– U Nastavku našeg današnjega članka govorimo o jetri, koja je definitivno od krucijalnog značaja po naše zdravlje. Bez nje bi u roku od 48 sati bili u životnoj opasnosti, jer ona je zadužena za prečišćavanje našeg organizma….
Pomladite svoje fizičko blagostanje kroz detoksikaciju jetre. Slično srcu, jetra je vrlo dinamičan organ koji obavlja više od 400 bitnih funkcija. Na vaše cjelokupno zdravlje značajno utječe središnja uloga koju jetra ima. Kako ste izloženi sve više i više štetnih tvari u svojoj prehrani i okolini, zajedno s elektromagnetskim zračenjem, vaša jetra može postati pretrpana toksinima. Kako biste umanjili ovaj rizik, preporučljivo je tijekom noći udaljiti mobitel od prostora za spavanje i deaktivirati Wi-Fi.
Indikacije nakupljanja toksina u jetri obuhvaćaju niz simptoma. Simptomi nelagode u gornjem desnom dijelu trbuha, popraćeni znojenjem i povišenom tjelesnom temperaturom, uz žgaravicu, nadutost i neobjašnjive oscilacije težine, mogu ukazivati na probleme s probavom masti. Drugi potencijalni znakovi uključuju kožne bolesti poput akni i svrbeža, kao i nakupljanje masnog tkiva oko trbuha. Također se mogu primijetiti visoki krvni tlak, promjene raspoloženja, umor i prisutnost žutih izraslina oko očiju.
Brojne su prednosti povezane s procesom čišćenja jetre. Pročišćavajući krv i cijeli organizam, čišćenje jetre olakšava detoksikaciju cijelog sustava, čuvajući dobrobit imunološkog sustava i srca. Povećavajući razinu energije, detoksikacija jetre nadmašuje učinke kave, što dovodi do većeg fokusa, produktivnosti i bolje kvalitete sna. Proces mršavljenja uvelike ovisi o sposobnosti jetre da razgrađuje masti. Čišćenjem jetre može se smanjiti rizik od stvaranja kamenaca uzrokovan visokim razinama kolesterola. Poboljšanje zdravlja i izgleda kože, detoksikacija jetre poboljšava oksigenaciju tkiva, pružajući njegu i blagotvorno čišćenje kože.
Prepustite se revitalizirajućim okusima recepta za detoksikaciju jetre koji sadrži izvrsnu mješavinu brusnice i začina u osvježavajućem napitku. Za osvježavajući napitak pomiješajte 1 šalicu soka od brusnice bez dodanog šećera sa 7 šalica vode. Zagrijte smjesu dok ne zavrije, a zatim je maknite s izvora topline. Pojačajte okus dodavanjem pola žličice đumbira, pola žličice muškatnog oraščića i žličice cimeta u kuglicu čaja. Ostavite smjesu da se strmi otprilike 15 minuta. Nakon toga dodajte ¾ šalice soka od naranče i ¼ šalice soka od limuna.
Uživajte u ovom okrepljujućem napitku ujutro prije nego bilo što pojedete, a tijekom dana mijenjajte gutljaje ovog pripravka i vode. Evo nekoliko opcija hrane koje mogu pomoći u procesu čišćenja jetre: Artičoka Luk i češnjak dva su ukusna sastojka koja se obično koriste u kuhanju. Repa Jabuka Umirujući napitak koji se dobiva kombinacijom limuna s toplom vodom. Na poboljšanje vašeg zdravlja i vitalnosti uvelike utječe učinkovita detoksikacija vaše jetre, što rezultira mladolikim izgledom i poboljšanim ukupnim blagostanjem.
Kao najveća žlijezda i drugi najveći organ u ljudskom tijelu, jetra posjeduje izvanrednu sposobnost samoregeneracije. Unatoč svojoj vitalnoj ulozi, jetra često ostaje zanemarena i zanemarena, jer nam njezina tiha priroda dopušta da zanemarimo njenu važnost sve dok se ne pojavi značajan problem. Svaki dan naša jetra obavlja nevjerojatan zadatak kako bi osigurala naš opstanak i dobrobit. Ima ključnu ulogu u razgradnji hrane koju konzumiramo i u eliminaciji štetnih toksina s kojima dolazimo u kontakt. Osim toga, jetra značajno doprinosi apsorpciji esencijalnih nutrijenata.
Jetra, koja se često naziva odrazom našeg cjelokupnog zdravlja, snosi najveći teret suvremenog načina života koji je obilježen zagađenjem, stresom, lošom prehranom i neselektivnom uporabom lijekova. Neuobičajeno je da pojedinci tijekom života dožive “klasične” bolesti jetre poput hepatitisa, ciroze ili žutice. Umjesto toga, prevladavajuća pojava u modernoj populaciji je “subklinička” disfunkcija jetre. Ovo stanje nastaje kada se sposobnost jetre da pretvori unesene hranjive tvari u upotrebljive oblike smanji, što rezultira nedostatkom hrane za stanice unatoč odgovarajućoj prehrani i probavi.
Simptomi “subkliničke” disfunkcije jetre mogu se manifestirati u različitim poremećajima kao što su kronični umor, depresija, česte glavobolje, nesanica, promjene raspoloženja i PMS. Najčešći čimbenici rizika koje treba uzeti u obzir su prekomjerna i česta konzumacija alkohola, pretilost, redovita konzumacija velikih količina masne i pržene hrane te nezdrave hrane, korištenje lijekova, pušenje i izloženost određenim toksinima. Smanjena funkcija jetre često proizlazi iz prevladavajućeg problema prejedanja. Pretjerani unos hrane i pića prekomjerno opterećuje jetru, uzrokujući njezin zamor.
Posljedično, iscrpljena jetra je manje vješta u svojoj ključnoj zadaći eliminacije toksina iz tijela. Korelacija između pretilosti i bolesti jetre, posebice ciroze jetre, je neporeciva. Razvijene zemlje svjedoče porastu stanja jetre povezanih s prekomjernom težinom, kao što je nealkoholna masna jetra i opasnija varijanta poznata kao nealkoholni steatohepatitis.