– Još iz perioda kada su na divljem zapadu postojali kauboji, jako dobro se zna da su za doručak uvijek jeli slaninu i to sa jajima. Šampionski doručak je dobio i popularno ime u posljednje vrijeme, a jako veliki broj osoba preza u konzumaciji iste. Puno se govori da je nezdrava, a mi danas pokušavamo da odgovorimo na ovo pitanje. 

Glad se pojavljuje kao glavni protivnik u borbi protiv pretilosti, što objašnjava zašto se brojni pokušaji dijete na kraju pokažu neuspješnima. Međutim, znanstvenici su došli do revolucionarnog otkrića koje nudi lijek. Ključ leži u sastavu našeg jutarnjeg obroka. Dakle, što bismo trebali konzumirati? Iznenađujuće, naširoko kritizirani “engleski doručak”, zajedno s obilnom porcijom slanine, možda i nije toliko štetan za naše zdravlje kao što se obično vjeruje. U Engleskoj je doručak poznat po svojoj raskoši, nadmašujući bilo koju drugu europsku zemlju u pogledu unosa kalorija. U prosjeku, pojedinci konzumiraju gotovo 1200 kalorija svako jutro.

Da to stavimo u perspektivu, Nijemci obično konzumiraju oko 340 kalorija, dok Portugalci troše samo 300 kalorija. Moglo bi se pretpostaviti da se Englezi bore s težinom, dok Portugalci održavaju vitku liniju. Međutim, stvarnost je sasvim suprotna. Iznenađujuće, većina, preko 75 posto, osoba koje se bore s pretilošću živi izvan Europe, posebice u Meksiku. Zanimljivo je da se doručak u Meksiku ne sastoji od znatno više kalorija nego u Engleskoj. Dakle, koji čimbenici doprinose tim razlikama? Korelacija između rutine doručka i nakupljanja masti je evidentna – veći unos kalorija ujutro rezultira smanjenjem pretilosti.

U početku se ova ideja može činiti nelogičnom, budući da bi unos preko 1000 kalorija ujutro zahtijevao znatnu samodisciplinu tijekom dana kako bi se izbjeglo prekoračenje preporučenog dnevnog unosa, koji se kreće od 1900 kalorija za žene do 2400 kalorija za muškarce. Utvrđeno je da konzumiranje doručka koji je bogat kalorijama učinkovito smanjuje apetit. Istraživački tim sastavljen od nizozemskih i engleskih znanstvenika otkrio je objašnjenje za zbunjujući fenomen poznat kao paradoks pretilosti za doručak. U ovoj studiji, i muškarci i žene s prekomjernom težinom pridržavali su se umjereno niskokalorične dijete u trajanju od četiri tjedna.

Nakon ove početne faze, grupe su se izmjenjivale pri čemu je jedna grupa konzumirala obilan doručak, dok se druga grupa odlučila za skromniji jutarnji obrok. Tijekom trajanja studije sudionici su pomno praćeni kako bi se pratila njihova potrošnja energije i različiti metabolički parametri. Dodatno, zamoljeni su da iznesu svoja subjektivna mišljenja o svojoj prehrani. Iznenađujuće, rezultati su pokazali da su, bez obzira na to je li doručak bio obilan ili ne, svi sudionici doživjeli gubitak težine od tri kilograma u razdoblju od četiri tjedna. Nadalje, nisu uočena vidljiva odstupanja u pogledu metabolizma ili potrošnje energije.

Suprotno uvriježenom mišljenju, konzumiranje obilnog doručka na temelju ideje da tijelo sagorijeva više kalorija tijekom dana nego noću je pogrešno. Međutim, dijetetičar tvrdi da obilan jutarnji obrok ipak može biti koristan za osobe koje žele izgubiti kilograme. Koji je razlog tome? Prema sudionicima ankete, pridržavanje dijete pokazalo se znatno lakšim kada su najveći broj kalorija unosili tijekom jutarnjih sati. Ovakav pristup omogućio im je učinkovito reguliranje gladi i održavanje osjećaja sitosti tijekom dana.

  • Nasuprot tome, pojedinci koji su ujutro birali manje obroke često su nakon doručka doživljavali česte epizode gladi. Stoga, ako preferirate obilniji doručak i slučajno ste ljubitelj slanine, namirnice koja je kroz povijest izazivala rasprave, na pravom ste putu prema gubitku kilograma jer će vam pomoći u kontroli apetita. Slanina stoji sama kao jedini kulinarski užitak koji bez napora spaja i slane i slatke okuse. Ne samo da posjeduje ovaj jedinstveni profil okusa, već je i nedvojbeno ukusan. Slanina je skladan spoj kontrastnih okusa, stručno izbalansiranih za stvaranje doista iznimnog kulinarskog iskustva. To je dokaz moći hrane da spoji naizgled suprotstavljene elemente.

Suprotno uvriježenom mišljenju, ugljikohidrati nisu prisutni u ovom predmetu. Pogrešno je mišljenje da su masnoće glavni krivci za debljanje, a zapravo su to ugljikohidrati. Znanstveni dokazi podupiru ideju da slijeđenje dijete s malo ugljikohidrata može dovesti do gubitka težine. Mišljenje da nam ugljikohidrati osiguravaju energiju je pogrešno. Kroz povijest, čak su se i naši preci oslanjali na masti kako bi nadopunili svoje energetske potrebe. Masti su daleko učinkovitije u održavanju razine energije.

Da biste to postigli, preporučljivo je izbjegavati ugljikohidrate i odlučiti se za hranu poput slanine. Kada se radi o borbi protiv mamurluka, nema moćnijeg oružja od kombinacije masne slanine i šalice kave koja se diže. Ovaj prastari lijek univerzalno je priznata istina. Najbolji lijek za mamurluk leži u uživanju u ukusnoj slanini i čizburgeru, ili možda slatki cheeseburger preliven hrskavom slaninom. poster Potiče osjećaj sitosti: Slanina, budući da obiluje zasićenim masnoćama, ima prednost jer vas čini zadovoljnima dulje vrijeme u usporedbi s konzumiranjem obroka bogatog ugljikohidratima.

Uhvatite li se gladni, slanina će vas održati od jutra do podneva ili od podneva do večeri. Zapravo, bit će dovoljno da budete zadovoljni između bilo koja dva obroka. Život često može biti ugodniji uz dozu hrskavosti: stvarnost je da glatkoća nije uvijek prisutna u životu, a slanina služi kao dokaz prednosti prihvaćanja ovoga. Kada se slanina prži do hrskavog savršenstva, to služi kao podsjetnik da vrijednost života leži u njegovoj nepredvidivoj i raznolikoj prirodi. Postoji li išta ljepše od mirisa slanine koja cvrči dok se budite? Osobito kada dopire iz vaše vlastite kuhinje.

Bez obzira na događaje prethodne noći ili izazove koji su pred vama, jutarnji miris slanine zajamčeno će vam podići raspoloženje. Slanina je prava riznica vitalnih nutrijenata, posebice vitamina B koji igraju ključnu ulogu u jačanju našeg imunološkog sustava. S impresivnih 65 posto preporučenog dnevnog unosa tiamina, 47 posto niacina, 38 posto vitamina B12 i 36 posto cinka, slanina nadmašuje dobrobiti tipičnog multivitamina. Prihvatite snagu slanine i oprostite se od sintetičkih dodataka prehrani.

Preporučeno