U hladnijim mesecima često volimo uživati u toplini doma, posebno u današnjim novim okolnostima koje zahtevaju promene. Zagrejana soba, opuštanje uz knjigu ili dugo tuširanje toplom vodom često su naši rituali. Međutim, zima može doneti izazove poput zamrzavanja vodovodnih i kanalizacionih cevi, što može uzrokovati njihovo začepljenje i dodatne probleme. Čekanje da se situacija sama reši može biti frustrirajuće, a ponekad je neizbežno pozvati vodoinstalatera, što može biti skupo.

  • Kako bismo izbjegli neugodne situacije, imamo rješenje u našim domovima. U pomoć vam može pomoći nekoliko korisnih savjeta za kućanstvo. Jedna učinkovita metoda uključuje tretiranje odvoda prije spavanja pomoću domaćeg pripravka. Pomiješajte pola šalice praška za pecivo i sol, zajedno s pola litre octa i velikom količinom kipuće vode. Ova ekološki prihvatljiva zamjena za kupovna sredstva za čišćenje odvoda prikladna je za kupaonske i kuhinjske odvode.

    Kako biste postigli optimalne rezultate, slijedite ovaj nekomplicirani postupak: prije večernjeg odlaska na počinak, izlijte mješavinu izravno u odvod, suzdržite se od korištenja slavina postavljenih iznad odvoda i pustite da smjesa djeluje čarobno preko noći. Kombinacija soli i praška za pecivo pomaže u otapanju tvrdokorne masnoće i ostataka hrane, dok dodatak octa i tople vode služi za temeljito čišćenje i pročišćavanje vodovodnog sustava.

Kako bi se osiguralo pravilno održavanje, savjetuje se često čišćenje sudopera od ostataka hrane i korištenje cjedila s malim perforacijama kako bi se spriječilo začepljenje odvodnog sustava. Ključno je suzdržati se od bacanja ulja ili bilo kojeg drugog otpada u sudoper, već ga zbrinuti na odgovarajući način.

Važno je imati na umu da korištenje tvrdih zrna kave u sudoperu može dovesti do začepljenja. Slijedeći ove prijedloge, možete osigurati pravilan rad vašeg vodovodnog sustava tijekom cijele godine, osobito tijekom hladnijeg vremena.

BONUS TEKSTY:

Pripadajući obitelji sukulenata, Cuvarkucha je poznata po svojoj otpornosti i zahtjevnosti održavanja. Njezin znanstveni naziv, Kalanchoe (lat. Kalanchoe), vuče korijene iz suptropskih područja Madagaskara i Afrike. Nadimak “kuća čuvar” proizlazi iz njegove izvanredne sposobnosti da bez napora razmnoži nove izdanke, koji niču iz opalog lišća i daju nastanak svježim biljkama koje poslušno “čuvaju kuću”.

Kako bi preživjela u svom sušnom okruženju, ova je biljka razvila jedinstvenu značajku – njezino je lišće evoluiralo da skladišti vodu. Ti su listovi obično debeli, mesnati i imaju jarku zelenu nijansu. Nadalje, često pokazuju nazubljene rubove ili suptilne grebene. Biljka čuvarkuća daje male cvjetove koji dolaze u nizu boja, uključujući crvenu, žutu, ružičastu i bijelu.

Privlačnost i jednostavnost uzgoja Cuvarkucha učinili su je omiljenom ukrasnom biljkom u raznim regijama diljem svijeta. Osim svoje ukrasne vrijednosti, određene vrste kućne trave, poput Kalanchoe pinnata, posjeduju ljekovita svojstva koja se koriste u narodnoj medicini za razne tradicionalne lijekove.

Uzgoj biljke čuvarkuće relativno je jednostavan proces. Ova biljka uspijeva na sunčanim ili djelomično sunčanim mjestima s dobro dreniranim tlom. Zahtijeva umjereno zalijevanje, osiguravajući da tlo ima dovoljno vremena da se osuši između dva zalijevanja kako bi se spriječilo truljenje korijena. U regijama s toplijom klimom obično se uzgaja na otvorenom i može podnijeti čak i blage zimske uvjete. Dok buja, odiše trajnom vitalnošću koja prožima dom i njegove stanovnike. Biljka čuvarkuća poznata je pod više narodnih naziva, među kojima su kustodijan, pod silu viv, cmilić, divlje smilje, grmljavina, pazikuća, uhovnik, uvara, rosa u zlu dobra. Uz njegu i liječenje ove zaštitne kućne biljke vežu se brojna praznovjerja i narodne tradicije.

Ukratko rečeno, sobna biljka je izvrstan i otporan botanički primjerak koji se može lako uzgajati, povećavajući vizualnu privlačnost unutarnjeg i vanjskog okruženja svojim bujnim lišćem i živahnim cvjetovima.

Preporučeno