– Problem sa zatvorom danas ima skoro svaka druga osoba, a redovan odlazak u toalet je za neke osobe misaona imenica. Uglavnom je razlog svega toga neredovna i nekvalitetna ishrana, koja nije bogata vlaknima, kao i voćem i povrćem. 

Jeste li upoznati s utjecajem koji spoj meda i tople vode može imati na ljudski organizam? Otkrivamo 9 metoda za korištenje ove mješavine za postizanje izvanrednih zdravstvenih prednosti i poboljšanje estetike. Pomažući pri mršavljenju, prirodne i hranjive kalorije koje se nalaze u medu mogu pomoći u postizanju ciljeva mršavljenja. Nadalje, ova jedinstvena kombinacija ima dodatnu prednost obuzdavanja žudnje za slatkim poslasticama, čime se promiče učinkovita kontrola težine.

Za poboljšanje zdravlja probavnog sustava, kombinacija meda i vode vrlo je učinkovita metoda za regulaciju i optimizaciju rada probavnog sustava. Probavne dobrobiti meda, zahvaljujući njegovim antiseptičkim svojstvima, dodatno se pojačavaju kada se upari s vodom, što rezultira omekšavanjem stolice za bolju probavu. Jačanje imunološkog sustava Med je poznat po svojoj sposobnosti da se suprotstavi bakterijama. Konkretno, visoko se preporučuje organski med, koji obiluje antibakterijskim enzimima, mineralima i vitaminima.

Nadalje, služeći kao vrhunski antioksidans, med pomaže u borbi protiv slobodnih radikala. Pomažući tijelu da se privikne na pelud, prirodni med iz lokalnog okoliša može učinkovito ublažiti alergije. Iako hidratacija nije uvjet, ona može pomoći u olakšavanju ove prilagodbe. Postoje alternativni načini da se okrijepite bez oslanjanja samo na kavu. Jednostavna mješavina tople vode i meda može dati potreban poticaj.

Ova zdrava mješavina ima moć pomladiti vašu energiju i ponovno zapaliti vaš entuzijazam. Ublažavanje grlobolje i kašlja Prema smjernicama klinike Mayo, kombinacija tople vode i meda ima sposobnost ublažiti nadraženost grla i olakšati kašalj. Što se tiče detoksikacije, med i voda zajedno pomažu u uklanjanju toksina iz tijela. Uključivanje limuna dodatno pojačava ovaj učinak detoksikacije, budući da kisela svojstva limuna pozitivno utječu na aktivnost enzima i potiču optimalnu funkciju jetre.

Zanemarivanje probavnih problema može imati štetan utjecaj na vaše cjelokupno blagostanje i poremetiti vašu svakodnevnu rutinu. Ako povremeno imate zatvor ili probleme s probavom, otkrijte učinkovite načine za ublažavanje probavnih smetnji i promicanje zdrave probave u udobnosti vlastitog doma. Kada je riječ o ublažavanju zatvora, maslinovo ulje je prirodna i korisna opcija koja učinkovito podmazuje probavni sustav, a istovremeno pruža zdraviju i ukusniju alternativu drugim masnoćama.

Činjenica da može učinkovito “podmazati” probavni sustav ne čudi s obzirom na njegovu teksturu i konzistenciju, jer logično podržava tu funkciju. Svaki dan na prazan želudac imate mogućnost pojesti žlicu maslinovog ulja samostalno ili ga pomiješati sa žličicom limunovog soka kako biste ublažili intenzivan okus ulja. Prehrana bogata prirodnom hranom poput voća, povrća i žitarica prirodan je način poboljšanja probave i promicanja boljeg općeg zdravlja. Za razliku od rafinirane i umjetne hrane, naše tijelo može učinkovitije probaviti ovu prirodnu hranu.

  • Sažeto rečeno, vlakna djeluju kao spužva, uvlače višak tekućine i daju mekšu konzistenciju stolici. Marelice, brokula, šljive, kruške, jabuke, orašasti plodovi i krumpir (isključujući pomfrit) spadaju među najbolje dostupne namirnice bogate vlaknima. Značajnom broju pojedinaca teško je započeti dan bez utješnog rituala prepuštanja šalici kave koja se dima. Osim svog rajskog mirisa, ova supstanca također može pomoći u ublažavanju zatvora zbog svojih prirodnih stimulativnih svojstava na probavni sustav.

Iako je prihvatljivo popiti jednu ili dvije šalice kave, važno je biti oprezan u pogledu količine koja se konzumira jer prekomjeran unos može dovesti do kontraproduktivnog učinka kave. Zbog svojih diuretičkih svojstava, kava može povećati učestalost mokrenja, a pretjerana konzumacija može potencijalno pogoršati probleme sa zatvorom dehidracijom tijela i izvlačenjem vode koja bi inače pomogla u omekšavanju stolice.

Za optimalnu probavu važno je kombinirati redovitu tjelovježbu sa zdravim načinom života, budući da su oboje ključni za pokretanje vašeg probavnog sustava i opće dobrobiti. U današnjem sjedilačkom načinu života konzumacija industrijski prerađene hrane štetno utječe na probavu. Iako nema znanstvenog objašnjenja za vezu između nepokretnosti i zatvora, razumno je nagađati da tjelesna aktivnost pomaže opuštanju mišića u debelom crijevu, čime se pospješuje probava.

Isprobani i pravi lijek za zatvor je uključivanje suhih šljiva ili soka od suhih šljiva u vašu prehranu, klasičan recept koji je izdržao test vremena. Zbog bogatog sadržaja vlakana i prisutnosti sorbitola, šljive posjeduju prirodna laksativna svojstva. Sorbitol, šećerni alkohol, pomaže u omekšavanju stolice i privlačenju dodatne tekućine dok prolazi kroz crijevni trakt.

Pretjerana konzumacija sorbitola može dovesti do prekomjernih plinova i pretjerano meke stolice, stoga je važno biti oprezan. Na sličan način kao i maslinovo ulje, laneno ulje ima sposobnost podmazivanja crijeva, što ga čini jednostavnim i učinkovitim kućnim lijekom za zatvor. Kombinacija lanenog ulja sa sokom od naranče može dati bolji rezultat, jer su naranče poznate po visokom sadržaju vlakana. Pomiješajte čašu soka od naranče sa žlicom lanenog ulja. Konzumirajte ovu mješavinu po potrebi, imajući u vidu da je potrebno najmanje pet sati da počne djelovati.

Preporučeno