– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o odgoju djece, koje je u današnje vrijeme postala nemoguća misija. Standardi u svijetu se naglo podigli, a samim time, djeca su postala razmaženija, a sve kreće iz samog kućnog odgoja….

Dosada često služi kao katalizator za loše ponašanje djece, dok otkrivaju snagu koju imaju njihovi postupci u ostvarivanju njihovih želja. Potraga za kontrolom nad svojom okolinom također može natjerati djecu da se upuste u nestašluke. Prepoznavanje ovih motivacija ključno je za uspješno roditeljstvo i može poslužiti kao kompas u usmjeravanju djece prema pozitivnijem ponašanju. Roditelji mogu koristiti različite strategije kako bi učinkovito smanjili negativno ponašanje svoje djece.

  • Pokažite pribrano ponašanje kao uzor. Postupci roditelja često se odražavaju na njihovu djecu. Pokazujući smirenost u trenucima sukoba, veća je vjerojatnost da će prihvatiti ovaj pristup. Vikanje na dijete samo će usaditi uvjerenje da je vikanje prikladno sredstvo za izražavanje frustracije. Dopuštanje djeci da imaju pravo glasa u svojim dnevnim rutinama ispunjava njihovu želju za autonomijom i osnaživanjem. Na primjer, kada dođe vrijeme da pospreme svoje igračke prije spavanja, dajte im mogućnost da odaberu koji bi zadatak radije prvi izvršili.

Uključivanjem u proces donošenja odluka osjećaju angažiranost i vlasništvo nad svojim aktivnostima. Kako biste izbjegli neposlušno ponašanje, osobito kod mlađe djece, važno je riješiti njihovu glad. Imajući hranjive grickalice na raspolaganju, možete učinkovito spriječiti otapanje i osigurati dobrobit svoje djece u vašoj odsutnosti. Umjesto pribjegavanja jednostavnom “Ne” ili “Zato što sam ja tako rekao”, učinkovitije je prenijeti djeci potencijalne ishode kada se loše ponašaju.

Razgovarajući o prirodnim posljedicama njihovih postupaka, omogućuje im da steknu dublje razumijevanje svijeta i donesu informirane odluke. Uvođenjem strukturiranog dnevnog rasporeda koji uključuje zadatke poput kućanskih poslova, oralne higijene i vremena za spavanje, djeca mogu unaprijediti svoje organizacijske vještine i ponašanje. Može biti korisno uključiti poticaje kao sredstvo za poticanje dosljednog pridržavanja rutine, kao što je dopuštanje djetetu da odabere željenu aktivnost ili nuđenje malog užitka koji služi kao motivacijski alat za održavanje pozitivnih navika.

Roditelji se mogu uspješno nositi s negativnim ponašanjem svoje djece i njegovati korisne navike korištenjem ovih strategija. Ovakav pristup uspostavlja čvrstu osnovu za njihov emocionalni i društveni rast, dok istovremeno sprječava nepoželjno ispoljavanje ljutnje. Nadalje, potiče njegovanje neovisnosti i odgovornosti kod djece. Nepostojanje univerzalno primjenjivog modela odgoja djece može se pripisati nekoliko ključnih čimbenika. Prvo, jedinstvene karakterne osobine koje pokazuje svako dijete rezultiraju različitim odgovorima na identične obrazovne pristupe.

Osim toga, evoluirajuća priroda životnih uvjeta, tehnološki napredak i digitalizacija čine tradicionalne metode roditeljstva neučinkovitima za moderne roditelje. Nadalje, različite životne okolnosti koje doživljavaju obitelji dodatno pridonose nepostojanju idealnog modela. Važno je priznati da su ovo samo neki od brojnih drugih čimbenika koji doprinose nedostatku univerzalno primjenjivog modela odgoja i odgoja djece. Stvaranje atmosfere ispunjene strahom i tjeskobom događa se kada roditelji reagiraju na djetetove pogreške, bez obzira je li njihova reakcija opravdana ili ne. Česta pojava takvog ponašanja može dovesti do toga da djeca pribjegavaju laganju kako bi izbjegla nepovoljne ishode svojih postupaka, vođena strahom od kazne ili razočaranja roditelja.

Čin kažnjavanja pojedinaca zbog istinoljubivosti. Prema “The Times of India”, djeca koja su podvrgnuta teškim posljedicama kada priznaju svoje pogreške shvaćaju da istinitost rezultira nepovoljnim posljedicama. Kako bi izbjegla oštre kazne, djeca se mogu odlučiti izmišljati neistine radije nego otkriti istinu o svom ponašanju. Očigledna je prisutnost pravila i posljedica kojima nedostaje dosljednost. Nedostatak dosljednosti u pravilima i potencijalne posljedice za njihovo kršenje često mogu ostaviti djecu nesigurnom oko toga koje se ponašanje smatra prihvatljivim.

  • Kako bi izbjegla da budu uhvaćena u takvim okolnostima, djeca mogu pribjeći sve češćim lažima kao sredstvu za kretanje kroz dvosmislene granice i izbjegavanje nepredviđenih posljedica, riskirajući svoje trenutne dozvole. Nedostatak povjerenja je značajan problem. Stalna sumnjičavost i nepovjerenje roditelja može kod djece ostaviti dojam da su pod stalnim nadzorom i procjenom. Kako bi potvrdila svoju neovisnost ili izbjegla budno oko nepovjerljivih roditelja, djeca mogu pribjeći lažima.

Preporučeno