Jelena Đoković veoma je posvećena pitanjima vezanim za porodicu i razvoj dece, te se trudi da u našu zemlju dovodi razne stručnjake. Nedavno je u Beogradu razgovarala sa dr Gordonom Njufeldom, poznatim dečijim psihologom, a posebno su se osvrnuli na temu psihoterapije, razmatrajući da li je ona danas postala trend ili je zapravo neophodna.

Na tvrdnju Gabora Matea da ćemo “djeci morati plaćati terapiju”, Jelena Đoković izjavila je “Moramo štedjeti za nju”. Dr. Gordon Newfeld zatim komentira: “Terapija je nusprodukt rascjepkane kulture. Kao što ističe Gabor Mate, ova je kultura toksična. Proizlazi iz duboko toksičnog okruženja u kojem je povjerenje u potencijal spontane realizacije minimalno. Da smo postojali u kulturi koju karakteriziraju istinske veze među pojedincima, gdje boravak u prisutnosti drugih djeluje bez napora i potpuno opuštajuće, naše bi se emocije ponovno pojavile, što bi dovelo do iscjeljenja i oporavka.

  • Na društvenim mrežama pojavilo se mnogo komentara o ovoj raspravi, a posebno su zapaženi komentari jedne žene koja je ostala nepokolebljiva pri svom stavu.”Molim vas, izbjegavajte pretpostavku da je kultura ista u cijelom svijetu; postoje brojne različite kulture, a naša balkanska kultura uvelike se razlikuje od ekstremnog individualizma i naglaska na ‘privatnost’ koji nalazimo u zapadnim ili američkim društvima”, napisala je na engleskom, na što je Jelena odgovorila :

Nažalost, sada se može reći da smo se u velikoj mjeri udaljili od promatranja obiteljske zajednice kao primarnog izvora sreće i ispunjenja zbog našeg usvajanja životnog stila usredotočenog na materijalizam i tehnologiju. Ovo je kultura koju opisujemo kao otrovnu. Žena je odgovorila na srpskom, rekavši da to, nažalost, nije točno, a Jelena je prestala komunicirati s njom.

  • Supruga Novaka Đokovića poznata je po staloženom ponašanju; međutim, ne ustručava se podijeliti svoje poglede na razne teme. Naime, jednom korisniku Instagrama pojasnila je zašto smatra da je taj pojedinac u zabludi, a nakon što je shvatila da korisnik nije shvatio njezinu poentu, prestala je s odgovorima, ilustrirajući time da svatko ima pravo na svoj stav.

Štoviše, postoje pojedinci koji su toliko nefleksibilni da odbijaju razmotriti bilo koje stajalište koje je u suprotnosti s njihovim. Upuštati se u raspravu s takvim ljudima općenito nije mudro, jer će vjerojatno dovesti do nepotrebne frustracije s vaše strane.

BONUS TEKST:

Kokos je voće koje potiče od palme kokosovke (Cocos nucifera) i poznato je po svojoj egzotičnoj prirodi i mnogostrukoj upotrebi. Kokos se koristi u kulinarstvu, kozmetici i medicini, a njegovi plodovi su bogati hranljivim materijama.

Nutritivne vrednosti
Kokos je izvor zdravih masti, posebno srednjenamenskih triglicerida (MCT), koji se brzo apsorbuju i koriste kao izvor energije. Takođe, bogat je vlaknima, vitaminima (poput vitamina C i E) i mineralima, uključujući kalijum, magnezijum i gvožđe. Kokosovo mleko i voda su takođe odlični izvori hidratacije.

Kulinarstvo
Kokos se koristi u raznim jelima i pićima. Kokosovo brašno, ulje i mleko popularni su sastojci u slatkim i slanim jelima. U mnogim azijskim kuhinjama, kokosovo mleko se koristi za pripremu curry-ja, supa i dezerta. Kokosovo meso se može jesti sveže, sušeno ili prženo, a često se koristi i kao dekoracija za kolače i slatkiše.

Upotreba u kozmetici
Kokosovo ulje je popularno u kozmetici zbog svojih hidratantnih svojstava. Koristi se u kremama, losionima, šamponima i balzamima za usne. Njegova prirodna svojstva pomažu u očuvanju vlažnosti kože i kose.

 

Preporučeno