– U nastavku našeg današnjega članka, malo govorimo o problemima na nogama, koje u većini slučajeva imaju stariji ljudi. Međutim, ono što je simptomatično u posljednje vrijeme je to, da sve veći procenat i mlađih osoba ima problem na ovom planu…..
Mnogi pojedinci posjeduju kućni lijek za popucale kapilare, ali mnogi od njih toga nisu svjesni! . Popucale kapilare neprivlačna su i dosadna pojava ispod kože. Srećom, postoji više metoda za njihovo uklanjanje korištenjem uobičajenih kućnih sastojaka. Početna metoda uključuje uzimanje mladih rajčica, njihovo rezanje na male kriške i prilaganje tih komadića na mjesta gdje su popucale kapilare. Važno je osigurati da odaberete mlade rajčice, a ne zrele. Svježe kriške rajčice potrebno je staviti na kožu 2-3 minute, a zatim ih nanijeti hidratantnom kremom. Ovaj postupak treba ponavljati svakodnevno sljedećih 10 dana, kada će popucale kapilare nestati.
Alternativni pristup uključuje nanošenje jabučnog octa na područja s popucalim kapilarama. Sljedeća 3-4 tjedna potrebno je koristiti jabučni ocat tri puta dnevno. Budite oprezni kada ga koristite na osjetljivim područjima jer može izazvati iritaciju kože. Najsitnije krvne žile, poznate kao kapilare, mjere 5-10 μm u promjeru i imaju stijenke debele samo 0,5 mikromilimetara. Ova minimalna debljina stijenke kapilare olakšava brzu i učinkovitu izmjenu molekula kao što su kisik, ugljični dioksid, šećer, aminokiseline, voda i razne druge tvari između krvi i stanica tkiva. Ispucale kapilare na nogama mogu predstavljati estetski neugodan problem pa nas tjera da istražimo razloge njihovog pucanja.
Često, kada promatramo te popucale kapilare, uhvati se strah; međutim, ključno je razumjeti da oni ne ukazuju na zdravstveni problem ili bolest nogu, te da se mogu učinkovito i trajno ukloniti. Kad ti kapilari popucaju, postaju vidljivi ispod površine kože, pojavljuju se kao valovite crvene linije, prelaze u plavkaste mrlje ili poprimaju oblik razgranate paukove mreže. Za učinkovito liječenje ovih kapilara bitno je identificirati temeljne uzroke njihove pojave i što je dovelo do njihovog pucanja.
Ovo znanje je od vitalnog značaja jer dok se nekim čimbenicima koji doprinose može upravljati i spriječiti da uzrokuju daljnje oštećenje kapilara na nogama, drugi su izvan naše kontrole. Budući da su kapilare najsitnije krvne žile koje se nalaze neposredno ispod kože, vrlo su osjetljive i ranjive na vanjske i unutarnje pritiske, što ih čini sklonima kidanju i pucanju. Razni čimbenici koji mogu utjecati na pucanje kapilara uključuju genetiku, hormonalne fluktuacije, starenje, izloženost UV zrakama, probleme s jetrom, pušenje, konzumaciju alkohola, sportske ozljede, dugotrajno stajanje, debljanje, trudnoću, uklanjanje dlaka, kirurške intervencije i vruću vodu izloženost, između ostalog. Bitan čimbenik koji pridonosi pucanju kapilara nogu su hormonske promjene. U pubertetu, pojava prištića, često zbog nedovoljnog liječenja, može dovesti do pucanja kapilara.
Osim toga, proširene vene nastaju kao odgovor na prilagodbu tijela na ove nove hormonalne promjene, služeći kao šok za sustav. Hormonalne fluktuacije značajno utječu na tjelesne promjene, posebice na kapilare i vene. Najizraženija razdoblja za ove promjene su adolescencija, postpubertet, tijekom trudnoće i tijekom menopauze. Još jedan čimbenik koji pridonosi pucanju kapilara u nogama je hormonska terapija, koja može oslabiti stijenke krvnih žila i dovesti do pucanja. Osim toga, kontracepcijske pilule također mogu dovesti do pucanja kapilara i razvoja proširenih vena. Jedan od primarnih uzroka pucanja kapilara na nogama je dugotrajno izlaganje jakom suncu i UV zračenju.
Jako sunce i povišene temperature uzrokuju širenje krvnih žila, vena i arterija, što u konačnici dovodi do pucanja kapilara. Mlaka voda je preporučeni izbor za tuširanje, jer vruća voda može uzrokovati širenje krvnih žila i dovesti do suhoće kože; zapravo, visoke temperature mogu čak i pogoršati širenje već popucalih kapilara. Dodatno, vruća voda uklanja vlagu i s kože tijela i s lica, što je tema o kojoj smo već raspravljali. Odabir stila života igra značajnu ulogu, budući da se osobe koje se odaju nezdravim navikama poput svakodnevnog konzumiranja alkohola i cigareta suočavaju s povećanim rizikom od pucanja kapilara na nogama.
Unošenje štetnih tvari poput alkohola i nikotina u tijelo dovodi do njihovog izravnog ulaska u krvotok, a dobro je poznato da su krvne žile povezane i s venama i s kapilarama. Pretilost je stanje kojeg su oboljeli jako svjesni u smislu njegovih neugodnosti i mnoštva novih problema koje može izazvati. Ova ozbiljna zdravstvena briga uključuje povećanje prekomjerne težine, što često rezultira pucanjem kapilara u nogama zbog dodatnog pritiska na stopala i noge, koji nam služe kao potpora. Osim popucalih kapilara, pretilost također može pridonijeti proširenju vena.