– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o stršljenovima, koji itekako znaju da budu nezgodni ako ih dirate, ili njihovo gnijezdo. Jednostavno, neće vam ništa ako ih prvi ne ugrozite, a kada vas ubodu, a alergični ste, možete da se nađete u životnoj opasnosti…
Smrt 45-godišnjaka iz Medveđe tragična je posljedica uboda otrovnog stršljena u vratnu venu. Ova pojava potiče strepnju u pogledu potencijalne opasnosti koju stršljeni predstavljaju, kao i upite o simptomima koji prate njihove ubode, potrebne korake koje treba poduzeti u takvim situacijama i moguće lijekove za ublažavanje. Stršljeni, koji premašuju veličinu osa, mogu doseći duljinu od 2-3 cm. Tipično, stršljeni napadaju samo kada uoče prijetnju. Upadanje u njihovo gnijezdo ili pravljenje naglih gesti u njihovoj blizini može potaknuti agresivan odgovor i dovesti do uboda.
Osim ako nisu isprovocirana, ova stvorenja rijetko ubadaju i obično se radije drže podalje od ljudi. U kojim okolnostima ubod stršljena može biti smrtonosan i koja je prosječna duljina takvih uboda? Za razliku od pčela, stršljeni nakon uboda ne ostavljaju žalac u koži. Osim toga, za razliku od pčela, stršljeni imaju sposobnost višestrukog uboda bez smrti. Nije neuobičajeno da se ljudi pitaju može li ubod stršljena biti smrtonosan. U većini slučajeva ova se pojava ne smatra opasnom.
Tipično, može se pojaviti blagi nealergijski ili bezopasni alergijski odgovor. Unatoč tome, osobe s alergijom na otrov stršljena susreću se s potencijalnim opasnostima nakon uboda ovih stvorenja. To ih izlaže riziku od anafilaktičke reakcije, koja čak može eskalirati do anafilaktičkog šoka. Štoviše, ubod stršljena u blizini grla i grkljana predstavlja opasan scenarij. Nastala oteklina može spriječiti pravilno disanje, što dovodi do poteškoća u disanju. Mogućnost ozljede javlja se kada netko pretrpi brojne ubode stršljena. Nakupljanje otrova može rezultirati pojavom otrovne reakcije. Ključno je priznati da je ova vrsta reakcije rijetka i da obično pogađa osobe bez prethodne alergije na otrov stršljena.
Znakovi uboda stršljena mogu se uočiti kroz različite znakove. Nakon uboda stršljena, pojedinci se obično susreću s prolaznom reakcijom ograničenom na zahvaćeno područje, koja obično nestaje unutar jednog dana. Otrov, bogat acetilkolinom, često izaziva jaku nelagodu (snažniju od boli od uboda pčele). Nadalje, može doći do razvoja otekline i svrbeža na mjestu ubrizgavanja. Nakon uboda stršljena, koža će doživjeti transformaciju, poprimajući crvenkastu nijansu i potencijalno zračeći suptilnom toplinom. Ukoliko se javi blaga alergijska reakcija, očekuje se da će oteklina biti uočljivija i proširiti se u promjer veći od 10 cm. Nadalje, produžit će se trajanje popratnih simptoma, kao što su nelagoda, svrbež i crvenilo.
U slučajevima teške alergijske reakcije, pojedinci se također mogu susresti s osjećajem nelagode. Nakon uboda stršljena, početak anafilaktičke reakcije je brz, obično unutar vremenskog okvira od nekoliko do deset minuta. Simptomi obuhvaćaju niz neugoda, poput intenzivnog svrbeža, jake otekline, crvenila, bolova u trbuhu, mučnine, slabosti, vrtoglavice i otežanog disanja. Osim toga, pojedinci se mogu susresti s pojačanom tjeskobom i lupanjem srca.
- Ako nakon uboda stršljena nastupi anafilaktički šok, postoji mogućnost zatajenja disanja i cirkulacije. Može doći do nesvjestice i postoji rizik od iznenadnog srčanog zastoja. Anafilaktički šok je izuzetno opasno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju. Ako doživite ubod stršljena, koje biste korake trebali poduzeti da biste riješili situaciju? Za ublažavanje boli i smanjenje otoka savjetuje se staviti hladan oblog ili led na mjesto ugriza.
Ako postoji osjećaj svrbeža, možete primijeniti antialergijsko sredstvo za ublažavanje nelagode. U brojnim slučajevima dovoljan je brz i učinkovit lijek za ublažavanje neugodnog svrbeža i smanjenje otekline. Nadalje, dostupni su alternativni lijekovi koji djeluju umirujuće i ublažavaju iritaciju kože uzrokovanu ubodima insekata. Postoje slučajevi u kojima se simptomi uzrokovani ubodom stršljena ne mogu u potpunosti ublažiti lokalnim tretmanima kao što su masti, kreme ili gelovi, budući da alergijska reakcija može biti prilično teška. U tim situacijama preporuča se istražiti mogućnost oralnih antialergijskih lijekova.
Od ključne je važnosti odmah potražiti pomoć ako osoba doživi ozbiljnu alergijsku reakciju nakon uboda stršljena. Ako pomoć nije odmah dostupna, preporučuje se staviti hladan oblog, poput leda, na mjesto ugriza. To će suziti krvne žile i učinkovito zaustaviti širenje otrova. U slučaju da osoba pokazuje simptome teške alergijske reakcije i ostane pri svijesti, može se dati oralna tableta antihistaminika za suzbijanje alergijske reakcije. Za osobe koje su nakon uboda stršljena doživjele po život opasne reakcije, postoji mogućnost imunoterapije. Ovaj poseban tretman omogućuje tijelu da se postupno prilagodi različitim elementima prisutnim u otrovu insekata. Tijekom nekoliko godina ovaj je postupak pokazao svoju učinkovitost kod većine pacijenata.