Kada se u vašem stanu ili kući pojavi plijesan ili buđ, to može predstavljati veliki problem iz nekoliko razloga. Prvo, plijesan može negativno uticati na naše zdravlje jer može izazvati alergijske reakcije, respiratorne probleme i pogoršati astmu. Drugo, uklanjanje plijesni može biti izuzetno teško jer se često nalazi u teško dostupnim mestima ili može biti duboko ukorenjena u materijalima.

  • U našem okruženju spore plijesni su brojne i postaju aktivne kada su izložene vlazi i toplini. Kada su uvjeti povoljni, plijesan se može pojaviti na raznim površinama, poput drveta, pločica i zidova. Zidovi mogu pokazivati ​​različite nijanse plijesni, uključujući crnu, zelenu, smeđu i bijelu.

    Iako je moguće iskorijeniti manje formacije plijesni, uključujući one toksične prirode, korištenjem lako dostupnih dezinficijensa, ključno je pridržavati se sigurnosnih smjernica. Ipak, u slučaju da se plijesan jako razmnožila i progutala znatan dio zida, preporuča se angažirati usluge stručnjaka specijaliziranih za uklanjanje plijesni. Postoje različite vrste plijesni, od kojih svaka ima različite karakteristike i zahtijeva posebne tehnike za uspješno iskorjenjivanje.

    Postoje različite klasifikacije plijesni koje treba uzeti u obzir. Proizvodi za dezinfekciju mogu uspješno ukloniti alergenu plijesan, dok se uz pomoć ovih proizvoda može iskorijeniti i patogena plijesan, iako velike kolonije mogu zahtijevati intervenciju stručnjaka.

U području štetne plijesni, od iznimne je važnosti potražiti pomoć stručnjaka i na odgovarajući način zbrinuti sve zaražene materijale ili površine. Poduzimanje brzih radnji i uklanjanje plijesni nakon njezinog otkrića je ključno. Upoznavanjem s pokazateljima mogućeg problema s plijesni, možete proaktivno primijeniti mjere za sprječavanje razvoja kolonija. Postojanje pljesnivog mirisa koji prožima atmosferu služi kao jasan pokazatelj prisutnosti plijesni.

Kada postoji stalno curenje vode, bilo iz slavine ili krova, ključno je odmah riješiti problem. Ako je zid mekan ili vlažan, to može ukazivati ​​na prisutnost plijesni. Neadekvatna ventilacija u prostorijama s prekomjernom vlagom može pridonijeti razvoju plijesni. Za učinkovito uklanjanje plijesni potrebni su određeni alati i tehnike.

Za zaštitu tu su rukavice, zaštitne naočale i maska ​​za lice. Neophodne su i ljestve i plastična kanta. Kako biste započeli postupak uklanjanja plijesni, prikupite potrebna sredstva za čišćenje: krpu od mikrovlakana, mjerne posude, bočicu s raspršivačem, četku s mekim vlaknima, klorni izbjeljivač, tekućinu za pranje posuđa, vodikov peroksid i destilirani bijeli ocat.

Da biste napravili otopinu za čišćenje, pomiješajte tekućinu za pranje posuđa, izbjeljivač i vodu u plastičnoj kanti. Omjer bi trebao biti jedan dio tekućine za pranje posuđa, deset dijelova izbjeljivača i dvadeset dijelova vode. Za manje površine, pomiješajte jednu žlicu tekućine za pranje posuđa, pola šalice izbjeljivača i jednu šalicu tople vode u raspršivaču. Prije početka procesa čišćenja, osigurajte da nosite odgovarajuću odjeću, uključujući staru odjeću, zaštitne rukavice, naočale i masku za lice. Kako biste poboljšali ventilaciju, otvorite prozore ili upotrijebite ventilator. U kupaonici ne zaboravite uključiti ventilator i ostaviti vrata malo odškrinuta.

Kako biste uklonili plijesan, počnite s nanošenjem otopine za uklanjanje plijesni s bocom s raspršivačem ili spužvom, počevši od dna i napredujući prema gore. Važno je osigurati da površina zida bude dovoljno navlažena, bez pretjerane zasićenosti. Izbjegavajte brisanje otopine za čišćenje i umjesto toga ostavite zid da se osuši na zraku. Na kraju, procijenite sve preostale mrlje.

Nakon što se zid potpuno osuši, pažljivo potražite sve dijelove koji pokazuju tamniju nijansu. Ako te mrlje potraju, samo ponovite cijeli postupak sa svježom količinom otopine za čišćenje klora. Kako biste spriječili rast plijesni, ključno je riješiti sve probleme vezane uz curenje cijevi, slavina i krovova. Štoviše, korištenje odvlaživača može poboljšati cirkulaciju zraka i smanjiti razinu vlažnosti u kućanstvu.

U svrhu sprječavanja širenja plijesni, preporuča se postaviti barijeru protiv vlage u sve nedovršene prostorije ili podrume. Nadalje, ključno je provoditi opsežno tjedno čišćenje područja sklonih plijesni, kao što su kupaonica, praonica rublja i kuhinja. Marljivim i redovitim održavanjem doma, vjerojatnost pojave plijesni može se značajno smanjiti, stvarajući zdravije okruženje za vas i vašu obitelj.

Preporučeno