Za danas jedna tema, za koju vjerujemo da će se svidjeti baš svima. Jednostavno, svako od nas je u nekom periodu života imao probleme sa ušima, a danas vam donosimo priču kako to izgleda kada se stvari skomplikuju do kraja…

U ovom članku predstavljamo jednu zadivljujuću priču. Jedna starica iz Tajvana doživjela je neobičan događaj. Nakon što se nekoliko dana borila s nesanicom, odlučila se obratiti liječniku za pomoć. Posebno ju je mučio jak osjećaj svrbeža u uhu, kojemu nije mogla odrediti izvor. Na njezino iznenađenje, medicinski stručnjaci otkrili su da joj se pauk uvukao u uho i da je tamo bio nekoliko dana. Nakon uspješnog postupka, pauk joj je nježno izvađen iz uha. Početkom travnja, 64-godišnja žena koja živi u Tajvanu osjetila je pokret popraćen zujanjem i škljocanjem u lijevom uhu.

Zbog umora i iscrpljenosti odlučila je posjetiti liječnika. Nakon sveobuhvatnog pregleda, liječnik je otkrio malog pauka koji boravi u njezinom ušnom kanalu, koji se ondje nastanio i čak je odbacio svoj egzoskelet. Dr. Tengcin Wang, koji vodi odjel za otorinolaringologiju u gradskoj bolnici Tainan, obavijestio je NBC News da su medicinski stručnjaci upotrijebili cijev za izvlačenje pauka zajedno s njegovim egzoskeletom. Nadalje je upozorio javnost da bude oprezna zbog sličnih simptoma. Pauk je bio prilično malen, mjerio je samo dva do tri milimetra, zbog čega se žena nije osjećala nelagodno.

Ovaj incident je značajan jer predstavlja prvi zabilježeni slučaj da se kukac linja unutar ljudskog uha. Kao rezultat toga, uključena osoba dokumentirala je događaj i poslala ga kao izvješće o slučaju u New England Journal of Medicine. Dr. David Kasle, ORL specijalist u Sinus and Allergy Hospital u južnoj Floridi, primijetio je da je opis insekta dr. Wangea bio neobičan i uznemirujući. Unatoč tome, istaknuo je kako se stručnjaci za uho, grlo i nos često susreću s raznim primjerima kukaca ili člankonožaca koji se nastanjuju u ušima pacijenata tijekom svoje karijere.

Slušni kanal, poznat i kao vanjski zvukovod, obložen je tankim i osjetljivim slojem kože. Kada insekti uđu u ovaj kanal, mogu izazvati snažan osjećaj škakljanja i gmizanja. Nedavno izvješće dr. Wange pokazuje da bi lidokain ili etanol mogli biti učinkoviti za uklanjanje većih insekata. Ova metoda učinkovito imobilizira insekte, sprječavajući bilo kakvu dodatnu štetu. Unatoč tome, važno je imati na umu da ova tehnika nosi rizik ako je bubnjić perforiran, što je situacija koju može biti teško prepoznati bez stručne pomoći.

DODATNI TEKST:

Ljudsko tijelo radi poput savršenog stroja, oslanjajući se na učinkovito funkcioniranje svih svojih organa za vrhunsko zdravlje. Kako bismo održali dobrobit, neophodno je opskrbiti naše tijelo svime što mu je potrebno. Ključna komponenta toga je naš imunološki sustav, koji je ključan u borbi protiv bolesti; stoga je važno stalno povećavati njegovu snagu. Znakovi koji mogu ukazivati ​​na mogući kompromitirani imunološki sustav mogu uključivati ​​redovite prehlade, probleme s nosnim prolazima, uporno kihanje, rekurentne infekcije grla, gljivične infekcije, probleme sa sinusima i opći osjećaj umora ili slabosti.

Bitan i složen obrambeni mehanizam, imunološki sustav igra ključnu ulogu u zaštiti našeg tijela od raznih bolesti i infekcija. Za optimalno zdravlje ključno je razumjeti kako ovaj sustav funkcionira, prepoznati elemente koji mogu ometati njegovu učinkovitost i primijeniti metode za njezino poboljšanje. Kada se osobi dijagnosticira imunološki poremećaj, uobičajeno je da se potakne da se posavjetuje s imunologom za pomoć i smjernice. Bitno je znati da neki lijekovi mogu umanjiti učinkovitost imunološkog sustava. Liječenje teških bolesti poput raka, HIV-a, virusnog hepatitisa, multiple skleroze i poremećaja prehrane može negativno utjecati na imunološku funkciju.

Preporučeno