Vladimir i Larisa Savitsky, mladi par u svojim 20-ima, vraćali su se s medenog mjeseca 1981. godine, ispunjeni snovima i nadama o budućnosti. Njihov brak predstavljao je početak zajedničkog puta, obasjanog srećom i ljubavlju. Tog 24. kolovoza, ukrcali su se na let 811 s ciljem da stignu do zračne luke Komsomolsk-on-Amur, nesvjesni da će to putovanje promijeniti njihove živote zauvijek.

  • Tijekom leta, dogodila se strašna i neočekivana nesreća. Avion u kojem su putovali sudario se s vojnim zrakoplovom TU-16, koji je letio velikom brzinom. Ovaj tragični sudar odnio je živote većine putnika, uključujući i Vladimira. U trenutku udara, Larisa se suočila s užasnom stvarnošću – krila i krov zrakoplova odjednom su se otrgli, a vrisci putnika ispunili su zrak dok je avion počeo padati. Pogledavši prema suprugu, Larisa je odmah shvatila da ga više nema.

U tom šokantnom trenutku, dok su krhotine zrakoplova padale kroz nebo, Larisa je osjećala neizbježnost vlastite smrti. Međutim, sjetila se scene iz filma o avionskoj nesreći, u kojoj se djevojčica držala za sjedalo i preživjela pad. Ova misao potaknula ju je da učini isto – čvrsto se uhvatila za svoje sjedalo i pripremila za pad kroz gustu sibirsku šumu ispod.

Larisa je u slobodnom padu provela dugih osam minuta, što se činilo kao vječnost. Svaka sekunda bila je ispunjena užasom i suočavanjem s mogućnošću neizbježne smrti. Ipak, sudbina je imala druge planove. Neposredno prije udara, avion je srušen u gustu šumu koja je ublažila pad. Taj trenutak bio je poput čuda. Larisa je izgubila svijest, a kada se probudila, prvo što je ugledala bio je beživotni oblik njenog voljenog supruga, Vladimira, nekoliko metara dalje. Ta slika njezina supruga, nepomičnog i mrtvog, urezala se u njezinu dušu kao tragični posljednji oproštaj.

Sama, slomljena i prepuštena prirodi, Larisa je dva dana lutala kroz duboke šume Sibira, tražeći pomoć. Svaki korak bio je borba protiv iscrpljenosti i očaja. Trećeg dana naišla je na ribara koji ju je spasio, okončavši njene muke i dovodeći je na sigurno. Bila je jedna od rijetkih preživjelih ove strašne nesreće.

Kasnije je saznala da je njezina obitelj već pripremila grobnicu za nju, misleći da je mrtva, jer je objavljen popis svih putnika na letu. Sovjetske novine nisu spomenule ovu katastrofu, a vlasti su odmah poduzele mjere da prikriju cijeli događaj. Tajna policija Sovjetskog Saveza nije dopustila obiteljima žrtava da govore o nesreći, a Larisa je bila pod strogim nadzorom kada je stigla u bolnicu. Rođacima i prijateljima nije bilo dopušteno da je posjete, a njezinoj majci je naređeno da ne razgovara o tragediji.

Tek mnogo godina kasnije, početkom 2000-ih, svi detalji ove strašne tragedije izašli su na vidjelo. Larisa je preživjela nezamislivu traumu, ali njen život zauvijek je bio obilježen gubitkom supruga i teškom borbom s užasnim sjećanjima na nesreću. Njena hrabrost i nevjerojatna snaga učinile su je simbolom preživljavanja, ali i podsjetnikom na ljudsku ranjivost i nepredvidivost života.

BONUS TEKST

Med je ubjedljivo najzdravija namirnica, na cijelome svijetu. Koliko je samo zdrav, pokazuje nam i podatak da je jedina namirnica koja se ne može pokvariti, bez obzira na vremenske uvjete koji vladaju napolju…..

Jeste li znali da je pčela jedini insekt na svijetu koji proizvodi hranu koju konzumiraju ljudi? Med, taj dragocjeni prirodni slatkiš, ne samo da je ukusan, već ima i izuzetno dugu povijest korištenja. Ljudi su koristili med još prije više od 8000 godina, što je potvrđeno crtežima pronađenim u pećinama u Španiji, gdje su prikazane scene prikupljanja meda.

Osim što je nutritivno bogat, med ima i brojna ljekovita svojstva. Koristi se kao prirodni lijek za smirivanje kašlja, ubrzavanje zacjeljivanja rana i poboljšanje probave. Zanimljivo je i to da med nikada ne propada. Arheolozi su pronašli staklenke meda u grobnicama starih Egipćana koje su bile potpuno očuvane i još uvijek jestive, i to nakon više od 3000 godina! Pčele su također fascinantne zbog svoje organiziranosti i društvenog sistema. U košnici postoji stroga hijerarhija – radilice, trutovi i kraljica – i svaka pčela ima svoju ulogu. Radilice su odgovorne za sakupljanje peluda, proizvodnju meda i brigu o mladim pčelama, dok je jedini zadatak kraljice reprodukcija.

Za proizvodnju samo jedne staklenke meda, pčele moraju posjetiti oko dva milijuna cvjetova i preletjeti oko 80.000 kilometara, što je ekvivalentno dva puta oko Zemlje! Ove male, vrijedne radilice pravi su čuvari prirodnog bogatstva.

Preporučeno