– Za danas jedna tema, koja će se itekako svidjeti svim ženama, koje generalno vole orhideje. Jako su lijepe, kako u kući, tako i ispred same kuće, i jako je postojana biljka. Svi oni vole malo više pažnje, a sada slijedi jedan savjet, kako da poboljšate njihov rast i što ljepši izgled.
Za one koji gaje duboku ljubav prema orhidejama, vječna želja je svjedočiti njihovom neprekidnom cvjetanju. Ali kako osigurati da orhideje cvjetaju dosljedno tijekom cijele godine? Otkrili smo neke učinkovite savjete koji daju plodonosne rezultate. Kako biste zajamčili naknadno cvjetanje vaše orhideje, neophodno je osigurati odgovarajuću njegu tijekom faze mirovanja.
Provođenjem potrebnih koraka na kraju svakog ciklusa cvatnje, možete uspješno uzgojiti svježi niz cvjetova orhideja. Prirodno razdoblje cvatnje svake orhideje varira, a početak vegetacijske sezone obično se događa ljeti kada niču svježi listovi. Ovaj obrazac vrijedi za nadaleko omiljenu orhideju Phalaenopsis i mnoge druge. U jesen počinju izbijati cvjetni pupoljci, a obično biljka dostigne puni cvat tijekom kasne jeseni. Faza cvatnje obično završava u kasnu zimu ili rano proljeće.
Kako biste povećali učestalost cvjetanja orhideja, pridržavajte se ovih vrijednih preporuka stručnjaka. Kako bi orhideje nastavile cvjetati tijekom cijele godine, važno je pridržavati se sljedećih smjernica. Savjetuje se pričekati dok orhideja ne završi svoj ciklus cvatnje prije razmatranja presađivanja. Iako se možda čini logičnim da orhideju nakon kupnje preselite u malo veći lonac, stručnjaci za orhideje ovu praksu strogo obeshrabruju. To može dovesti do preranog odumiranja cvjetova. Optimalno vrijeme za presađivanje je nakon što padnu posljednji cvjetovi.
- Tada većina orhideja ulazi u fazu aktivnog rasta, razvijajući novo korijenje i lišće u pripremi za buduće cvjetanje. Ne zaboravite sterilizirati sve alate, poput noževa ili škara, koji se koriste za uklanjanje mrtvih dijelova biljke. Prilikom presađivanja orhideja važno je odabrati posudu koja nije znatno veća od prethodne. Orhideje uspijevaju u manjim posudama i ne zahtijevaju puno prostora za rast. Osim toga, ključno je ostaviti dovoljno prostora oko posude za smještaj zračnog korijenja orhideje.
Tijekom faze mirovanja, ključno je olakšati pomlađivanje vaše orhideje. Brzim uklanjanjem svih osušenih grana i lišća, aktivno podupirete ovaj regenerativni proces. Ova praksa povećava sposobnost biljke da sačuva vitalne hranjive tvari i energiju. Kao što je ranije spomenuto, stručnjaci za orhideje snažno savjetuju korištenje steriliziranih alata kada se bavite aktivnostima rezidbe. Cvjetanje orhideja događa se neprekidno tijekom svih godišnjih doba. Kako bi se zadovoljile potrebe orhideja za vlagom, važno je uspostaviti ravnotežu.
Iako ove biljke uspijevaju pri visokoj vlažnosti zraka, treba izbjegavati prekomjerno zalijevanje. Jednom tjedno je dovoljno za zalijevanje, jer epifiti radije apsorbiraju vlagu iz okolnog zraka. Sjajan način da osigurate da vaša orhideja dobije potrebnu vlagu je povremeno zamagljivanje biljke. Orhideje također uspijevaju kada su grupirane zajedno, tvoreći mali ekosustav u kojem mogu surađivati i cvjetati.
Kako biste pravilno zalili orhideju, potopite cijelu posudu u vodu i ostavite je da odstoji otprilike jedan sat prije nego što uklonite višak vode. Kako biste optimizirali ciklus cvjetanja svojih orhideja, korisno je prilagoditi sobnu temperaturu kako se približava noć. Poznato je da na orhideje utječu promjene temperature okoline, a svoj proces cvatnje započinju kada večernje temperature postanu niže, obično u kasnu jesen.
- Kako biste stvorili prikladno okruženje za ovo prirodno napredovanje, preporučljivo je premjestiti svoju orhideju u područje gdje se noćne temperature prirodno malo snižavaju. To se može postići postavljanjem biljaka na prozorsku dasku ili smanjenjem grijanja u vašem domu tijekom zimskih večeri. Primjenom ove prakse značajno ćete povećati učestalost cvjetanja vaših orhideja. Odaberite orhideju koja vam se sviđa. Postoji bogat niz orhideja, koji se može pohvaliti s više od 30 000 sorti i 150 000 hibrida, osiguravajući da postoji savršena orhideja za svakog uzgajivača.
Za one koji po prvi put kreću na ovo uzbudljivo putovanje, moglo bi biti utješno započeti s nekim poznatim vrstama koje su lako dostupne i lakše ih je uzgajati. Među njima, Phalaenopsis orhideja je jedna od najomiljenijih. Osim toga, postoje i druge dobro poznate orhideje, kao što su Cattleya, Cymbidium, Dendrobium, Oncidium i Paphiopedilum, koje su također pogodne za početnike. Mnogi početnici nalaze utjehu u fokusiranju na jednu vrstu orhideja. Međutim, zbog sličnih ekoloških zahtjeva ovih popularnih vrsta orhideja, potpuno je moguće kombinirati i zajedno uzgajati različite orhideje.