– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o higijeni životnoga prostora, i kako da neke stvari dovedete u red. Pri tome najviše mislimo na higijenu laminata i podova, koji itekako znaju da budu kompleksni….
Glicerin je vrsta sastojka majstora za sve koji se može koristiti na mnogo različitih načina za čišćenje i općenito održavanje doma. Evo nekih od načina na koje možete koristiti glicerin za čišćenje kako bi vaš dom bio čist i čist: 1. Besprijekorno čisti podovi U kantu vode za brzo i učinkovito brisanje zaprljanih podova dodajte nekoliko kapi glicerina.
Ovaj skromni dodatak pomoći će ukloniti i prljavštinu, ostavljajući vaš pod sjajnim i besprijekornim. 2. Dugoročna zaštita od prašine Ako vam je dosta stalnog brisanja prašine, isprobajte ovaj trik iz muzeja. Uzmite posudu s vodom i stavite malo glicerina u nju, zatim umočite krpu u vodu i dobro je iscijedite. Prijeđite jednom po svim površinama u kući i prašina neće biti problem barem desetak dana jer glicerin ostavlja mali masni film koji sprječava da se prašina ponovno taloži. 3. Uklanja mrlje s odjeće Glicerin može biti dobar u uklanjanju tvrdokornih mrlja od tkanine.
Stavite nekoliko kapi glicerina izravno na mrlju, a zatim kasnije operite odjeću u slanoj vodi. U slučaju mrlja od čaja, kave ili čokolade, napravite pastu od glicerina i soli, stavite je na mrlju i ostavite da odstoji pola sata prije pranja rublja. 4. Pravilno održavanje kožnog namještaja Glicerin je izvrstan za održavanje kožnog namještaja. Ako ste izgrebali kožni namještaj, obrišite ga vatom namočenom u glicerin. Učinite to još dva ili tri puta kako biste vratili sjaj i izgled površine kože.
5. Pranje prozora Za dugotrajnu čistoću prozora potrebno je pomiješati glicerin i etilni alkohol u omjeru 1:10. Nakon brisanja prozora ovom otopinom, oni će dugo ostati čisti i bez prašine i prljavštine. Glicerin će osigurati stvaranje zaštitnog sloja koji ne dopušta nakupljanje prašine i prljavštine. Glicerin: jednostavno i isplativo rješenje za čist i organiziran dom. Isprobajte ga sljedećim metodama i uvjerite se koliko je čarobno u tome što vam pomaže da završite svoj posao po kući. Upotrebom glicerina, od podova do prozora i namještaja, moći ćete uštedjeti više vremena i energije u čišćenju kuće.
BONUS TEKST
Intrigantna biljka je Rafflesia arnoldii, poznata kao mrtvački cvijet. Pojavljuje se u tropskim kišnim šumama jugoistočne Azije, posebice Bornea i Sumatre, gdje ima najidealnije uvjete za rast. Posebno je zanimljiv za Rafflesia arnoldii izvanredno golem cvijet, širok preko jednog metra i težak do 11 kilograma; značajka koja ga čini najvećim pojedinačnim cvijetom na svijetu. Ne samo veličina, već i način na koji ovu biljku čini jedinstvenom. Rafflesia arnoldii je parazitska biljka koja nema ni stabljiku, ni list ni korijen. Umjesto toga, postoji kao parazit na vinovoj lozi roda Tetrastigma.
Ova biljka domaćin apsorbira hranjive tvari i vodu iz svoje biljke domaćina pomoću svoje specijalizirane strukture zvane haustoria. Rafflesia arnoldii najpoznatija je po svom smrdljivom mirisu, sličnom mirisu raspadajućeg mesa. Ovaj neprijatan miris pomaže u oprašivanju biljke jer mami insekte, poput muha, koje obično polažu svoja jaja na trulo meso.
Muhe nenamjerno prenose pelud s jednog cvijeta na drugi dok se hrane po cvatu, čime utječu na oprašivanje kada se to dogodi. Zbog svoje rijetkosti i specifičnih uvjeta potrebnih za rast, Rafflesia arnoldii navedena je kao ranjiva vrsta. Krčenje šuma i ljudske aktivnosti smanjuju njegovo stanište na kritične razine, čime ozbiljno ugrožavaju njegovu budućnost. Unatoč tome, Rafflesia arnoldii jedna je od najzadivljujućih biljaka koje su ikad krasile ovaj planet—i dalje, magično, uspijeva privući ljubitelje prirode i botaničare iz cijelog svijeta.