Mišljenje jednog čovjeka da je sve iluzija a ne stvarnost kako se predstavlja neki savršeni život.U nastavku donosimo njegovu ispovijest…
U današnjem svetu društvenih mreža kao što su Instagram, Fejsbuk i TikTok, lako se može zaboraviti da su mnogi sadržaji koje gledamo pažljivo osmišljeni i predstavljaju samo deo stvarnosti, često najlepši i najatraktivniji trenutak, a ne pravu sliku života. Dok nas ove platforme preplavljuju snimcima luksuznih putovanja, savršenih brakova i bezbrižnog uživanja na egzotičnim mestima, malo ko se zapita koja je zapravo cena tog virtuelnog sjaja.
- Jedan muškarac iz Srbije na Reditu je otvoreno podelio svoje iskustvo koje osvetljava ovu problematiku. On svakodnevno vodi borbu sa suprugom jer ona veruje da „svi drugi žive bolje“, dok oni sede kod kuće i ne uživaju. On pokušava da joj objasni da su Instagram priče često samo fasada i da je većina života obična, pa čak i dosadna, ali ona ne može da poveruje u to. Govori mu: „Pogledaj Vesnu, pogledaj Slađu, svi stalno negde putuju, a mi smo tu kod kuće.“ Takve misli njenu suprugu frustriraju i stvaraju napetost u njihovom odnosu, jer muškarac zna da je realnost daleko od te slike koju ona ima.
On navodi primer devojke koja je otišla na jedno putovanje, ali je na društvene mreže okačila hiljade fotografija sa istog mesta tokom narednih meseci, stvarajući utisak kao da neprestano putuje. U stvarnosti, ona je uglavnom kod kuće kao i svi ostali, ali se kroz postove trudi da prikaže drugačiju sliku svog života.
U komentarima na ovu temu mnogi su prepoznali slične situacije. Jedan korisnik je ispričao priču o kolegi koji u stvarnom životu živi veoma skromno, često jede jeftinu paštetu i zavisi od roditelja, ali na Instagramu pokazuje skupa kola i objavljuje fotografije sa popularnih destinacija. Sve to radi da bi održao lažni imidž uspeha i privukao pažnju, što pokazuje koliko društvene mreže mogu da zavaraju i utiču na percepciju drugih.
- Mnogi su saglasni da društvene mreže uveliko narušavaju stvarne odnose među ljudima. Sve češće se dešava da je važnije kako neko izgleda na profilu nego kakav je zaista u životu. U takvom svetu dominira instant zadovoljstvo i želja za prikazivanjem raskošnog života, što često vodi do loših finansijskih odluka i poremećaja sistema vrednosti. Ljudi kupuju skupe telefone, automobile i planiraju luksuzna putovanja, dok u isto vreme žive podstanarski ili se bore sa osnovnim životnim troškovima.
Jedan od komentatora je istakao kako je on sam izabrao da ne ide na daleko putovanje, već da uloži novac u popravku kuće jer smatra da je to pametnija investicija, a luksuzna putovanja mogu da sačekaju. Takvih razmišljanja nažalost nema dovoljno jer je pritisak da se na društvenim mrežama pokaže „idealni život“ ogroman.
Konačni zaključak koji se iz ovih priča može izvući jeste da društvene mreže stvaraju iluziju uspeha, koja često dovodi do nezadovoljstva i frustracije kod onih koji smatraju da ne uspevaju u poređenju sa drugima. Dok na Instagramu dominiraju slike sa mora, kokteli i glamur, u stvarnosti mnogi se suočavaju sa dugovima, stresom i običnim svakodnevnim problemima koje niko ne prikazuje. Ova raskrsnica između lažne slike i stvarnog života utiče na mentalno zdravlje i odnose, i postavlja pitanje koliko je zdrav pristup virtuelnom svetu i koliko bismo trebali da budemo svesni da iza svakog savršenog posta stoji i mnogo nevidljivih stvarnosti.