– Mi se u nastavku našeg današnjega članka malo bavimo sa malim biznisima, koji se mogu raditi sa jako malo sredstava. Jednostavno, potrebno je da imate samo malo obradive površine, i možete odmah da krenette sa poslom. Ono najbitnije je to, da ne treba baš puno da se ulaže novaca.
Prema stručnjacima, postoji potencijal za značajnu financijsku dobit u malim parcelama zemlje. Minimalni uvjet za ostvarivanje prava na državne potpore je 50 ari, što je više nego dovoljno da svaki član kućanstva premaši prosječni prihod.
Živjeti profinjenim stilom života na selu je sasvim moguće. Poljoprivreda služi i kao izvor prehranjivanja i kao unosna industrija za one koji uzgajaju usjeve visoke vrijednosti i prilagođavaju se zahtjevima tržišta znanstvenim metodama. Među inovativnim idejama je i uzgoj šafrana, poznatog kao “crveno zlato” i najskupljeg začina na svijetu. Dok je Iran i dalje primarni proizvođač, Srbija je također postigla uspjeh u proizvodnji šafrana. Prema riječima profesorice dr. Tanje Brankov s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, gram šafrana u zemlji košta 10 eura, au inozemstvu između 20 i 30 eura.
Uzgoj goji bobica je vrlo preporučljiv pothvat, budući da ih je malo potrebno održavati i donose visok povrat ulaganja. Prema njezinim riječima, 100 grama goji bobica može se prodati za čak 20 eura. Dodatno, prof.dr. Zoran Keserović s novosadskog Poljoprivrednog fakulteta sugerira da su jagode također isplativa opcija, s brzim obrtom. Iznos potrebne investicije, bilo da se radi o zemljištu ili gredicama u stakleniku, kreće se od 12.000 do 18.000 eura.
- Prema Keserovićevim riječima, ako država ponudi 50 posto povrata i na maline i na jagode, uloženo u jagode može se vratiti u drugoj godini ako cijena bude povoljna, dok za maline to može potrajati i do treće godine.
Prema riječima Brankova, uzgoj lavande, češnjaka i shitake gljiva stalno je unosan, a raste i interes za uzgoj mikrobnih kultura. Lavanda je osobito tražena i zahtijeva minimalno vode i održavanja. Spasojevići preporučuju četinare kao prikladnu opciju za početnike. Počeli su s 40 božićnih drvaca prije dva desetljeća i od tada su postali jedan od vodećih proizvođača u industriji.
Prema riječima Jelice Spasojević, ako imate plac od 50 jutara i planirate sadnju četinara, potrebno je uložiti oko 10.000 eura. Međutim, možete očekivati povrat svoje investicije u roku od tri godine.
Međutim, važno je uzeti u obzir da neće sve ove biljke uspjeti i da može doći do bolesti. Također je potrebno provesti sustav prskanja i navodnjavanja, a sve te čimbenike potrebno je dokumentirati i uzeti u obzir. Aleksandar Spasojević ističe važnost ljubavi u ovom poslu, jer se radi o brizi za “živa bića”.
Prema Aleksandrovim riječima, ljubav prema klorofilu nastaje kada on zauzme mjesto krvi. No, sugerira da ako se ovoj temi pristupi samo kroz izračune i Excel tablice, možda neće pronaći ono što traži u ovom području. Uz svladavanje tehnologije i kalkulacija, poduzetnici u agrobiznisu moraju steći i znanja o načinu funkcioniranja prodajnih kanala.
- Tatjana Stojanović predlaže implementaciju modela prodaje “vi birate”, gdje kupci mogu posjetiti farmu i osobno odabrati proizvode koje žele. To ne samo da povećava zadovoljstvo gostiju, već i kombinira poljoprivrednu proizvodnju s agroturizmom, stvarajući jedinstven izletnički doživljaj. Usvajanjem ovog pristupa, agronomi mogu smanjiti troškove žetve i njegovati lojalnu bazu kupaca. Miloš priznaje da su poljoprivrednici prepoznali učinkovitost društvenih medija u povezivanju s ciljnom publikom i potrošačima.
Stojanović smatra da je potrebna nešto bolja organizacija u području marketinga, prodaje i dostave kako bi se učinkovito došlo do kupaca i postigla povoljna cijena.