– U nastavku našeg današnjega člaanka govorićemo o tome, kako se treba ponašati u nekim situacijama kada vam neko premine. Pri tome svakako mislimo na članove porodice, a ono u čemu osobe najviše griješe jeste oblačaj koji koriste prvih 40 dana nakon smrti…

Kada netko umre, što učiniti s imovinom i osobnim stvarima pojedinca pitanje je koje se često postavlja. Uvriježeno je mišljenje da pokojnici ne mogu nositi svoje blago na onaj svijet, pa je veća prednost ako se te stvari podijele potrebitima. Vjeruje se da se takvim činom ne samo osjeća ugoda za primatelje nego i da duša umrle osobe počiva u miru. Sa stvarima pokojnika treba postupati uzimajući u obzir zdravstvene čimbenike. S predmetima treba pažljivo postupati jer bi mogli sadržavati patogene bakterije i viruse.

Osim toga, postoji uvjerenje da predmeti održavaju energiju i karmu ljudi koji su ih posjedovali — što može stvoriti određenu nelagodu u smislu osjećaja da će i negativna energija teći. Pitanje je treba li ukloniti stvari pokojnika nakon što on ili ona ode. Prisutnost ovih posjeda može dovesti do nevolje, ali kod mnogih među onima koji su ostali, ako podsjećaju ili nalikuju preminulom pojedincu. Zbog praktičnosti koja im se pridaje, kao i zbog sentimentalnih vrijednosti, teško ih je pustiti iz ruku, samo razmislite o njihovoj prikladnosti.

Jedno od mogućih rješenja moglo bi biti davanje tih stvari dobrotvornim ustanovama; ovo bi izbrisalo negativnost koja ga okružuje i istovremeno pomoglo siromašnima. Pitanje mirenja i prihvaćanja smrti bliskih osoba je, kako psiholozi više puta ističu, vrlo zahtjevan zadatak. Ponekad ovo emocionalno putovanje može dovesti do problema s mentalnim zdravljem poput depresije ili depersonalizacije. Kao dio ovog kompliciranog procesa, raspodjela imovine umrle osobe pomaže preživjelima da prebrode i postupno prihvate gubitak. Pitanje ima različite perspektive iz različitih religija.

Na primjer, pravoslavna vjera preporuča da svećenici posvećuju predmete svetom vodom i oslobode ih od zaostale negativne energije. Islam stvari umrle osobe daje u milostinju kao blagodat duše jer je to njihov običaj. Naposljetku, bitno je da ožalošćeni pronađu put do obnove i unutarnjeg mira bilo djelima milosrđa, bilo prenošenjem nečeg značajnog ili bilo kojim drugim načinom koji im omogućuje da se oslobode prošlosti.

BONUS TEKST:

Sve kulture, svi jezici – svi, posvuda shvaćaju osmijeh kao znak radosti.

  • Osmijeh je iznimno moćan, ali jednostavan način izražavanja emocija. Njegovi su učinci toliko dramatični da sam osmijeh može smanjiti stres, podići raspoloženje… Popis se nastavlja i uključuje opće fizičko zdravlje! Kada se smijemo, tijelo oslobađa endorfine (poznate kao hormoni sreće) koji čine da se osjećamo zadovoljno i smireno. S tim u vezi, osmjeh može djelovati na smanjenje prisutnosti kortizola (hormona povezanog sa stresom), stvarajući tako opušteno okruženje i poboljšavajući stanje uma.

Zanimljivo je primijetiti da nije samo osmijeh učinak sreće; može djelovati i kao uzrok sreće. Prema znanstvenom gledištu, jednostavan čin smijanja može prevariti mozak da misli da doživljava radost – čak i u nedostatku istinski sretnog događaja. Takozvana “teorija povratne informacije lica” sugerira da su emocije također podložne utjecaju njihovog fizičkog izražavanja. Stoga je u društvenom životu osmijeh tako moćan. Za one koji se često smiješe smatra se da su pristupačni, prijateljski raspoloženi i privlačni. Štoviše, smijeh može poboljšati odnose, povjerenje i stvoriti osjećaj prijateljstva.

Također je važna činjenica da su osmijesi zarazni; kada naiđemo na nekoga tko blista s velikim osmijehom na licu, najčešće se nenamjerno nađemo u zrcalu tog izraza. Susreću se različiti osmjesi uključujući forme, od blagog suzdržanog izraza do širokog iskrenog osmijeha koji zahvaća cijelo lice i oči. Ova specifična vrsta osmijeha – koju mnogi nazivaju Duchenneovim osmijehom – predstavlja istinsku sreću i zadovoljstvo. Osmijeh nije samo pokazivanje emocija kroz naše lice. Može učiniti da se duboko u sebi osjećamo bolje i pomoći nam da se povežemo s ljudima oko nas na pozitivniji način. Bilo zbog nečeg smiješnog što nas iznervira ili zbog želje da se ispunimo samo osmjesima, osmijeh je uvijek dobrodošao.

Preporučeno