– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o jednom problemu koji je sve prisutniji u današnje vrijeme. Naime, i muškarci i žene, od previše korištenja računara i mobitela, nepravilno sijede, i onda se s vremenom polako pojavljuje grba na leđima.
Proces in vitro oplodnje korištenjem doniranih gameta vrlo je kompliciran. Stoga parovi i slobodne žene ovu odluku ne donose tako olako ili u kratkom roku. U Srbiji priliku za trudnoću uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica imaju svi parovi i sve žene bez partnera. To ne samo da je zakonski dopušteno, već ga podržavaju i država i Republički zavod za zdravstveno osiguranje, što ga čini jedinstvenom ponudom u svijetu.
- Položaj spavanja: Pravi način da održite zdravu kralježnicu. Dok spavate na leđima, treba koristiti jastuk za vrat. Kada spavate na boku, neka jastuk zauzima prostor između ramena i vrata plus još jedan jastuk između koljena i gležnjeva. Jačanje mišića leđa: Ne i vježbe za gornji dio tijela usmjerene na vrat i ramena. Jedna učinkovita uključuje pritiskanje glave unazad dok se ruke stavljaju na potiljak.
Zadržite ovaj položaj 5 sekundi; ponovite 10 puta. Samomasaža: Radite je često i poboljšat ćete cirkulaciju slanjem krvotoka u vaše mišiće. Korekcija držanja: bradu držite paralelno s podom, ramena prema natrag i dolje, uključite trbuh, a zatim pustite ruke da prirodno padnu uz tijelo. Zamišljena ravna linija za hodanje može pomoći u ravnoteži i držanju, poput hodača po žici. Postupak in vitro oplodnje doniranim reproduktivnim stanicama nije laka ni brza odluka. Nitko do ovog izbora ne dolazi preko noći, bio to par ili slobodna žena.
- U Srbiji je dozvoljeno da parovi i neudate žene bez partnera imaju priliku začeti uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica. To ne samo da je dopušteno zakonom, nego i podržano od države i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje; stoga predstavlja jedinstvenu ponudu u svijetu. In vitro oplodnja korištenjem doniranih reproduktivnih stanica je kompliciran proces. Nijedan par ili slobodna žena ne donosi ovu odluku olako ili dovoljno brzo. U Srbiji mogućnost začeća imaju parovi i neudate žene bez partnera uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica.
Ovaj postupak ne samo da je zakonom dopušten već ga podržavaju država i Republički zavod za zdravstveno osiguranje, što ga čini jedinstvenom ponudom u svijetu. Štoviše, postoje dodatni medicinski kriteriji za postupak s doniranim stanicama. Što mogu poduzeti parovi ili neudate žene prilikom prijave za ovaj postupak i hoće li RFZO to moći pokriti? Putem E uprave prijave za parove i samce podnose se elektroničkim putem. Dogovor komisije, bilo u privatnoj ili javnoj zdravstvenoj ustanovi, također se vrši online.
Kod žena bez partnera, osnovni uvjet je da imaju vlastite jajne stanice kako bi mogle nastaviti s donorskom inseminacijom, što ukazuje da je funkcija jajnika kod njih netaknuta. Dob žene dodatno može poslužiti kao ograničavajući faktor za prijavu jer je dobna granica kod nas 50 godina. Dob služi kao ograničavajući faktor; dob djeluje kao specifično ograničenje. U privatnim klinikama pojedinci također mogu biti podvrgnuti pregledu povjerenstva kako bi se dobila preporuka povjerenstva za daljnji nastavak procesa darivanja.
Procjene stručnjaka za neplodnost, embriologa, kao i psihologa i pravnika moraju biti pozitivne s obzirom na to. Nakon pozitivnog mišljenja povjerenstva kreće postupak odabira donora koji odmah prelazi u administrativnu fazu dobivanja suglasnosti za uvoz stanica. U privatnim klinikama pacijenti mogu biti podvrgnuti i komisijskom pregledu kako bi se dobila preporuka povjerenstva za nastavak u postupku darivanja. Procjena stručnjaka za neplodnost, embriologa, psihologa i pravnika je od vitalnog značaja za tu svrhu.
Nakon pozitivnog mišljenja povjerenstva, započinje postupak odabira darivatelja koji odmah prelazi u administrativnu fazu u kojoj se prikupljaju suglasnosti za uvoz stanica. Donacije jajnih stanica, sperme (gamete) i embrija (oplođene jajne stanice) se često događaju. Prošle godine o trošku države provedeno je gotovo 11.000 postupaka izvantjelesne oplodnje u sedam državnih i 15 privatnih ustanova. Donacije jajne stanice, sperme (ovo su spolne stanice) i embrija (koje su oplođene jajne stanice) se često događaju. Prošle je godine o državnom trošku obavljeno gotovo 11.000 postupaka izvantjelesne oplodnje u sedam državnih i 15 privatnih ustanova.