U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o stvarima koje neko drži u kući, a za koje se vjeruju da donose sreću i nafaku. Evo i par riječi na ovu temu….

 

Naše bake i djedovi su bili prave riznice znanja i saveta, a mi vam danas donosimo jedan običaj koji se zadržao od davnina, a koji, po verovanju, tera zle sile i neimaštinu iz naših domova.

U narodnom verovanju i običajima naših predaka, posebnu pažnju zauzimalo je sve što se ticalo zaštite doma i porodice od zlih sila. Naša kultura je bogata simbolima koji su kroz vekove služili ne samo kao deo svakodnevice, već i kao duhovni štit. Jedan od takvih simbola, koji su naročito naše bake smatrale moćnim, bila je – obična metla.

Na prvi pogled, metla je samo alat za čišćenje. Međutim, u tradicionalnom verovanju, ona ima i mnogo dublje značenje. Smatrala se predmetom sa magičnim svojstvima, naročito kada je postavljena na određeni način – obrnuto, s drškom okrenutom nadole, a čekinjama prema gore.

Naše bake su verovale da takva metla ispred ulaznih vrata ima sposobnost da odbije zle namere, loše vibracije i uroke. Postavljena ispred kuće, služila je kao tiha straža, simbol upozorenja da je dom pod zaštitom i da nikakve negativne sile nisu dobrodošle. Verovalo se da veštice i oni koji žele da naude jednostavno ne mogu da pređu prag ako naiđu na ovakvu prepreku. I nije bilo retko videti metlu naslonjenu uz zid ili postavljenu tik ispred vrata – staru, novu, veliku ili malu, ali uvek sa jasnom svrhom.

Osim toga, prema narodnoj simbolici, ulazna vrata su mnogo više od pukog prolaza u dom. Ona predstavljaju simbolični prolaz za energiju i mogućnosti koje ulaze u dom. Zato se i danas savetuje da vrata budu uredna, okrečena, bez ogrebotina, kao i da prostor ispred njih ne bude zatrpan obućom i neredom. Nered i haos, prema verovanju, privlače negativnu energiju i mogu uticati na porodični sklad i međuljudske odnose unutar kuće.

  • U kontekstu zaštite najmlađih, metla je takođe imala svoje mesto. Kada bi se u porodici rodila beba, često se uz njen krevetac postavljala mala metlica, upravo sa namenom da zaštiti dete od uroka i zlih očiju. Ovaj običaj se, u nekim krajevima, praktikuje i danas. Stariji ljudi će reći da nije svejedno šta se donosi u blizinu novorođenčeta i da je svaka mera zaštite dobrodošla – a posebno ako je ukorenjena u vekovno verovanje.

U nekim selima, običaj nalaže da se metla ne prenosi iz kuće u kuću, jer se veruje da sa njom mogu preći i problemi jednog doma u drugi. Zato se nova metla kupovala pri useljenju u novi dom – kao simbol svežeg početka, čistoće i blagostanja. Isto tako, metla se nikada nije smela pokloniti ili pozajmiti – to se smatralo lošim znakom, jer bi se time mogao “odneti” mir i sreća iz doma.

Zanimljivo je i da su žene često imale posebnu “svečanu” metlu, koja se nije koristila za svakodnevno čišćenje, već je stajala po strani i vadila se u specifičnim trenucima – kad se nešto loše dogodi, kad ukućani sanjaju loše snove, ili ako neko nepozvan dolazi u kuću. Tada bi se metla iznosila i stavljala pred vrata kao znak opomene.

U pričama i mitovima, metla je neraskidivo vezana za veštice i magične radnje. Ta veza verovatno vuče korene iz starih predanja u kojima su žene koje su bile drugačije – mudre, pronicljive ili jednostavno buntovne – nazivane vešticama, a metla je postala njihov simbol. No, u domaćem verovanju, metla nije imala negativnu konotaciju – naprotiv, bila je simbol domaćinstva, čistoće i zaštite.

Danas se mnogi običaji pomalo zaboravljaju ili gube svoje značenje, ali još uvek ima onih koji poštuju drevna verovanja i oslanjaju se na njih, verujući da nije na odmet obezbediti svoj dom i duhovno, a ne samo fizički. Zato, sledeći put kada ugledate metlu obrnuto naslonjenu ispred nečijih vrata, znajte da to nije slučajnost niti zaboravljena alatka. To je tihi čuvar doma, ostavljen tu s namerom da štiti, mirno i neprimetno – ali moćno, kako su verovale i naše bake.

Preporučeno