdje je očekivao novi početak pun pouzdanih prijatelja, bez prijekora, inata, šupljih gestikulacija i političkih zavrzlama. U Beogradu je mir otkrio družeći se s Dobricom Ćosićem i Antonijem Isakovićem, a navečer se prepustio omiljenom hobiju pisanju. Pored njega, njegova suputnica Darka bi ili heklala ili čitala.
Nakon što je Meša završio neko poglavlje, Darka se pretvarala u revnog slušatelja, hvatajući svaku njegovu riječ. Svojim književnim prilozima Meša Selimović je isticao mane čovječanstva, posebno se fokusirajući na njegove najdublje nedostatke. Fraza “Tko propusti ljubav, propusti život” sažima značajan princip postojanja, nudi posebnu perspektivu i djeluje kao izvor radosti u koji se ulijeva ljubav. Nakon što je Mesha preminuo, prišla je žena koja je bila upoznata s njegovim spisima i upitala je: “Gospođo, kao kći generala, što ste vidjeli u muslimanskom Meshi?”
Odgovorila je: “Čovjek koji je cijenio ljudskost bez obzira na identitet. Snaga njihove ljubavi bila je neusporediva. U večeri kada je preminuo, njegovom suradniku Bećkoviću rekla je: “Da sam znala da se neće vratiti cijelu noć, Legla bih i spavala pokraj njega!” Odlučila bi mu se pridružiti u smrti da je imala priliku; unatoč tome, odlučila je poštovati njegove želje do samog kraja, pazeći da njezine drage Meshine posljednje želje ostanu neokaljane sve dok ona ne sama utonula u vječni san.