Glavni uzrok većine bolesti može se naći u duševnim nevoljama, a ni psihijatrija ni medicina nemaju sposobnost da ih izleče u potpunosti. Iako fizičko telo može delovati letargično, važno je shvatiti da vaša prava suština leži u duhu.

  • Imate moć da naređujete svom telu da ustane, uključi se u aktivnosti i učestvuje u vežbanju. Naša fizička tela nas ograničavaju na sadašnji trenutak i nisu sposobna da prelaze vreme unazad ili unapred. Međutim, naši duhovi imaju sposobnost da zamisle sebe za deset godina unapred, oblikujući naše ciljeve i želje prema toj slici.

Duhovna obnova koristi pojedincima, pomažući im da postanu moralni, uspešni i izuzetni, bez pružanja pomoći Bogu ili duhovnom učitelju. Proces duhovnog pomlađivanja uključuje revitalizaciju vaše suštine, ponovo oživljavajući vaš moralni kompas. Ali šta je moralni kompas? Može se uporediti sa pouzdanim saputnikom, budnim čuvarom na putu života, koji vas podseća da poštujete ograničenje brzine od četrdeset milja na sat u određenom području.

Ignorisanje ovih smernica i ubrzavanje do sto pedeset milja na sat dovelo bi do skretanja sa puta i gubitka kontrole. Vaša savest vas vodi da se suzdržite od psovki, širenja glasina, nepoštovanja roditelja i lenjosti. Ohrabruje vas da ustanete rano i budete produktivni. Pridržavanje svoje savesti donosi vam blagoslove. Kada odlučite da se suzdržite od psovki i umesto toga koristite reči podrške i ljubaznosti, vaša savest vas vodi ka zdravijem stanju, što koristi celom vašem telu.

Prema vodećim istraživanjima o duhovnoj obnovi, negativne reči, uključujući psovke, ogovaranja i gunđanje, mogu oštetiti ćelije u vašem telu i mozgu. Imajte na umu da korišćenje ružnih reči prema majci dovodi do udaljavanja od nje. Slično tome, kada upotrebite vulgarnost prema kolegi, smanjuje se sposobnost održavanja kontakta očima, i ljudi će izbegavati vašu prisutnost zbog vaše zlobe. Neljubaznost vodi do društvene izolacije. Naša savest je vodič koji nas podseća da sreću možemo postići ljubaznim i ohrabrujućim rečima, a ne psovkama. Podstiče nas da zamenimo „ne mogu“ sa „mogu i hoću“. Evo dodatnih saveta o tome kako ostati blizak roditeljima i izbeći nesuglasice.

Sukobi i nesporazumi sa starijim roditeljima su česti zbog generacijskog jaza. Aleksandar Galitski, umetnik koji već godinama radi sa starijim osobama, prenoseći im svoje znanje o skulpturi i slikanju, daje sledeće preporuke za razgovor sa starijom generacijom, posebno roditeljima:

Ne pokušavajte ih promeniti: Kao što su roditelji nekada pričali o uzornom detetu iz komšiluka, sada ih vi možete motivisati rečenicama poput: „Dok komšija šeta svaki dan, ti si ceo dan kod kuće.“ Međutim, pokušaj da promenite nekoga je uzaludan, posebno u starijoj dobi. Prihvatite ih onakvima kakvi jesu.

Ne krivite sebe: Krivica je univerzalno iskustvo. Osećaj da ste nekoga razočarali zbog neispunjenih zadataka ili besa je prirodan. Ali, ne treba svaliti krivicu samo na sebe. Važno je brinuti o sebi i naći trenutke za opuštanje, umesto da se fokusirate samo na udovoljavanje roditeljima, što može dovesti do krivljenja njih za svoje neuspehe.

Izbegavajte sukobe: Kada se brinete o starijem roditelju, potrebno je strpljenje i razumevanje kao prema malom detetu. Suzdržite se od odgovaranja na agresiju, povike ili uvrede. Aktivno ih slušajte i rešavajte njihove probleme ili teskobe da bi se izbegla dugotrajna krivicaBudite spremni na izazove u komunikaciji: Oni takođe prolaze kroz trenutke nervoze i neraspoloženja. Tretirajte ih kao ljude, razgovarajte s njima bez obzira na njihov bes.

Pokažite empatiju bez pokroviteljstva: Suosjećanje je ključno, ali ne tretirajte ih kao bespomoćne. Pružite podršku bez pritužbi. Pričajte im priče koje su za njih korisne, dok zadržavate stvarnu sliku za sebeNaučite da oprostite prošlost. Oproštaj roditeljima ne treba odlagati jer sutra možda nikada neće doći. Imajte na umu da, bez obzira na godine ili postignuća, za one koji vas vole, uvek ćete biti njihovo dete i izvor podrške.

 

 

Preporučeno