Svi nestrpljivo iščekuju premijeru filma “Maria” o Mariji Kalas, u kojem ovaj put glumi Anđelina Džoli. Dok glumica promoviše svoj novi film, mnogi veruju da je ova uloga njena velika šansa za osvajanje Oskara.

Dok očekujemo Angelinin portret Marije Callas, razmišljamo o njezinoj tragičnoj smrti. Evo prikaza događaja oko toga:Maria Callas, priznata kao jedna od najistaknutijih opernih pjevačica 20. stoljeća, otkrivena je mrtva u svom pariškom stanu 16. rujna 1977., u dobi od 53 godine. Dvadeset pet godina kasnije, talijanski filmaš Franco Zeffirelli započeo je projekt stvaranja filma usredotočenog na njezin život. U svom pedantnom ispitivanju životopisa svoje osobe, iz godine u godinu oživljavao je njezin život. Što se tiče okolnosti njezine smrti, Zeffirelli se susreo s nizom činjenica koje su ga potaknule da pomno prouči službeni izvještaj.

Callas je imala brojne zdravstvene probleme; međutim, bolest srca nije bila jedna od njih. Što je nagnalo liječnika, koji je njezinu smrt pripisao srčanom udaru, da ipak zatraži obdukciju? Dobro je dokumentirano da se pjevačica tijekom svog života protivila kremiranju. Često je bliskima govorila kako “ne želi jednog dana završiti u pećnici”. Zapravo, čak je kupila i groblje za sebe. Ipak, neočekivano je došlo do brzog kremiranja. Štoviše, gdje je nestala njezina oporuka, dokument za čije postojanje je znala samo nekolicina odabranih?

  • Nakon ispitivanja ovih i dodatnih činjenica, Franco je došao do zaključka da je Maria Callas bila žrtva ubojstva. Čak je identificirao i ime počinitelja. No, prije otkrivanja identiteta ubojice, bitno je osvrnuti se na život ovog izuzetnog umjetnika. Ovo razmišljanje ključno je za razumijevanje zašto je eminentna pjevačica dvadesetog stoljeća ostatak života proživjela u potpunoj povučenosti i našla se nemoćna pred prijetnjom smrti.

Prije dolaska Marije, njezini su roditelji doživjeli tragičan gubitak sina jedinca. Majka je kroz čitavu trudnoću ostala u žalosti, usrdno moleći Boga za muško dijete. Nakon rođenja kćeri, nekoliko se dana nije mogla natjerati da pogleda bebu. U tom se trenutku obitelj preselila iz Grčke u Ameriku, gdje je njezin otac otvorio luksuznu ljekarnu na Manhattanu.Majka nije voljela svoju kćer i nastojala je minimalizirati njihovo zajedničko vrijeme. Nakon što je otkrila Marijine izvanredne glasovne talente, natjerala ju je da se uključi u opsežne studije u glazbenim školama, često birajući institucije koje su smještene što dalje od nje same.

Usred nemira Velike depresije, obitelj se suočila s bankrotom, što je dovelo do razvoda roditelja. Nakon toga se majka, u pratnji Marije i starije sestre, vratila u domovinu. Cijelo to razdoblje majka je prema svojoj kćeri pokazivala jedva prikriveni prijezir. U međuvremenu, Maria, koja je postepeno stjecala priznanje kao pjevačica, gajila je težnje da se ponovno ujedini sa svojim ocem. Ovo ponovno okupljanje je ostvareno tek nakon završetka rata. Posljednji put oprostivši se od majke, otputovala je u New York. No, po dolasku dočekalo ju je još jedno razočarenje: njezin se otac ponovno oženio, a njegova nova supruga isprva je bila neljubazna prema svojoj pokćerki.

Ovo je način na koji je Maria Callas ostala siroče. Suprug.Giovanni Battista Meneghini, prosperitetni industrijalac iz Italije, imao je duboku strast prema operi. Nakon što je prvi put svjedočio Callasovom nastupu na pozornici, prepoznao ju je kao utjelovljenje svojih snova. Unatoč tome što je starija gotovo 30 godina, ta razlika u godinama nije spriječila strastvenu romansu koja je uslijedila. Meneghinijeva obitelj i prijatelji protivili su se ovoj vezi, bojeći se da Callas samo privlači njegovo bogatstvo.

  • Naposljetku se odrekao kontrole nad svojih 27 tvornica u korist svoje obitelji, izjavivši: “Uzmi sve, trebam samo Mariu!” Godine 1949. par je izmijenio zavjete u katoličkoj katedrali, unatoč Callasovoj pripadnosti Grčkoj pravoslavnoj crkvi, odluka koja će kasnije odigrati značajnu i dramatičnu ulogu u njezinu životu.

Meneghini je u njezinom životu preuzeo više uloga – oca, muža, ljubavnika i poduzetnika. Oboje su gajili težnje za roditeljstvom; međutim, bili su itekako svjesni iznimne vrijednosti Callasina jedinstvenog glasa, što ih je dovelo do toga da karijeri dosljedno daju prioritet nad obitelji.

Kad je par konačno odlučio nastaviti imati djecu, Maria je već bila prešla 30 godina, dok je Meneghini imao više od 60. Maria je iznenada pomislila da bi moglo biti prekasno za razmišljanje o porodu, a Meneghini se suzdržao od pokušaja da je uvjeri u suprotno. Ubrzo nakon toga dogodio se događaj u Marijinu životu koji ju je ne samo lišio muža, već je i preokrenuo njezinu cjelokupnu egzistenciju.

U rujnu 1957., tijekom bala u Veneciji, Callas je susrela svog sunarodnjaka, milijardera Aristotela Onassisa. Nakon toga, kada su joj liječnici preporučili da ima koristi od morskog zraka, grčki magnat uputio je paru poziv da prebivaju na njegovoj raskošnoj jahti “Christina”, koja je naišla na iskreno poštovanje.

  • Značajna skupština okupila se na brodu, uključujući ličnosti poput Winstona Churchilla, Garyja Coopera i vojvotkinje od Kenta. U tom elitnom društvu i pod pogledom svog supruga, Callas je započela burnu aferu s vlasnikom jahte. Tijekom večeri, Aristotel i Maria plesali su u glazbenoj sobi, da bi se na kraju povukli u Onassisovu kolibu radi intime. Reputacija grčkog milijardera bila je daleko od besprijekorne; bio je prepoznat kao gorljiv i nezasitan ljubavnik koji je često mijenjao partnerice.

Međutim, Maria je ostala nesvjesna okolnih tračeva, fokusirajući se samo na njega. Otišla je od muža i preselila se u Pariz, približavajući se Onassisu. Njezini interesi za karijeru su oslabili jer je dopustila da joj unosne prilike iskliznu kroz prste. Štoviše, potpuno je zanemarila svoju bolest grla, koja se nastavila pogoršavati.

  • Grk je gajio duboku ljubav prema Mariji, okitivši je nizom darova. U svojoj predanosti otišao je toliko daleko da se razveo od supruge Tine s namjerom da se oženi Marijom. Međutim, pojavio se nepredviđeni izazov: Katolička crkva zabranila je zajednicu jer se Menengini nije htio razvesti od Marije. Posljedično, našla se u poziciji čekanja. Bilo to godinu ili pet, ako se istinski voli, je li trajanje važno?

Godine 1966. Kalas je otkrila da je trudna. Onassisov odgovor bio je iznenađujući i žestok: inzistirao je na pobačaju. U dobi od 43 godine prepoznala je da joj je ovo posljednja prilika da prihvati majčinstvo. Međutim, također je shvatila da se suočava s teškom odlukom: ili dijete ili njezina veza s Onassisom. Nakon što je gotovo izgubila glas zbog bolesti, sada se suočila s mogućnošću da izgubi i dijete.

Maria je donijela odluku – odlučila se za pobačaj. Samo nekoliko dana nakon toga, glasnik njezinog dragog Aristotela posjetio je njezinu rezidenciju s vijestima: Grk se upravo oženio Jacqueline Kennedy, udovicom ubijenog američkog predsjednika. Ovo otkriće bilo je duboko potresno. Unatoč tome, Maria je prikupila snagu da odgovori glasniku smirenošću: “Poslušaj moje riječi. Bogovi će djelovati pravedno. Postoji viša pravda na svijetu.” Tako je Kalas izgubio sve.

Nedugo nakon ovih događaja, Onassisov sin tragično je izgubio život u prometnoj nesreći. Milijarder, sa samo ograničenim brojem preostalih dana, neće moći prevladati ovu duboku tugu. Naknadno, nakon njegove smrti, njegova kći Christina podlegla je predoziranju drogom.

  • Pijanist-Posljednje godine života cijenjena pjevačica živjela je povučeno. Provodila je dane lutajući praznim sobama u potpunoj tišini ili zavaljena na kauču zadubljena u knjige. Marijine društvene interakcije bile su ograničene na sluškinju, šofera i nekoliko glazbenika s kojima je surađivala u prošlosti. Nakon pomnog razmatranja, uključila ih je u svoju oporuku, prepoznajući da bi iznos od 10 milijuna mogao razveseliti ove ljubazne pojedince.

U njezinom životu postojao je pijanist Vasa Devetzi, koji se pokazao kao iznimno odana osoba, preuzimajući dvojake uloge i guvernante i pouzdanice. Vasa je posjedovao sposobnost pozornog slušanja i pružao utjehu tijekom razdoblja duboke depresije. Vodila je Marijino dopisivanje odgovarajući na pisma upućena njoj i odgovarajući na telefonske pozive.

  • Slijedeći dnevni režim svoje prijateljice, davala je lijekove svaki sat. Kako je vrijeme odmicalo, Kalas je razvio sve veću privrženost prema njoj. Nije ni shvaćala da je Vasa, koja je sebe smatrala talentiranom pijanisticom i osjećala se nepravedno tretiranom od strane sudbine, gajila zavist prema Mariji Kalas i godinama joj se potajno zamjerala. Nadalje, kako je mogla predvidjeti da će se Vasa uvrijediti što ga se u Marijinoj oporuci spominje uz druge?

Bilo bi oj nezamislivo posumnjati da će je taj naizgled dragi prijatelj, dok vodi njezinu korespondenciju i telefonske kontakte, postupno izolirati od sve manjeg kruga prijatelja. Kako je mogla pretpostaviti da svaka doza lijeka sadrži snažne sedative i tablete za spavanje koje će polako narušiti njezino zdravlje? Na kraju će se otkriti da je ta doza zapravo bila smrtonosna.

Tko je odgovoran za smrt Marije Callas?Zeffirelli tvrdi da je Vasa bio taj koji je inzistirao na izostanku autopsije nakon Callasove smrti. Tražila je hitnu kremaciju i opravdala je svoju odlučnost pozivajući se na vlastito predviđanje pjevačice o njezinoj nadolazećoj smrti, koje joj je priopćeno. Naknadno je pijanist prisvojio oporuku, gotovinu i nekoliko vrijednih predmeta.

  • Bez obzira na točnost Zeffirellijeve pretpostavke, vjerojatno nikada nećemo utvrditi istinu. Vasa nije preživio Mariju i stoga nije imao priliku izvršiti oporuku. U konačnici, Callas se pokazao u pravu: božanstva su doista pravedna.

Sudskom presudom njezinih je 10 milijuna podijeljeno između dvije starije osobe — njezine majke i njezina supruga Menenginija. Marijine osobne stvari, uključujući nakit i odjeću, prodane su na aukciji, pri čemu je prikupljena znatna svota koja premašuje milijun i pol dolara. Među prodanim predmetima bilo je i krzno koje joj je Onassis poklonio nakon što je pristala na pobačaj.

 

 

Preporučeno