– Slučaj nestale Danke Ilić i dalje privlači jako veliku pažnju u Srbiji. Jednostavno, cijelu javnost i dalje zanima, šta se desilo sa ove dvogodišnje djevojčice. Osumnjičeni za njen nestanak i ubojstvo i dalje su u pritvoru…

Dejan Dragijević, rodom iz sela Zlot, danas bi trebalo da se pojavi pred Višim javnim tužilaštvom u Zaječaru kao osumnjičeni za tragično ubistvo mlade Danke Ilić iz Bora. Podsjećamo, Dragijević je ranije na ispitivanju u policiji i tužiteljstvu priznao kazneno djelo. No, nedavno je promijenio stav i izrazio želju da na predstojećem sastanku s tužiteljstvom iznese dodatne informacije o incidentu.

Prema izvoru Kurira, oko današnjeg zakazanog saslušanja Dejana Dragijevića vlada veliko iščekivanje. Mnogi s nestrpljenjem očekuju što će otkriti pred tužiteljstvom, posebice s obzirom na njegovu očitu odluku da pričeka svjedočenje svih svjedoka te činjenicu da je od zločina i njegovog priznanja prošlo više od tri mjeseca. Samo Dragijević sam zna što će reći tri mjeseca nakon što je priznao ubojstvo. No, valja napomenuti da je prošlo dosta vremena, a njegov kolega Srđan Janković, koji je također osumnjičen za isti tragični događaj 26. ožujka u Banjskom polju, nedavno je promijenio iskaz.

To upućuje na mogućnost da bi Dragijević sada mogao u potpunosti opovrgnuti svoju umiješanost u zločin ili čak pokušati svu odgovornost prebaciti na Jankovića. Nasuprot tome, na temelju priznanja danog početkom travnja, Dragijević je tvrdio da je Danku prvo udario automobilom, a zatim ju je smjestio u vozilo i ručno zadavio. Moguće je da će se ova stvar riješiti ako Dragijević u konačnici otkrije mjesto gdje je bacio tijelo male Danke, kako je rekao dva dana nakon počinjenja zločina, navodno uz pomoć oca Radoslava i pokojnog brata Dalibora.

Naš sugovornik objašnjava da u konkretnoj situaciji postoje tri potencijalna ishoda. Prvi scenarij uključuje otkrivanje lokacije tijela djevojke. Međutim, druga i treća mogućnost smatraju se vjerojatnijima. Zamisliti je da bi, slično Jankovićevim nedavnim postupcima, Dragijević sada mogao negirati počinjenje kaznenog djela. On bi mogao povući svoj prvi iskaz koji je dao nedugo nakon uhićenja u travnju, tvrdeći da je izjavu dao na brzinu dok je bio pod velikim stresom.

Alternativno, treća opcija je da se puna krivnja svaljuje na Jankovića, ali da bi to učinio Dragijević bi trebao pružiti uvjerljive dokaze. I pored završenih iskaza svjedoka pred Višim javnim tužilaštvom u Zaječaru u vezi s ubojstvom dvogodišnje Danke, istraga nema znakova pomaka. Podsjećamo, do sada je ispitano samo 20 svjedoka, među kojima su i Dankini roditelji. Nadalje, dio DNK dokaza prikupljenih iz vozila za koje se vjeruje da je udarilo djevojku dostavljen je tužiteljstvu na forenzičku analizu. Međutim, nije pronađena korelacija između biološkog uzorka i Dankinog genetskog profila.

Trenutno je u tijeku druga faza DNK vještačenja, au sklopu očevida obojica osumnjičenika podvrgnuta su neuropsihijatrijskom vještačenju koje je potvrdilo njihovu psihičku stabilnost. Tužiteljstvo ima rok od tri mjeseca za podnošenje optužnice, jer je zakonski uvjet da to učini u roku od šest mjeseci. Postoji pet informacija koje se mogu podijeliti. Ubojstvu nedostaju svjedoci iz prve ruke. Čin ubojstva nije snimljen kamerama. Iskaz osumnjičenog je doživio izmjene. Tijelo Danke Ilić ne postoji. Na temelju provedenih DNK analiza utvrđeno je da nijedan od zaprimljenih uzoraka ne sadrži DNK ženske osobe.

I pored saslušanja posljednja tri svjedoka od ukupno 21, misterija oko nestanka i, kako se sumnja, smrti Danke Ilić (2), djevojčice iz Bora koja je nestala 26. ožujka u Banjskom polju, i dalje je neriješena. Istraga koja je u tijeku usmjerena je na utvrđivanje krivnje osumnjičenih za ubojstvo Dejana Dragijevića (50) i Srđana Jankovića (50), zaposlenika borskog JKP-a “Vodovod”. Prema njihovim priznanjima u policiji i tužiteljstvu, oni su navodno službenim automobilom “fiat panda” udarili tijelo djeteta, smjestili ga na stražnje sjedalo, zadavili i na kraju bacili na deponiju na Starobanjskom putu.

  • Priznanje osumnjičenih u bitnome je potkrijepljeno dokazima dobivenim GPS uređajem ugrađenim u “fiat pandu” kojom su se vozili kritičnog dana. Kako je vozilo pripadalo “Vodovodu”, službenoj organizaciji, GPS sustav je bio funkcionalan i pomogao u rekonstrukciji njihovog kretanja. Prema podacima dobivenim s uređaja, ukazivalo je da je “fiat panda” bila prisutna na deponiji tog kobnog dana u ključno vrijeme, te da je mirovala jednu minutu i 41 sekundu. To se dogodilo oko 14 sati, potvrdio je naš pouzdani izvor. Također, tužitelj je nedavno saslušao svjedoka Dalibora Jovića koji je 26. ožujka oko 14 sati trčao u blizini deponije.

Preporučeno