– U ovom mjesecu, kao i pred kraj prošloga mjeseca imali smo jako visoke temperature. Meteorolozi javljaju, da ovakve vrućine su posljednji puta bile 2019 godine. U nastavku našeg današnjega članka, govorimo o tome, šta nas očekuje u narednim danima…..

Republički hidrometeorološki zavod jutros je upozorio da će visoke temperature zahvatiti teritoriju Srbije do 26. kolovoza. “Temperatura će danas i sutra, kao i početkom idućeg tjedna, sukcesivno rasti, pa će najviše dnevne vrijednosti u većini mjesta biti od 33 do 37 stupnjeva”, objavio je RHMZ. Prema riječima meteorologa amatera Marka Čubrila, sljedećih će dana biti znatno toplije nego inače. Oko 27. kolovoza i 1. rujna može doći do rijetkih pljuskova i nekoliko stupnjeva niže temperature, a konkretnije osvježenje, s češćim oborinama, na vidiku je tek oko 7. rujna, kaže Čubrilo. Do kraja tjedna plus ponedjeljak, slab vjetar i vrlo toplo uz pretežno sunčano vrijeme.

  • Najviša dnevna temperatura od 32 do 36, lokalno do 39 Celzijevih stupnjeva. Možda u ponedjeljak poslijepodne poneki pljusak; inače, Cubrilo kaže da će izdržati jako rijetko. Idući utorak i srijedu bit će nešto nestabilnijeg zraka iznad nas u višim slojevima atmosfere unutar pojasa s malim gradijentom tlaka ciklone (visinske ciklone) dok će pri tlu ostati dominacija anticiklona što će uzrokovati nestabilniju atmosferu ali opet samo s lokalnim pojava grmljavinskih pljuskova i rjeđe lokalnih vremenskih nepogoda koje mogu samo ublažiti ili prekinuti sušu na malom području od nekoliko četvornih kilometara.

No, s obzirom na lokalitet ovih oborina, suša će u većem dijelu regije biti slabija osim u zoni pljuskova gdje može biti kratkotrajno jaka, sjeveroistočno. Zatim manja nestabilnost—ali ne baš stabilna, s obzirom na blizinu najniže gornje razine—pa postoji mogućnost dugotrajnih pljuskova, osobito oko 1. rujna. Budući da se tema sve češće citira, hidrolog je odlučio analizirati što nas čeka na kraju ljeta. Sve češće….

Neki gradovi u Srbiji proglasili su izvanredno stanje zbog suše. Rijeke su skoro presušile, a na mnogim mjestima je upozoreno da se voda koristi namjenski. U ovo vreme na Kurir televiziji gost “Pulsa Srbije” bio je Dejan Vladiković. – Ono što je zabrinjavajuće, mnogi hidrometeorološki modeli ukazuju da će i u idućem razdoblju to biti uobičajena pojava, možda i češća. Ovdje izgledi nisu dobri Prije tri tjedna objavili smo upozorenje na niske razine plovidbe na rijeci Savi. – Naša stručna javnost upozorava, i to već deset godina kod nas, da će zbog klimatskih promjena biti sve češća sušna razdoblja, već se nekako pokušavamo prilagoditi tim promjenama.

Gotovo identičnu situaciju s obustavom transportnog prometa na Dunavu imali smo prije dvije godine, a slično se događa i ove godine. Od 2000. godine vrlo često se događaju ekstremno visoke i ekstremno niske vode jer 24 godine 7 godina je ekstremno sušno – započeo je Vladiković, pa nastavio: – Štoviše, mnogi hidrometeorološki modeli uvjeravaju nas da će se to u narednom razdoblju ponavljati često, možda i češće. Ne idemo u prilog, prije tri tjedna smo upozorili na niske razine za plovidbu rijekom Savom.

Preporučeno