– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o Fatiminom oku, jako popularnom privjesku koji je popularan u cijelom svijetu. Pominje se jako puno u Islamu, ali zbog svoje ljepote, i druge vjere ga kupuju i drže po svojim kućama….

Svatko tko je putovao u Grčku, Tursku ili negdje drugdje sigurno je susreo mnoge “plave oči” koje su ih pratile gdje god su išli. Ova amajlija, poznata kao Fatimino oko, Tursko oko ili Nazar, nalazi se u gotovo svakom domu i neophodan je suvenir koji se kupuje na odmoru. Znate li što to zapravo znači? “Nazar” je izvedeno iz arapske riječi “nazara”, što znači gledati. Ovo kristalno plavo oko jedan je od zaštitnih amajlija u tengrizmu, drevnoj turskoj vjeri. Nazar se široko koristi u Turskoj, Grčkoj, Cipru, Egiptu, Afganistanu, Iranu i Libanonu.

  • Može se vidjeti u mnogim kućama, uredima i automobilima, kao i nositi kao nakit. Prema islamskoj tradiciji, Muhamedova kći Fatima dala je svom zaručniku komad plavog stakla. S ovom amajlijom napravio je uspješno putovanje i pobijedio sve što mu se moglo naći na putu. Obično se izrađuje od ručno puhanog stakla, najčešće plavog, ali i bijelog i crnog, čak i zlatnog.

U osnovi Fatimsko oko je ekvivalentno kršćanskom križu, nudeći zaštitu od urokljivog oka. Često ga stavljaju uz kućna vrata da “odmjere” svakog posjetitelja, a kasnije i majke uz dječji krevetić kako bi zaštitio novorođenče od zlih, zlih pogleda. Rečeno je da amulet Eye of Fatima može eliminirati sve loše vibracije od osobe koja nosi talisman zbog onoga od čega je napravljen, što uključuje staklo, bakar, željezo, kao i vodu i sol.

Oko bi također moglo eksplodirati; vjerovalo se da se to događa kada “ima posebno težak posao”. U tim slučajevima treba ga zamijeniti novim. Jedna prilično iznenađujuća zanimljiva činjenica su “zlatna pravila” u prirodi i arhitekturi, koja su se često spominjala u povijesti dizajna i umjetnosti. Koncept je također poznat kao “zlatni rez” ili “zlatni rez”, predstavljajući matematički odnos koji se nalazi u brojnim prirodnim fenomenima i ljudskim kreacijama.

Zlatni rez je iracionalan broj, oko 1,618, i opisuje omjer u kojem je omjer većeg dijela prema manjem dijelu također jednak (zbrajajući se) cjelini prema većem dijelu. To daje iluziju estetski ugodnog i uravnoteženog odnosa između dva segmenta. Na primjer, u pravokutniku koji je podijeljen prema zlatnom rezu, dulje strane će biti 1,618 puta veće od duljina kraćih stranica. Često se koristi u umjetnosti i arhitekturi jer stvara vrlo atraktivne vizualne kompozicije.

Priroda otkriva zlatni rez u građi cvjetova, rasporedu listova na stabljici, pa čak i spiralnim oblicima školjki i galaksija. Među najpoznatijim primjerima u umjetnosti je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija. Kompozicija se također pridržava zlatnog reza, kao i zgrade poput onih na atenskom Partenonu koje su projektirane u istom omjeru. Štoviše, istraživanje je pokazalo da pojedinci intuitivno percipiraju zlatni rez lijepim.

To pomaže objasniti zašto su u dizajnu različiti elementi od web stranica do reklamnih kampanja pomiješani s ovim matematičkim konceptom kako bi se proizveli estetski učinkoviti i uravnoteženi vizualni doživljaji. Stoga, sljedeći put kad se nađete kako cijenite neko umjetničko djelo ili arhitektonski sjaj, možda ćete biti svjesni da iza sve ove estetske groznice postoji formula koja se proširila i okružila nas matematikom:

Preporučeno